Bu sayfayı görmek için

Kurulum
Kullanım, Destek ve Güvenlik
Kullanıcı Yönetimi
Ağ Geçidi
Bilgi Tabanı

Akıllı Sensörün kurulumu ve kullanımı için teknik gereksinimler nelerdir?

Akıllı Sensör, Bluetooth® 4.0, 4.1, 4.2, 5.0 ve Bluetooth® Low Energy'yi destekler. Bir WirelessHART (HART 7.4) sürümü de mevcuttur. Akıllı Sensör Uygulaması, uygulama mağazasında listelenmiyorsa bu, akıllı cihazın bu gereksinimleri karşılamadığı anlamına gelir.


Akıllı cihazınızın ayarlarından Akıllı Sensör Uygulamasının Konum Servislerinin  etkinleştirildiğinden emin olun. Bu, cihazınız ve Akıllı Sensörleriniz arasında bir bağlantı kurmak için gereklidir.

Desteklenen işletim sistemleri (Ocak 2020):
Minimum Android: 5.1.1 
Minimum iOS: 10.3.3*

*titreşimle sensör aktivasyonu için uygun değil
Akıllı Sensör Portal'ın (Ocak 2020) test edilmiş kullanımı için Windows İşletim Sistemindeki minimum İnternet tarayıcısı sürümleri:
Chrome 78 
Firefox 70
Internet Explorer 11
Edge 18

myABB nedir?

myABB, ABB hizmetleri için kişiselleştirilmiş bir kanal olup ekipman kullanılabilirliğini en üst düzeye çıkarmaya, ekipmanların yaşam döngüsünü optimize etmeye ve operasyonel verimliliği ve performansı iyileştirmeye yardımcı olur. Akıllı Sensör Portalı ve Akıllı Sensör Uygulamasının kullanımı için myABB hesabı gereklidir.

Smart Sensor'ün çalışması için abonelik gerekiyor mu?

Evet. Her Akıllı Sensör, 60 günlük ücretsiz deneme süresiyle birlikte gelir. Deneme süresi, sensör bir ekipman için devreye alındıktan sonra başlar. Deneme süresinden sonra Akıllı Sensör tarafından toplanan verilere erişmek için abonelik gerekir. Şu anda abonelikler 1, 2 veya 5 yıllık olarak sunulmaktadır.

Akıllı Sensör paketim eksikse veya bazı parçalar arızalıysa ne yapmalıyım?

Akıllı Sensörde veya diğer parçalarda herhangi bir arıza fark ederseniz, lütfen Akıllı Sensör tedarikçinizle iletişime geçin.

Akıllı Sensörü etkinleştirdiğimde ekipmanımın yatağı Akıllı Sensör Uygulamasının listesinde bulunmazsa ne yapmalıyım?

Lütfen Smart Sensor Uygulamasından en yakın yatak seçeneğini seçin ve eksik yatak detaylarını bildirmek için Akıllı Sensör Destek Ekibi ile iletişime geçin.

Ekipman isim plakasında bazı gerekli bilgiler eksik. Bazı alanlar boş bırakılabilir mi?

İsim plakasında temel ekipman bilgileri eksikse, ayrıntılar için lütfen ekipman üreticisiyle iletişime geçin. Verilerin yorumlanması doğru başlangıç ​​verilerine dayandığından, gerekli alanların tamamının doğru bilgilerle doldurulması hayati önem taşır.

Sistem abonelik kodumun süresinin dolduğunu veya zaten kullanıldığını söylerse ne yapmalıyım?

Abonelik kodunun sona erme tarihi, abonelik kodu sayfasında gösterilir. Abonelik kodları, kullanılmamış olsalar bile satın alındıktan üç yıl sonra sona erer. Başka sorularınız olması durumunda, lütfen support.smartsensor@abb.com adresinden Akıllı Sensör Destek Ekibi ile iletişime geçin.

Akıllı Sensör ekipmandan çıkarılabilir mi?

