Mi az a NIS2 irányelv?
Az Európai Unió (EU) 2022. decemberében vezette be a hálózati és információs rendszerek biztonságról szóló felülvizsgált (2.) irányelvet, amellyel naprakésszé tette az eredeti, 2016-ban bevezetett uniós kiberbiztonsági szabályokat. A NIS 2 irányelv olyan európai uniós jogszabály, amely korszerűsíti a meglévő jogi keretet, hogy lépést lehessen tartani a fokozott digitalizációval, valamint a folyamatosan változó kiberfenyegetettségi környezettel.
A NIS 2 irányelv új ágazatokra és szervezetekre terjeszti ki az uniós kiberbiztonsági szabályok hatókörét. Célja, hogy javítsa a köz- és magánszektorbeli szervezetek, az illetékes hatóságok és az EU egészének ellenálló képességét és lehetővé tegye, a biztonsági incidensekre való hatékonyabb reagálást. Az új irányelv egyben az EU valamennyi polgára számára pozitív lépés, mivel azoknak a kritikus infrastruktúráknak a biztonságossá tételére törekszik, amelyekre minden uniós polgárnak szüksége van, és amelyekre nap mint nap támaszkodnak az emberek.
Mi a különbség a NIS és a NIS2 irányelv között?
A 2016-ban bevezetett (EU) 2016/1148 irányelv (a hálózati és információs rendszerek biztonságáról szóló NIS irányelv) volt az első uniós jogszabály a kiberbiztonság témájában. Jelentős változást hozott az uniós tagállamok kiberbiztonsági megközelítésében. A NIS2 a hálózati és információs rendszerek biztonságáról szóló irányelv helyébe lép, és jogi intézkedéseket ír elő a kiberbiztonság általános szintjének növeléséhez az EU-n belül. A NIS2 irányelv számos olyan hiányosságot is orvosol, amelyek akadályozták, hogy teljes mértékben ki lehessen aknázni a NIS irányelvben rejlő lehetőségeket. A NIS2 irányelv több ágazatra terjeszti ki a szabályok hatókörét, megerősíti a kockázat- és incidenskezelést illetve az együttműködést, valamint szigorúbb szankciókat és egyéb megfelelési követelményeket vezet be annak érdekében, hogy Unió-szerte egységes, magas szintű kiberbiztonságot teremtsen meg.