Tänapäeval on meie ressursitarbimine nii suur, et me vajame 1,7 maakera, et rahuldada oma tänaseid vajadusi. See on sama kui teenida 100 000 dollarit aastas, kuid kulutada 170 000 dollarit ja paluda meie lastel ja lastelastel maksta meie võlgu. Ilma uue tee leidmiseta ei saa sellist puudujäägi taset säilitada. Nii et rohkem kui kunagi varem on ringmajandus meie äritegevuse jaoks uskumatult oluline.
Mis on ringmajandus?
Lihtsalt öeldes on see süsteem, kus materjalid ei muutu kunagi jäätmeteks ja loodus taastub. Me töötame selle nimel, minnes lineaarsest majandusest üle majandusele, mis vähendab primaarressursside tarbimist. Ja enamgi veel, see on ka praktikas toimuv muutus. ABB aitab sellele üleminekule kaasa.
Kui kaheksakümnendatel ja üheksakümnendatel tegeleti majanduste ülesehitamisega, siis viimased kakskümmend aastat on teostunud nn kulupõhine disain. Tõsi on ka see, et kahetuhande kahekümnendad aastad on toonud teravalt esile mõju, mida üleilmne ületarbimine avaldab meie keskkonnale, ühiskonnale ja tarneahelatele.
Üks iga-aastane sündmus tuletab seda ületarbimist teravalt meelde. Maa ületarbimise päev (World Overshoot Day) on kuupäev, mil inimkonna aastane ressursitarbimine ületab Maa võimet neid ressursse samal aastal taastada. Aastal 2024 jõuame selle päevani 1. augustil.
Veel üks ehmatav statistiline tõdemus: tänapäeval on vähem kui 7,2% maailma ressurssidest ringlusse võetud. Ülejäänud osa läheb loomupäraselt raisku.
Kui me aga kasutame vähem, kasutame arukamalt, kasutame kauem ja kasutame uuesti, siis saame hakata midagi positiivselt muutma.
Vastukaaluks äraviskamiskultuurile ja lineaarsetele protsessidele, mis järgivad mudelit „võtan-valmistan-viskan-ära“, on ringmajandus määratletud jäätmete ja reostuse vältimisega, toodete ja materjalide võimalikult pika kasutusea säilitamisega ning haruldastest ressurssidest sõltuvuse vähendamisega.
Ringlumajanduse kontseptsiooni eesmärk on saada ressurssidest maksimaalne väärtus, järgides eetikat „kasuta vähem, kasuta arukamalt, kasuta kauem ja kasuta uuesti“ ning taaskasutades ja taastades tooteid ja materjale, kui nende kasutusaeg on lõppenud.
Kuidas meil vesteldakse ringmajanduse teemadel
Ringmajanduse toimimiseks paigutame me oma finantsvahendid sinna, kus ise kõige aktiivsemad oleme.
Me oleme selle teekonna jalge alla võtnud ja jätkame seda ka edaspidi. Seepärast kaasame ka kliente oma tegevuskohtadesse, et nad saaksid kogeda meie algatusi praktikas ja näha meie edasist teekonda. Meie eesmärk on saata prügilasse null jäätmeid, vähendades samal ajal jäätmetekke tekkimist 2030. aastaks. Meie eesmärk on katta 2030. aastaks vähemalt 80% ABB toodetest ja süsteemidest meie ringlussevõtu lähenemisviisiga.
Me teame ka, et me vajame energiat 24/7, kuid päike ei paista alati ja tuul ei puhu alati. Seetõttu oleme välja töötanud Mission to Zero ™ - meie teekond netonulli saavutamise suunas meie enda tegevuskohtades, aidates samal ajal klientidel ja partneritel sama saavutada. Me vaatame tuleviku suunas.
Esimesed sammud ringluse juurutamiseks
Kust alustada? Mida mõõdetakse, seda parandatakse. Analüüsige oma süsteeme elektrisüsteemi „tervisekontrolli“ toel (Electrical Systems Health Check).
Ülevaatus aitab tagada teie elektrisüsteemide töökindluse ja vältida kulukaid rikkeid, aitab vältida riske ja tagab juurdepääsu parimale nõule. Protsess - mis hõlmab kohapealset ja üksikasjalikku kaardistamist - kaardistab võimalused ringluse kasutuselevõtuks. See hõlmab uuendussoovitusi, varade eluea pikendamiseks mõeldud järelpaigaldamisprogramme, ekspertide nõuandeid varuosade kohta, ülevaateid seadmete seisukorrast ja lõpuks praeguse raamistikuga seotud tootmisriskide kaardistamist.
Sarnaselt vaadeldakse elektrisüsteemi ekspertiisi (Power Systems Study) käigus üle kõik kliendi elektrisüsteemide tahud - lühis, koormusvool, projektide kooskõlastamine, kaitsereleede programmeerimine, harmoonilised häired, vool, pinge ja käivitusmootorite mõju. See võib aidata toetada üleminekut ringlusele, võimaldades infrastruktuuri laiendamist, süsteemi uuendamist ja tulevase koormuse kasvu planeerimist. Lisaks võib ekspertiis olla eriti kasulik vanemate süsteemide puhul, kus nn klassikalised teadmised hoolduse ja käitamise kohta on kaotsi läinud, ning ekspertiisi saab kasutada teiste tootjate seadmete ja süsteemide puhul.
Mõlemad hindamised võivad anda olulisi praktilisi nõuandeid ja teavet, sealhulgas:
- Tasuvusanalüüs
- soovitused ja kiired võidud
- parimate tavade prioritiseerimine,
- kergesti rakendatavad lahendused süsteemi jõudluse, vastupidavuse ja kulutasuvuse suurendamiseks.