Sensörü yerinde tutan vidayı ortaya çıkarmak için önce kapağı çıkardıktan sonra Akıllı Sensörün kendisi yuvadan çıkarılabilir. Vida gevşetildikten sonra sensör çıkarılabilir. Sensör yuvasının çıkarılması daha zordur ve çıkarılması önerilmez.

Sensör yuvasını çıkarmanın ekipman gövdesine zarar verebileceğini ve korozyona maruz kalabileceğini unutmayın. Çıkarma işlemi yapılması gerekiyorsa her zaman ekstra dikkat gösterin.

Akıllı Sensör başka bir ekipmana aktarılabilir mi?

Evet, Akıllı Sensör başka bir ekipmana taşınabilir. Bu, Akıllı Sensör'ün önce Akıllı Sensör Uygulaması ile eski organizasyondan silinmesini gerektirir. Bu prosedür sırasında, Akıllı Sensörün dahili belleğinin sıfırlanıp sıfırlanmayacağını da seçebilirsiniz. Eski ekipmanı sildikten sonra, normalde Akıllı Sensörü yeni bir ekipman için tekrar devreye alabilirsiniz.

Akıllı Sensörümle bağlantı sorunları yaşıyorum!

Bluetooth bağlantısı, örneğin cihaz ile Akıllı Sensör arasındaki engellerden kaynaklanan dikkat dağıtıcı unsurlara maruz kalabilir. Ayrıca Akıllı Sensör Uygulaması kullanım kılavuzundaki adımları izleyerek sensörün etkinleştirildiğinden emin olun.  
 
Bağlantıyı veya veri aktarımını yeniden denemek sorunu çözmezse, lütfen akıllı cihazınızda NFC'yi etkinleştirerek ve cihazınızla Akıllı Sensörün sol üst köşesine dokunarak Akıllı Sensörü sıfırlamayı deneyin. Yukarıdakilerin hepsinin bağlantı sorununu çözmemesi durumunda, lütfen support.smartsensor@abb.com adresinden Akıllı Sensör Destek Ekibi ile iletişime geçin.


Akıllı Sensör internet bağlantısı gerektiriyor mu? Akıllı Sensör internet kapsama alanı dışında kullanılabilir mi?

Akıllı Sensör, izlediği ekipmandan veri toplamak için internet bağlantısı gerektirmez. Akıllı Sensör, toplanan verileri geçici olarak dahili belleğinde saklar. Akıllı Sensör'den bulut sunucusuna veri aktarımı için internet bağlantısı gereklidir. Akıllı Sensör Uygulaması, bağlantı sorunları nedeniyle ölçüm okumalarına izin vermiyorsa, akıllı cihazı Akıllı Sensör'den ölçümleri okuduktan sonra Çevrimdışı / Uçuş Moduna getirip yeniden bağlamayı denemekte fayda vardır. Uygulama, bir internet bağlantısı kurduktan sonra toplanan ölçümleri otomatik olarak buluta yükleyecektir.

Akıllı Sensör ne tür piller kullanır? Piller değiştirilebilir mi?

Akıllı Sensör, değiştirilemeyen Lityum Tiyonilklorür pillere sahiptir. Akıllı Sensör'ün kapağının açılması garantinin geçersiz olmasına neden olur. Yüksek performanslı sensörün pillerinin beklenen ömrü, çalışma sıcaklığı, ölçüm aralığı ve diğer faktörlere bağlı olarak 15 yıla kadardır.

Akıllı Sensör hangi tür elektrik motorları için kullanılabilir?

Akıllı Sensör, aşağıdaki gövde boyutlarına sahip hem ABB hem de ABB olmayan motorlarla kullanılabilir: IEC: 56 - 500 ve NEMA: 42 - 449 (IEC 500'e eşdeğer standart dışı motorlar). Akıllı Sensör, 10 Hz - 74 Hz frekans aralığında Direkt Online (DOL) ve Değişken Frekanslı Sürücülü (VFD, düşük dinamik yük) elektrik motorlarının izlenmesini destekler.

Akıllı Sensör verileri ne sıklıkla ölçer ve ölçüm aralığı değiştirilebilir mi?

Varsayılan olarak Akıllı Sensör, verileri her saatte bir ölçer. Aralık, her varlık için minimum 15 dakika ve maksimum 12 saat olarak değiştirilebilir, ancak aralığın değiştirilmesinin Smart Sensor pilinizin ömrünü önemli ölçüde uzatabileceğini veya kısaltabileceğini belirtmekte fayda var.

Akıllı Sensör Destek Ekibi ile nasıl iletişim kurabilirim?

Akıllı Sensör Destek Ekibi’ne aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz:  support.smartsensor@abb.com

Akıllı Sensör hangi standartları ve sertifikaları kullanır?

İkinci nesil akıllı sensörler ATEX, IECEx ve NEC 500 sertifikalıdır. Daha detaylı bilgi için veri listesine göz atın.


Akıllı Sensör yazılımını güncellemekle ilgili sorun yaşıyorsam ne yapmalıyım?

Yazılım güncellemeleri, Akıllı Sensörün tüm özelliklerinden yararlanabilmesi için önemlidir. Güncelleme işlemi sırasında akıllı cihazın sürekli olarak Akıllı Sensörün Bluetooth kapsama alanında olması gerekir. Güncelleme işlemi sırasında bir sorunla karşılaşırsanız, lütfen farklı bir akıllı cihaz deneyin ve Akıllı Sensör Uygulamasının ana menüsünden "Konfigürasyonu Yenile" seçeneğini deneyin. Başarısız olursa, güncelleme işleminin güvenli bir şekilde tekrarlanabileceğini lütfen unutmayın.

Güncelleme işlemi yine başarısız olursa lütfen akıllı cihazınızda NFC'yi etkinleştirerek ve cihazınızla Akıllı Sensöre dokunarak Akıllı Sensörü sıfırlamayı deneyin. Sensörün sıfırlanması herhangi bir veri kaybına neden olmaz.


Akıllı Sensör çıkış gücü ölçümü nasıl çalışır?

Tahmini çıkış gücünün doğruluğunu etkileyen faktörler bu belgede açıklanmıştır. 

Akıllı Sensör tarafından verilen verilerin yanlış olduğundan şüpheleniyorsam ne yapmalıyım?

Lütfen Akıllı Sensörün doğru şekilde monte edildiğinden emin olun. Ayrıca Akıllı Sensör Uygulamasındaki ekipman ayrıntılarının doğru olduğundan ve doğru ekipman isim plakasıyla eşleştiğinden emin olun. Verilerin yorumlanması doğru başlangıç ​​verilerine dayandığından, tüm alanların kesin bilgilerle doldurulması çok önemlidir. Ekipman bilgilerinden bazıları eksikse ayrıntılar için lütfen ekipman üreticisiyle iletişime geçin. Hala verilerin yanlış olduğundan şüpheleniyorsanız, lütfen yerel ABB Servisinizle iletişime geçin.

Veriler nerede saklanır ve işlenir?

Veriler, kullanıcının akıllı cihazında, Akıllı Sensör'de ve sunucuda depolanır ve işlenir. Akıllı Sensörde saklanan algoritmalar, ABB güvenli bulut sunucusunda saklanan algoritmalar tarafından diğer analiz ve işleme ile birincil analizi gerçekleştirir. 

Akıllı Sensör tarafından yapılan ölçümler, operasyonel parametreleri değerlendirmek için geliştirilmiş algoritmalarla birlikte kullanılır ve bunlar daha sonra belirli motor kusurları ile ilişkilendirilir. Örneğin çözüm, rulmanların arızalı olup olmadığını belirlemek için zaman ve frekans alanındaki ölçümlerin bir kombinasyonunu analiz eder. 

Bu örnekte, motora özgü rulman üreticisi ve tipi kullanıcı tarafından sağlandığı için, arızayla ilgili ölçümlerin motor rulmanlarından gelip gelmediğini net bir şekilde belirlemek mümkündür. 


Veriler ABB sunucusuna şifrelenmiş bir biçimde mi iletiliyor?

