ABB prichádza na trh s novými kolaboratívnymi robotmi GoFa™ a SWIFTI™

Osem z desiatich pracovísk plánuje v najbližších 10 rokoch viac vo svojej výrobe využívať robotizáciu. Spoločnosť ABB preto prichádza na trh s novými kolaboratívnymi robotmi GoFa™ a SWIFTI™.

ABB rozširuje svoje portfólio kolaboratívnych robotov (cobotov) o novú rodinu GoFa™ a SWIFTI™. Vďaka vyššej nosnosti a rýchlosti dopĺňajú tieto coboty svojich starších „súrodencov“ – jednoramenného a dvojramenného robota YuMi® a spoločne vytvárajú potenciál pokrytia potrieb trhu nielen v bežne robotizovaných priemyselných odvetviach ale napríklad aj v oblasti zdravotnej starostlivosti, logistiky, spotrebného tovaru, elektroniky, potravinárstve a mnohých ďalších.

Intuitívne ovládanie

Roboty GoFa™ a SWIFTI™ sú navrhnuté tak, aby ich ovládanie bolo čo najviac intuitívne a zákazníci nepotrebovali ďalších vlastných špecialistov na ich programovanie. Nové kolaboratívne roboty sa ľahšie uplatnia aj v segmentoch s doteraz nízkou mierou automatizácie. Coboty budú môcť byť v prevádzke už v priebehu niekoľkých minút od inštalácie, takpovediac rovno po ich vytiahnutí z krabice, bez potreby špeciálneho školenia.

“Naše nové portfólio kolaboratívnych robotov je najrozmanitejším na trhu s potenciálom transformovať pracoviská a pomôcť zákazníkom dosiahnuť novú úroveň ich výroby, prevádzky a rastu,” hovorí riaditeľ obchodnej jednotky ABB pre oblasť robotiky a automatizácie Sami Atiya. “Jednoducho sa používajú a konfigurujú a navyše sa zákazníci môžu kedykoľvek obrátiť na našich odborníkov po celom svete. Tým chceme zabezpečiť, aby podniky všetkých veľkostí a rôznej variability vo výrobe mohli pristúpiť k robotizácii a automatizácii, ktorá bude pre nich prínosom.”

Väčšina firiem plánuje robotizovať

V celosvetovom prieskume 1650 veľkých a malých podnikov v Európe, USA a Číne, ktorý pre spoločnosť ABB v januári 2021 vykonala agentúra 3Gem Global Market Research & Insights, až 84 % firiem uviedlo, že plánuje zaviesť alebo zvýšiť robotizáciu a automatizáciu v nasledujúcom desaťročí, zatiaľ čo 85 % uviedlo, že pandémia priniesla do ich podnikania a celého priemyselného odvetvia, v ktorom pôsobia, veľké zmeny. Takmer polovica firiem (43 %) uviedla, že sa na robotiku pozerá ako na spôsob zlepšenia zdravia a bezpečnosti na pracovisku a tretina firiem (36 percent) zvažuje využitie robotickej automatizácie na zlepšenie kvality práce pre svojich zamestnancov. Až 78 % riaditeľov spoločností priznalo, že nábor a udržanie zamestnancov pri opakujúcich sa a ergonomicky náročných úlohách je ozajstnou výzvou.

Schopnosti ľudí prepojené s novými technológiami sú budúcnosťou

Coboty sú navrhnuté tak, aby pracovali v prítomnosti zamestnancov bez bariér a bezpečnostných oplotení a dali sa veľmi ľahko používať a inštalovať. V roku 2019 bolo po celom svete nasadených viac ako 22 000 nových kolaboratívnych robotov, čo je o 19 percent viac ako v predchádzajúcom roku. Odhaduje sa, že dopyt po kolaboratívnych robotoch narastie medzi rokmi 2020 a 2025 o 17 %.

“Spolu s týmto predpokladom sme navrhli roboty, ktoré sa budú jednoduchšie programovať a nasadzovať do výroby. Naše skúsenosti sú také, že najvýkonnejšie prevádzky využívajú schopnosti ľudí spolu s potenciálom nových technológií,” dokončuje Atiya.

Užívatelia, ktorí bez problémov ovládajú smartfón či tablet, budú môcť úplne jednoducho naprogramovať a preprogramovať aj nové kolaboratívne roboty. Zákazníci sa navyše môžu spoľahnúť na naše odborné znalosti a skúsenosti z inštalácií viac ako 500 000 robotických riešení po celom svete už od roku 1974.

Nové roboty GoFa ™ a SWIFTI ™ stavajú na úspechu robotov YuMi, ktorý pomáhajú podnikom bezpečne automatizovať dôležité úkony od ich uvedenia na trh v roku 2015. Dnes pracujú roboty YuMi od ABB po boku ľudí vo fabrikách, dielňach a laboratóriách po celom svete, kde vykonávajú rozličné úlohy od skrutkovania a montáže elektroniky a elektrických komponentov, cez výrobu USB kľúčov až po testovanie vzoriek COVID-19 v laboratóriách.

Ak sa o nových kolaboratívnych robotoch chcete dozvedieť viac, zaregistrujte sa na náš webinár 12. marca 2021 o 13.00.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je poprednou globálnou technologickou spoločnosťou v oblasti digitálnej transformácie priemyselných odvetví, ktorá sa usiluje o udržateľnú budúcnosť. S viac ako 130-ročnou históriou dnes ABB píše budúcnosť priemyselnej digitalizácie so svojimi štyrmi biznismi: elektrifikáciou, priemyselnou automatizáciou, pohonmi a robotikou a automatizáciou, ktoré podporuje spoločná digitálna platforma ABB Ability™. Skupina ABB zamestnáva okolo 105 000 talentovaných zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta. Na Slovensku pôsobí od roku 1991 a v súčasnosti má zastúpenie v štyroch mestách Slovenska. Súčasťou skupiny ABB na Slovensku je aj firma Pucaro v Piešťanoch. Dokopy tak zamestnávame okolo 220 ľudí.

Odkazy

Kontaktujte nás

Na stiahnutie

Zdieľajte článok

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp