Sprawność pieca zależy od precyzyjnej regulacji i wydajności
Działanie pieca obrotowego przynosi wiele wyzwań. Olbrzymi i ciężki stalowy zbiornik zawierający znaczną ilość przerabianego materiału obraca się dzięki układowi napędowemu często wyposażonemu w dwa silniki. Wprawienie pieca w ruch wiąże się z wysokim momentem obrotowym, który może być 2,5 razy większy od momentu występującego przy pełnym obciążeniu. Jednocześnie należy zsynchronizować prędkość i moment obrotowy silników, aby uniknąć uszkodzenia przekładni napędu pieca.
Przetwarzanie mieszanki surowcowej na klinkier to proces, który ma także swoje określone wymagania. Warunki dla mieszanki mogą ulegać zmianie, tak jak ilość materiału znajdująca się w piecu. Oznacza to, że wymagana jest dokładna kontrola przepływu materiału, tak by płomień palnika miał wystarczająco dużo czasu, aby podgrzać mieszankę do takiej temperatury, która pozwoli na wytworzenie wysokiej jakości klinkieru. Wymaga to dokładnej kontroli prędkości obrotowej silnika, a w przypadku podwójnego systemu napędowego - precyzyjnej synchronizacji prędkości.
ABB zapewnia szeroki wybór napędów AC niskiego napięcia, średniego napięcia oraz napędów DC, które pozwalają na precyzyjną synchronizację prędkości silnika i momentu obrotowego. Mamy też w ofercie sterowniki programowalne, MHI i silniki. Nasze napędy średniego i niskiego napięcia o zmiennej prędkości posiadają funkcję bezpośredniego sterowania momentem obrotowym (DTC), która zapewnia szybką i dokładną regulację prędkości i momentu obrotowego przy prędkości zerowej. Działanie rozwiązania DTC nie wymaga dodatkowych czujników. W razie potrzeby nasza globalna sieć serwisowa niezwłocznie zapewni pomoc wykwalifikowanej kadry serwisantów.
Kontrola momentu obrotowego. Precyzja. Wydajność. Wszystko ma znaczenie w produkcji wysokiej jakości klinkieru.
W skrócie
- Optymalizacja prędkości pieca i procesu produkcji
- Minimalizacja energochłonności
- Maksymalizacja wolumenu produkcyjnego
- Oszczędności na kosztach serwisowych
- Regulacja dynamicznego momentu obrotowego
- Zmniejszone zużycie mechaniczne napędu pieca i innych urządzeń
- Wysoki poziom ciągłości pracy
- Równomierny rozkład obciążeń pomiędzy obydwoma silnikami pieca