ABB bulutuna güvenli veri aktarımı için endüstri standardı şifreleme protokolleri kullanılır. Tüm bulut sunucusu uygulaması, ABB'nin siber güvenlik yönergeleriyle tamamen uyumludur. 

Veriler, ABB bulutunda şifreli bir biçimde saklanır. ABB portalı, verilerin yalnızca doğru yetkilendirmeye sahip kullanıcılar tarafından kullanılabilir olmasını sağlamak için rol tabanlı bir erişim kullanır. ABB portalına bağlantı, standart şifreleme protokolleriyle güvence altına alınmıştır.


ABB, Akıllı Sensörler tarafından sağlanan verileri kullanıyor mu?

ABB, Son Kullanıcı Lisans Sözleşmesinde verilen kullanıcı onayı aracılığıyla Akıllı Sensörler tarafından sağlanan verileri geliştirme ve büyük veri analizi amacıyla kullanma haklarına sahiptir.

Akıllı Sensör Bulut Arayüzüne erişmek için hangi abonelik gereklidir?

Kullanıcılar, geçerli ve etkin bir ABB Ability™ Smart Sensor aboneliğine sahip olan Akıllı Sensörler için Bulut Arayüzünden yararlanabilir.

Akıllı Sensör Bulut Arayüzü entegrasyonu yapmaya başlarken gerekli adımlar nelerdir?

Kullanıcılar, verileri kendi sistem yazılımlarına başarıyla entegre etmek için Bulut Arayüzü uygulamasını gerçekleştirecektir. Kullanıcılar uygulamayı kendileri yapmak istemezlerse bir sistem entegratörünün desteğini alabilirler.

  1. Kullanıcı kılavuzunu inceleyin: https://search.abb.com/library/Download.aspx?DocumentID=9AKK107728&LanguageCode=en&DocumentPartId=&Action=Launch
  2. Entegrasyon kapsamı, doğrulama ve veri görselleştirme gibi - ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere - uygulamalar için tasarım gereksinimlerini tanımlayın. Kullanıcılar, sağlanan örneklere göre kendi kullanım durumlarını oluşturabilir.
  3. Kullanıcıların uygulamasıyla ilgili ABB Ability™ Akıllı Sensör Bulut Arayüzünün ayrıntılı servis özelliklerini inceleyin: https://api.smartsensor.abb.com/swagger
  4. Daha fazla ayrıntı gerekirse, kullanıcılar support.smartsensor@abb.comadresine e-posta gönderebilir. Smart Sensor destek ekibi, ayrıntılı bir harici entegrasyon kılavuzu sağlayacaktır.

Akıllı Sensör Bulut Arayüzüne erişim için açık kaynaklı örnek kodlar var mı?

Evet, örnek kodlar GitHub'da yayınlanmaktadır ((https://github.com/abb-motors-and-generators/smart-sensor-api-client). Bunlar, yazılım geliştiriciler için konsept kanıtı olarak kullanılabilir.


Gerekli özellik kodlarını (Akıllı Sensör Bulut Arayüzünde gerekli komutlar) nerede bulabilirim?Ekipmanımın trend verilerini nereden takip edebilirim?

Akıllı Sensör Portalında aşağıdaki seçimleri yaparak:  

→ "Ekipman Ayrıntıları" (Üst sayfa menüsü)
→ "Ekipman Detayı” 
→ Organizasyon, ekipman grubu ve ekipman seçin 
→ Grafiği çizmek için istediğiniz tarihleri ​​ve parametreleri seçin 

Uygulama ile portal arasındaki farklar nelerdir?

Ekipmanları etkinleştirmek, devreye almak ve silmek için Akıllı Sensör Uygulaması gereklidir. Ayrıca, bir organizasyona katılmamayı seçen kullanıcılar için ekipman kullanım işlevleri sağlar. En son ekipman ölçümleri de Uygulamada görülebilir.

Akıllı Sensör Portalı, organizasyonlara ve diğer analiz edilen ekipman verilerine erişim sağlar. Portal aracılığıyla organizasyonun yönetici kullanıcıları, Ekipman ve Kullanıcı Gruplarını da yönetebilir.