Laome müürid tugevale vundamendile Seadme käitamine rikke tekkimiseni võib maksta kuni 10 korda rohkem kui investeerimine tõhusasse hooldusprogrammi. Seega on ennetus ja ennetava hoolduse programm oluline järgmine samm neile, kes on juba ringmeetodit kasutusele võtmas. Rääkimata riketest tulenevate rahaliste kulude vältimisest, samuti viivitustest ja projektidest aeglusest tulenevatest seisakutest, on sellisel lähenemisviisil ka mitmeid eeliseid.
Kava hõlmab inspekteerimist ja analüüsi, mehaanilisi ja töökontrolli, tõrkeotsingut ja pidevat järelevalvet ennetava hoolduse planeerimiseks. Need tegevused on seotud, kuid kasu on mitmekordne: seadmete ja süsteemide jõudluse, töökindluse ja ohutuse maksimeerimine, hoolduskulude vähendamine ja tehase tegevuse optimeerimine.
Ennetav hooldus säästab raha võrreldes tavaliste plaaniliste hooldusstrateegiatega. Tegelikult võib erinevus olla kuni 25% tänu hooldusintervallide pikenemisele. Ennetav hooldus on hoolduse lähenemisviiside reastike tipus: kui „run to fail“ on kõige kulukam, siis plaanilist hooldust võib pidada paremaks, samuti seisundipõhist hooldust, kuid ennetav hooldus on kõige tõhusam. Kõige mõistlikum on kaasata oma varade reaalajas teostatav diagnostika.
Liitreaalsusega liidestatav toetav kaugtugi on teine võimalus. See tagab kiired lahendused kiiremini, odavamalt ja jätkusuutlikumalt. Sest meie välitööde insenerid – kes teenindavad kliente nii mõneski maailma kõige kaugemas kohas - leiavad mõnikord, et kliendi meeskond oleks võinud väljakutse toetuse abil ise lahendada. Siinkohal saab liitreaalsust kasutada ringluse vahendina ABB ekspertidega koostöö ja suhtluse kaudu dünaamilise ja staatilise AR, audio- ja videovahetuse, vestluste (reaalajas tõlkimisega), piltide ja failide jagamise kaudu, kasutades selleks selliseid seadmeid nagu nutitelefonid, tahvelarvutid ja kantavad seadmed. See on täpselt sama, nagu see, kui me kasutame videokonverentse igapäevases töös ettevõtetes.
Elektriseadmete eluea pikendamine
Komponentide puhul, mida ei ole enam võimalik hooldada või remontida - tavaliselt on tegu vananenud süsteemidega - saab üle 50% süsteemist taaskasutada. See tähendab, et kõige kiirem, kulutasuvam ja jätkusuutlikum tegevusviis sellises olukorras on aktiivsete osade - näiteks kaitselülitite ja releede - moderniseerimine, et pikendada seadmete kasutusiga kuni 20-30 aastaks. Taoline taaskasutamine on viimane oluline samm kirjeldatavas. Sarnaselt näiteks külmkapi ostmise ja omamisega eeldatakse, et tootja võtab vanad osad tagasi ja taaskasutab need. Meie ABBs oleme siin abiks: jätame kliendi tegevuskohad puhtaks, võttes kasutuselt kõrvaldatud komponendid tagasi taastamiseks või ringlussevõtuks.
Kui kaua võtab käegakatsutavate tulemusteni jõudmine aega?
Ettevõtted, kes integreerivad jätkusuutlikkuse oma strateegiasse ja tegevusse, võivad oodata paremaid tulemusi ja kasu, sealhulgas Accenture'i andmetel 2,6 korda paremat aktsionäride kogutulu, 3,7 korda suuremat tegevuskasumit ja 2 korda kiiremat kasvu.
Kogu maailmas pakub üleminek ringmajandusele hinnanguliselt võimalust vältida 4,5 triljoni dollari suurust majanduskasvu kaotust, aidates samal ajal planeedi loodussüsteeme.
Võtmetähtsusega sammud ringmajanduse põhimõtete rakendamisel:
- Mõõtke seda, mida soovite muuta - kas elektrisüsteemide tervisekontrolli või elektrisüsteemide uuringu abil.
- investeerige hooldusprogrammi - kõige parem on ennetav hooldus ja kõik on parem kui reaktiivne, rikkeid ennetav lähenemine.
- kaaluge tipptasemel tehnoloogilisi lahendusi, nagu AR, et veelgi vähendada tehnikute füüsilise transpordiga seotud heitkoguseid.
- kaardistage, milliseid teie elektriinfrastruktuuri komponente saab taaskasutada ja milliseid uuendada.
Nende puhul, mis tuleb välja vahetada, valige kõige puhtamad viisid nende kõrvaldamiseks või ringlussevõtuks. Ringluse põhimõtete omaksvõtmisel on selge pikaajaline kasu planeedi tervisele, mis on juba iseenesest tasu tehtud töö eest. Ettevõtete jaoks, kes võtavad ringlusliku lähenemisviisi, on kasu käegakatsutavam ja seda saab näha juba lühiajaliselt, kui mitte kohe.
Operatiivselt säästavad ressursitõhususe programmid kohe kulusid ja suurendavad tarneahela vastupidavust.
Põhimõtteliselt tähendab see, et saate teha vähemaga rohkem.
Lõppkokkuvõttes on ringlusest kasu ettevõtlusele ja kasu maailmale.