Funkcja bezpiecznego sterowania hamulcem (SBC) zapobiega przypadkowemu odblokowaniu wciągarki, w ten sposób chroniąc personel i ładunek. Funkcja bezpiecznego kierunku (SDI) dba o to, by wciągarka poruszała się tylko w wybranym bezpiecznym kierunku. Zapobiega ona podnoszeniu zbyt dużych obciążeń i może być także stosowana, gdy operator ma zamiar przenieść ładunek do określonego obszaru zagrożenia.
Dane o ruchu wciągarki pochodządze z kodera silnika służą wykrywaniu szybkości przemieszczania ładunku nawet wtedy, gdy modulacja nie jest aktywna. Do tego celu można wykorzystać moduł interfejsu kodera FSE-31. W połączeniu z modułem bezpieczeństwa FSO-21 umożliwia on tworzenie certyfikowanych funkcji bezpieczeństwa dla pracy wciągarki.
Obszary spowolnienia, ograniczniki długiego posuwu i ruchy wózka zwykle stosuje się również do czynności podnoszenia. Funkcja bezpiecznego ograniczenia prędkości (SLS) jest stosowana w miejscach spowolnienia, a funkcja bezpiecznego zatrzymania 1 (SS1), wraz z funkcją SBC, dla ograniczników. SBC dba o to, by hamulec zadziałał się po uruchomieniu funkcji SS1. Funkcja SCB zawsze aktywuje wraz z bezpiecznym wyłączeniem momentu (STO). Zapewnia to bezpieczne sterowanie hamulcem wciągarki w sytuacji bez aktywnego momentu obrotowego.
Funkcja SDI dba o to, by wciągarka poruszałą się tylko w jednym wybranym kierunku. Może być ona stosowana podczas podnoszenia ładunku, aby zapobiec uszkodzeniu dźwigu przy próbie podniesienia zbyt ciężkiego ładunku. Jest to osiągane poprzez połączenie wykrywania nadmiernego obciążenia i funkcjonalności SDI modułu FSO 21. Innym typowym wykorzystaniem funkcji SDI jest umożliwienie operatorowi przeniesienia ładunku w obszar będący strefą zagrożenia, gdy dźwig może poruszać się tylko w bezpiecznym kierunku.
- Silniki AC napędzające wciągarkę
- Koder obrotowy silnika
- Napęd ACS880
- Moduł interfejsu kodera FSE-31
- Moduł bezpieczeństwa FSO-21 jako dodatek do napędu