Portal ve Uygulama, kolay kullanılabilirlik adına bazı fonksiyonları paylaşır. 


Bir organizasyona katılmak zorunda mıyım?

Hayır, değilsiniz. Akıllı Sensör herhangi bir organizasyon gerektirmeden aktif hale getirilebilir ve kullanılabilir. Ancak bir organizasyona katılarak Smart Sensor'ün verilerini aynı organizasyon içindeki diğer kullanıcılarla paylaşmak mümkündür.


Organizasyonumu değiştirebilir miyim?

Evet yapabilirsiniz. Kullanıcının organizasyonu, Akıllı Sensör Uygulamasından ve Akıllı Sensör Portalından değiştirilebilir. Lütfen yeni organizasyonlar oluşturmanın yalnızca Akıllı Sensör Uygulaması ile mümkün olduğunu unutmayın. Kullanıcı birden çok organizasyona aitse, etkin organizasyonun verileri Portal'da ve Uygulamada gösterilir. 


Organizasyonumdan bir ekipmanı nasıl silebilirim?

Ekipmanlar , Akıllı Sensör Uygulaması ile silinebilir.


Ekipman ve Kullanıcı Grupları nedir?

Ekipman Grupları, ekipmanları toplamak, sınıflandırmak ve erişim haklarını yönetmek için kullanılır. Bir Ekipman Grubu her zaman bir organizasyona aittir. "Diğer ekipmanlar", yeni bir organizasyon oluşturulduğunda otomatik olarak oluşturulan bir Ekipman Grubudur. 

Bir Kullanıcı Grubu, aynı kuruluş içinde belirli Ekipman Gruplarına erişim verilebilen bir grup kullanıcıdır. Daha fazla bilgi için lütfen Akıllı Sensör Platformu uygulaması ve web portalı kullanım kılavuzuna bakın.

Ekipmanın Ekipman Grubunu nasıl değiştirebilirim?

Ekipman Grubu, Akıllı Sensör Uygulamasından ekipmanın açılır menüsünden "Ekipmanı Aktar" seçilerek veya Portalın Organizasyon Yönetimi → Ekipman Grupları.

Akıllı Sensör Portasından “Ekipmanlarım”ı nasıl bulabilirim?

Akıllı Sensör Portalında aşağıdaki seçimleri yaparak:

→ "Ekipman Ayrıntıları" (Üst sayfa menüsü)
→ "Ekipman Detayı”
→ Organizasyonu seçin ve "Diğer Ekipmanlar”


Ex/ATEX sertifikalı bir ağ geçidi mevcut mu?

Evet, ağ geçidi, Ex/ATEX sertifikalı bir muhafaza içinde satın alınabilir. Lütfen yerel ABB Servisinizle iletişime geçin.


Ağ Geçidimin kapsama alanında hangi Akıllı Sensörlerin olduğunu nasıl bilebilirim?

Bkz. the Ağ Geçidi Kurulum Kılavuzu.  İlk okumaların, ağ geçidinin kurulumundan sonra 3 saate kadar sürebileceğini ve ağ geçidinin okuma döngüsüne yeni sensörlerin eklenmesinin, sensör ağ geçidinin menziline getirildikten sonra 24 saate kadar sürebileceğini unutmayın. 

Ağ geçidinin Bluetooth® Düşük Enerji aralığı nedir?

Bluetooth® Düşük Enerji aralığı, ağ geçidinin ortamına ve engellere bağlıdır. Fabrika ortamı için tahmini menzil 25-65 metredir (80-210 fit)


Ağ Geçidini kullanmak için başka neye ihtiyacım var?

İnternet bağlantısı: 

VPN'siz kullanılabilir bir internet bağlantısı (açık ağ). Bağlantı seçenekleri PoE (Ethernet Üzerinden Güç), Ethernet kablosu veya Wi-Fi'dir.

Güç Kaynağı: 

PoE bağlantısının mevcut olmaması durumunda, ağ geçidi için bir güç kaynağına (PoE enjektörü) ihtiyaç duyulur. 

