Nórsko má svoju tisícu rýchlonabíjaciu stanicu, prispôsobujú sa tomu aj čerpacie stanice

Nórsko nasadilo do prevádzky svoju 1 000. rýchlonabíjaciu stanicu od ABB, čím sa opäť priblížilo k svojmu ambicióznemu cieľu bezemisnej ekonomiky.

Nórsko sa plánuje čo najviac odkloniť od využívania fosílnych palív a do roku 2030 chce svoje emisie CO2 zrezať o 55 % v porovnaní s rokom 1990. Od roku 2025 by všetky nové autá predávané v krajine mali mať nulové emisie. Táto politika je vo veľkom podporovaná štedrými stimulmi pri kúpe elektrických áut - ako napríklad oslobodením od dane z nákupu alebo znížením poplatkov za využívanie ciest a trajektov.

ABB zohráva v prechode Nórska na spoločnosť bez emisií kľúčovú rolu. Tisíca rýchlonabíjacia stanica v Nórsku bola nainštalovaná v meste Bergen a už za 8 minút nabíjania získajú vodiči dojazd 200 km.

Udržateľná doprava

Nórsko už teraz patrí medzi najväčších propagátorov e-mobility: 10 % z 3 miliónov áut v Nórsku jazdí na elektrický pohon, čo je dokonca vyšší podiel ako v Holandsku alebo Švédsku, ktoré takisto patria k veľkým zástancom elektromobilov.

Tento narastajúci trend vyústil až do faktu, že každé druhé predané auto v Nórsku je teraz elektrické. Prudký nárast vlastníkov a užívateľov elektrických vozidiel paradoxne podporil rýchly rozvoj bežných čerpacích staníc. Mnohé z nich dnes ponúkajú nabíjanie elektromobilov a na rušných staniciach, ako napríklad na jednej z najfrekventovanejších staníc spoločnosti Shell, si teraz každé tretie vozidlo príde “natankovať” namiesto benzínu elektrinu. Stanica Circle K bola dokonca prvou na svete, ktorá nahradila konvenčné benzínové čerpadlo rýchlou nabíjačkou od spoločnosti ABB.

Logistika bez emisií

Nielen súkromní vlastníci áut ale tiež celé firmy “e-mobilizujú” svoje vozové parky. Príkladom je najväčší nórsky veľkoobchod s potravinami ASKO, ktorý sa v máji tohto roku dohodol s ABB na inštalácii spoľahlivej nabíjacej infraštruktúry pre svoje elektrické nákladné autá v distribučných centrách po celej krajine. V súčasnosti je každý deň na cestách 600 nákladných áut firmy ASKO a do roku 2026 by sa firma chcela dostať na úroveň nulových emisií pri rozvážaní svojich potravín.

ABB vstúpila na trh s e-mobilitou v roku 2010 a doteraz predala viac ako 17 000 rýchlonabíjacích staníc vo viac ako 80 krajinách sveta. Svoj veľký záujem o pokrok v e-mobilite podčiarkuje aj cez svoje partnerstvo v šampionáte elektrických formúl - ABB FIA Formula E World Championship, kde bude už po štvrtú sezónu ich hlavným partnerom.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je poprednou globálnou technologickou spoločnosťou v oblasti digitálnej transformácie priemyselných odvetví, ktorá sa usiluje o udržateľnú budúcnosť. S viac ako 130-ročnou históriou dnes ABB píše budúcnosť priemyselnej digitalizácie so svojimi štyrmi biznismi: elektrifikáciou, priemyselnou automatizáciou, pohonmi a robotikou a automatizáciou, ktoré podporuje spoločná digitálna platforma ABB Ability™. Skupina ABB zamestnáva okolo 110 000 talentovaných zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta. Na Slovensku pôsobí od roku 1991 a v súčasnosti má zastúpenie v štyroch mestách Slovenska. Súčasťou skupiny ABB na Slovensku je aj firma Pucaro v Piešťanoch. Dokopy tak zamestnávame okolo 250 ľudí.

Odkazy

Kontaktujte nás

Na stiahnutie

Zdieľajte článok

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp