Yeni fren mesafesi simülatörü güvenliği artırır ve robotik hücre yerleşim alanını yüzde 25'e kadar azaltır

ABB’nin RobotStudio® simulasyon yazılımı, operatör güvenliğini optimize etmek ve robot durma mesafelerini hesaplamak için artık eşi görülmemiş bir doğruluk sunuyor.

ABB'nin RobotStudio® çevrimdışı programlama ve simülasyon yazılımı, bir robotun gerçek dünyadaki durma mesafesinin tam bir simülasyonunu oluşturmak için tasarlanmış yeni bir sanal robot fren mesafesi fonksiyonu ile yükseltildi. Robotun fren mesafesinin doğru bir şekilde hesaplanmasını sağlayan bu fonksiyon, hücre tasarımlarına güvenlik marjları ekleme ihtiyacının üstesinden gelerek yüzde 25'e varan yer tasarrufu sağlar.

Bir robotun tam olarak nerede duracağını tahmin etmek; hız, taşınan yük ve robotun kendi ataleti gibi çeşitli değişkenlere bağlıdır. Bu faktörler tek tek veya birleşik olarak, robotun güvenlik bölgesinin dışında, bazen birkaç metrede durmasına neden olabilir. Durma mesafelerindeki değişkenliği telafi etmek için, robot hücrelerini tasarlayan mühendisler geleneksel olarak robot hücrelerini aşırı boyutlandırarak robot durduğunda ek harekete izin verir ve bu da fabrika yerleşim planında gereksiz alan kullanmak demektir.

Yeni RobotStudio fonksiyonu, robotun hareketlerini milimetrik hassasiyetle tahmin etmek için ABB'nin üstün hareket kontrol teknolojisini kullanır. Bu, robotun tam hareketinin RobotStudio'da simüle edilmesine izin vererek, kullanıcının gerekli güvenlik bölgesinin doğru boyutunu ve ışık perdeleri, güvenlik çitleri ve kontrolörler dahil olmak üzere tüm ekipmanların ideal konumunu belirlemesini sağlar. ABB'nin SafeMove yazılımını kullanan uygulamalar için, robotun son konumundaki veriler, robotun operatörün konumuna bağlı olarak çalışmaya devam edeceği, yavaşlayacağı veya durma noktasına geleceği 'yeşil', 'kehribar' ve 'kırmızı' bölgelerin boyutunu belirlemek için kullanılabilir. Bu, özellikle operatörlerin bir robotun yaklaşmadan önce durduğundan emin olmaları gereken kolaboratif uygulamalarda faydalıdır.

ABB Robotik Ürün Yönetimi Müdürü Antti Matinlauri, "RobotStudio için yeni robot fren mesafesi fonksiyonumuz, kullanıcıyı bir robotun gerçek dünyadaki hareketleri hakkında daha önce görülmemiş bir doğruluk seviyesine sahip bilgilerle donatıyor. Bir robotun yükü ile birlikte frenleme davranışını tahmin edebilme, sistem entegratörlerinin ve son kullanıcıların zamandan ve maliyetten tasarruf etmesine yardımcı olacaktır. Bu yeni özellik robot hücresi tasarlama ve inşa etme veya bir güvenlik bölgesi kurma söz konusu olduğunda yerleşim alanında yüzde 25'e varan azalma sağlayacaktır. Bu sayede müşterilerimizin süreçlerini optimize etmelerine ve otomasyon çözümlerinden en iyi şekilde yararlanmaları sağlanıyor " dedi.

Komple robot kurulumlarını programlayabilme ve simüle etmek için sanal bir ortam olan RobotStudio, pazarda kendi sınıfında rakipsizdir. Hücre tasarımlarının çevrimdışı olarak gösterilebilmesini ve test edilmesini sağlayarak, fiziksel bir hücre inşa edilmeden önce iyileştirmelerin yapılmasına izin vererek genel proje sürelerinin kısaltılmasına yardımcı olabilir.

Sanal robot fren mesafesi fonksiyonu;  https://new.abb.com/products/robotics/robotstudio/downloads adresinde RobotStudio için mevcut olan linkten indirilebilir.

RobotStudio, SafeMove veya ABB’nin endüstriyel ve kolaboratif robotları hakkında daha fazla bilgi için lütfen www.abb.com adresini ziyaret edin.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex), daha üretken ve sürdürülebilir bir gelecek için toplumun ve endüstrinin dönüşümüne enerji veren öncü bir küresel teknoloji şirketidir. Elektrifikasyon, robotik, otomasyon ve hareket portföyünü birbirine bağlayan yazılım ile ABB, performansını yeni seviyelere taşımak için teknolojinin sınırlarını zorlamaya devam ediyor. ABB'nin başarısını 130 yıla uzanan mükemmeliyet geleneği ile bugün 100'den fazla ülkedeki yaklaşık 105.000 çalışanı sürdürüyor. www.abb.com

ABB Robotik ve İmalat Otomasyonu, robotik, makine otomasyonu ve dijital hizmetlerde bir öncü olarak otomotivden elektroniğe ve lojistiğe kadar çok çeşitli endüstriler için yenilikçi çözümler sunar. Dünyanın önde gelen robotik ve makine otomasyon tedarikçilerinden biri olarak 500.000'den fazla robot çözümü sağlamıştır. Her ölçekteki müşterilerimizin üretkenliği, esnekliği, sadeliği ve çıktı kalitesini artırmasına yardımcı oluyoruz. Geleceğin bağlantılı ve kolaboratif fabrikasına geçişlerini destekliyoruz. ABB Robotik & İmalat Otomasyonu, 53'ten fazla ülkede 100'den fazla lokasyonda 10.000'den fazla kişiyi istihdam etmektedir. www.abb.com/robotics

Bağlantılar

Bize ulaşın

İndirmeler

Bu makaleyi paylaş

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp