Rozdział energii elektrycznej wkroczył w erę cyfryzacji. Nowoczesne rozwiązania i urządzenia pozwalają oszczędzać energię, zapewniać większą niezawodność zasilania i obniżać koszty operacyjne.
Od przemysłowych zakładów produkcyjnych i przetwórczych po centra danych i instalacje takie jak oświetlenie czy klimatyzacja w budynkach – we współczesnym świecie prawie wszędzie potrzebujemy stałego, niezawodnego zasilania energią elektrycznej. Aby to zagwarantować, niezbędne są elastyczne i wydajne systemy rozdziału energii, które można łatwo monitorować i kontrolować zdalnie oraz które spełniają coraz bardziej rygorystyczne normy techniczne i środowiskowe.
Rozdzielnica, która widzi wszystko
Przerwy w dostawach energii elektrycznej to koszty dla przedsiębiorstwa. Przykładowo, badanie przeprowadzone przez Uptime Institute w 2018 r. wykazało, że centrum danych podczas jednego przestoju traci średnio 849 696 dolarów. Niezawodność systemu zasilania, w tym jej kluczowych elementów – rozdzielnic, to jedno z głównych wyzwań operatorów w obiektach przemysłowych i komercyjnych.
Coraz częściej to zadanie staje się o tyle trudniejsze, że zwiększa się rotacja pracowników, którzy wraz ze zmianą miejsca pracy lub przejściem na emeryturę, zabierają ze sobą know-how dotyczący obsługi urządzeń. Niedobór wykwalifikowanej kadry powoduje wzrost nacisku na wprowadzanie systemów, które mogą zapewnić wiedzę i wsparcie dla nowych pracowników. Cyfryzacja pozwala odpowiadać na to wyzwanie, upraszczając kontrolę i serwis urządzeń, m.in. dzięki zdalnemu monitoringowi i wykorzystaniu modeli predykcyjnych, które wskazują, kiedy przeprowadzać niezbędne prace konserwacyjne, np. rozdzielnicy. – Cyfrowa rozdzielnica ABB MNS Digital umożliwia dostęp do danych w czasie rzeczywistym pochodzących z prowadzonej działalności. Z chwilą podłączenia do platformy ABB Ability™, udostępnia ona dane w chmurze, pozwalając na monitorowanie stanu pracy urządzenia i sygnalizowanie awarii z dowolnego miejsca, o dowolnej porze – wyjaśnia Radosław Dudzik, kierownik ds. rozwoju rynku rozwiązań cyfrowych w Biznesie Elektryfikacji ABB. Przewidywanie skutków awarii i realizowanie prac konserwacyjnych wtedy, gdy rzeczywiście jest to konieczne, pozwala nie tylko obniżyć ryzyko kosztów przestojów, ale także przynosi oszczędności operacyjne.
Możliwość monitorowania urządzeń rozdziału energii pomaga również zwiększać ich efektywność energetyczną i zmniejszać ślad węglowy. Przykładowo, cyfrowe rozwiązania ABB pozwalają zredukować straty energii z 20% do 5%. Urządzenia z wbudowanymi układami pomiarowymi pozwalają na łatwe monitorowanie zużycia mediów na wszystkich poziomach dystrybucji zasilania, z dokładnością nie mniejszą niż 1%. Użytkownik zyskuje w ten sposób pełny obraz energochłonności poszczególnych elementów systemu elektroenergetycznego, co przekłada się na sprawniejsze zarządzanie instalacją, a w efekcie poprawia wskaźniki efektywności energetycznej.
Mniej miejsca, więcej możliwości
Chęć dokładanego opomiarowania urządzeń niesie jednak ze sobą wyzwanie przestrzenne − coraz więcej problemów nastręcza to, ile miejsca zajmują urządzenia zasilające obiekty, szczególnie, jeśli chcemy wyposażyć je w czujniki. Dlatego nowoczesne rozwiązania cyfrowe pomagają tworzyć urządzenia wielofunkcyjne – wystarczy dokładać do nich kolejne pakiety oprogramowania, pełniące różne role. Przykładowo, rozwiązania ABB umożliwiają w ten sposób zmniejszenie rozmiaru podzespołów o 25%, wielkości rozdzielnicy o 30–50% i UPS o 50%. Powoduje to 40-procentową redukcję zajmowanego miejsca, co oznacza więcej przestrzeni na nowe urządzenia – np. produkcyjne, a także oszczędność czasu potrzebnego na instalację i obsługę. W konwencjonalnych rozdzielnicach złożony schemat wymaga bowiem m.in. dużej liczby przewodów między szafami, podczas gdy z cyfrową aparaturą rozdzielczą wystarczy kabel komunikacyjny, który przekazuje informacje.
Cyfrowa budowla z klocków
Cyfrowe systemy rozdziału energii mogą się rozwijać wraz z rozwojem zasilanego obiektu. Ich rozbudowa jest możliwa w każdej chwili, bez dużych nakładów finansowych i czasochłonnych zmian. Operatorzy mogą dokładać kolejne funkcje wtedy, gdy jest to rzeczywiście wymagane, bez potrzeby narażania się na wysokie koszty inwestycji w jej początkowym etapie. To szczególnie ważne dla obiektów w szybko rozwijających się gałęziach przemysłu (takich jak przemysł lekki), które nieustannie się rozbudowują i unowocześniają – dzięki modułowości systemów mogą łatwiej spełniać wymagania dotyczące efektywności energetycznej, zapotrzebowania na energię czy poziomu niezawodności. Cyfryzacja umożliwia tworzenie bazy rozwiązań chmurowych, które można stale rozwijać i na jej podstawie budować swoje kolejne rozwiązania. Pozwala to nie tylko rozbudowywać systemy dla jednego obiektu, ale także zarządzać systemami w obiektach rozproszonych. Firma działająca w różnych branżach i lokalizacjach, np. zarządzająca biurowcami, fabrykami i sieciami sklepów, może monitorować całość w jednym miejscu, ale poszczególne systemy i parametry mogą być spersonalizowane i dostosowane do potrzeb lokalnych każdego obiektu.
Co więcej, jak tłumaczy Radosław Dudzik, wprowadzenie rozwiązań cyfrowych do systemów rozdziału energii możliwe jest także w przypadku starszych urządzeń. − ABB posiada dużą bazę zainstalowanych urządzeń konwencjonalnych, ale nie zostawiamy ich w tyle. One również mogą zostać uzupełnione o rozwiązania cyfrowe. Co więcej, nasz zespół pomaga wybrać i zaprojektować rozwiązanie dopasowane do potrzeb klienta. W tym celu korzystamy m.in. z metod design thinking, które pozwalają nam dogłębnie zbadać potrzeby i wyzwania firm, z jakimi pracujemy i na tej podstawie projektować systemy „szyte na miarę” – podkreśla.