Ethernet kablosu: 

PoE veya Wi-Fi bağlantı seçenekleri için 1 Ethernet kablosu gereklidir.
Ethernet kablosu bağlantısı olması durumunda 2 Ethernet kablosu gereklidir. 

Bilgisayar: 

Ağ geçidini yapılandırmak için Wi-Fi adaptörü olan bir bilgisayar gerekir.


Bir ağ geçidi ile ABB bulutu arasında veri aktarımı için gereken bant genişliği nedir?

En yüksek veri gereksinimi tahmini ayda 250 MB + 50 MB/sensördür.


Neden Ağ Geçidim ölçümleri düzenli olarak / sabit aralıklarla okumuyor?

Ağ geçidi, her Akıllı Sensöre saatte bir kez bağlanmaya çalışır. Ancak ölçümleri Akıllı Sensör Portalı'na nadiren günde bir kez yükleyebilir. Bunun nedeni ağ geçidinin ortamı, internet bağlantısının kararlılığı ve diğer değişkenlerdir. Akıllı Sensör, ölçümleri kullanıcı tanımlı ölçüm aralığına göre dahili olarak sakladığından, ölçüm yapılmaz.

Akıllı Sensör, gerçek zamanlı bir ölçüm cihazı olarak işlev görecek şekilde tasarlanmamıştır ve uzun vadeli bir durum izleme cihazı olarak çalışma prensibi, Akıllı Sensörün değerinin istikrarlı ve uzun vadeli izlemeden yaratıldığı anlamına gelir. Bu nedenle, ağ geçidinin olası düzensiz ölçüm yükleme aralıkları, Akıllı Sensör tarafından gerçekleştirilen ölçümleri ve analitiği etkilemez.

Ağ geçidi belgeleri: 

Terminoloji

Akıllı Sensör tarafından izlenen parametreler, Akıllı Sensör Portalının Ekipman Ayrıntıları sayfasında açıklanmıştır. Her parametrenin, o belirli parametrenin açıklamasını açan küçük bir "i" düğmesi vardır. 

Varlık Ekipman Grubu:

Ekipman Grupları, ekipmanları toplamak, sınıflandırmak ve erişim haklarını yönetmek için kullanılır. Bir Ekipman Grubu her zaman bir organizasyona aittir. "Diğer ekipmanlar", yeni bir organizasyon oluşturulduğunda otomatik olarak oluşturulan bir Ekipman Grubudur.

TPG:

Anahtar performans Göstergesi

Boyut Faktörü:

Her yatak bilyasının yatak dairesinin merkezine olan merkez mesafesini söyleyen bir özelliği. Boyut Faktörü, dış ve iç yatak yarıçaplarını toplayarak ve toplamı ikiye bölerek hesaplanabilir.

Sağlık trendi:

Kullanıcının erişim sahibi olduğu ekipmanların sağlıklı olmayan ekipmanlarının yüzde miktarını gösterir.

Ölçülen akımı ayarlayın:

Bu özellik, ekipman nominal yükte çalışırken kullanıcının ölçülen akımı girmesine izin verir. Akımın bu şekilde kalibre edilmesi Akıllı Sensörün güç hesaplama doğruluğunu artırır.

Abonelik kodu:

Akıllı Sensör Portalı'nın tüm özelliklerini kullanmak için üyelik gereklidir. Abonelik satın almak için ABB Ability Marketplace™ ’i ziyaret edin veya yerel ABB servisinize başvurun.

Kullanıcı Grubu:

Bir Kullanıcı Grubu, aynı organizasyon içinde belirli Ekipman Grubuna erişim verilebilen bir grup kullanıcıdır.

Simgeler ve Semboller

Büyütmek için bir resme tıklayın.
Herhangi bir bilinmeyen simge veya işaret ile karşılaşırsanız lütfen Smart Sensor Destek Ekibi ile iletişime geçin.  • Bize ulaşın

    Web talebinizi iletin biz size ulaşalım

    Bize ulaşın
Select region / language