Az angol nyelvű weboldal a fordítás során részlegesen módosult a helyi törvényeknek való megfelelés érekében.
Select Language
  • English
  • Deutsch
  • italiano
  • magyar
  • français
  • polski
  • español
  • čeština
  • Ελληνικά
  • Nederlands (België)

Az EU NIS2 irányelve

A hálózati és információs rendszerek biztonságáról szóló felülvizsgált (2.) irányelv (NIS 2) célja, hogy az Európai Unió tagállamaiban egységes, magas szintű kiberbiztonságot teremtsen. Összefoglaltuk, mit kell tudnia a sikeres alkalmazkodáshoz, és hogyan segíthet Önnek az ABB ebben a folyamatban.*

Készen áll az első lépésekre?

Miről van szó?

Mi az a NIS2 irányelv?
 Az Európai Unió (EU) 2022. decemberében vezette be a hálózati és információs rendszerek biztonságról szóló felülvizsgált (2.) irányelvet, amellyel naprakésszé tette az eredeti, 2016-ban bevezetett uniós kiberbiztonsági szabályokat. A NIS 2 irányelv olyan európai uniós jogszabály, amely korszerűsíti a meglévő jogi keretet, hogy lépést lehessen tartani a fokozott digitalizációval, valamint a folyamatosan változó kiberfenyegetettségi környezettel.
 
A NIS 2 irányelv új ágazatokra és szervezetekre terjeszti ki az uniós kiberbiztonsági szabályok hatókörét. Célja, hogy javítsa a köz- és magánszektorbeli szervezetek, az illetékes hatóságok és az EU egészének ellenálló képességét és lehetővé tegye, a biztonsági incidensekre való hatékonyabb reagálást. Az új irányelv egyben az EU valamennyi polgára számára pozitív lépés, mivel azoknak a kritikus infrastruktúráknak a biztonságossá tételére törekszik, amelyekre minden uniós polgárnak szüksége van, és amelyekre nap mint nap támaszkodnak az emberek.

Mi a különbség a NIS és a NIS2 irányelv között?
A 2016-ban bevezetett (EU) 2016/1148 irányelv (a hálózati és információs rendszerek biztonságáról szóló NIS irányelv) volt az első uniós jogszabály a kiberbiztonság témájában. Jelentős változást hozott az uniós tagállamok kiberbiztonsági megközelítésében. A NIS2 a hálózati és információs rendszerek biztonságáról szóló irányelv helyébe lép, és jogi intézkedéseket ír elő a kiberbiztonság általános szintjének növeléséhez az EU-n belül. A NIS2 irányelv számos olyan hiányosságot is orvosol, amelyek akadályozták, hogy teljes mértékben ki lehessen aknázni a NIS irányelvben rejlő lehetőségeket. A NIS2 irányelv több ágazatra terjeszti ki a szabályok hatókörét, megerősíti a kockázat- és incidenskezelést illetve az együttműködést, valamint szigorúbb szankciókat és egyéb megfelelési követelményeket vezet be annak érdekében, hogy Unió-szerte egységes, magas szintű kiberbiztonságot teremtsen meg.

NIS 2 dokumentum

Az irányelvet keresi?

Dokumentum megnyitása

Kiket érint?

Mely iparágakat érinti a NIS 2 irányelv?
A NIS 2 irányelv az EU valamennyi, kritikus ágazatokban tevékenykedő ipari és nem ipari szervezetét érinti, beleértve azok beszállítóit is.

Kiemelten kockázatos ágazatok
  • Energiaipar: Villamos energia, olaj, gáz, hő, hidrogén
  • Egészségügy: Egészségügyi szolgáltatók, laboratóriumok, K+F, gyógyszeripar
  • Közelekedés: Légi, vasúti, vízi, közúti, tömeg
  • Ívóvíz és szennyvíz
  • Hírközlés
  • Digitális infrastruktúra: IXP, DNS, TLD, DC, CSP, CDN, TSP, MSP, MSSP
Kockázatos ágazatok
  • Postai és futárszolgálat
  • Hulladékgazdálkodás
  • Vegyi anyagok
  • Élelmiszeripar
  • Gyártástechnológia és mérnöki tevékenységek
  • Digitális szolgáltatások: Társadalom, kutatás, piacok
  • Kutatás
Megfelelési joghatóság
A fent felsorolt, kiemelten kockázatos ágazatokban tevékenykedő alapvető és fontos szervezetek annak a tagállamnak a joghatósága alá tartoznak, ahol szolgáltatásokat nyújtanak. Ha a szervezet egynél több tagállamban nyújt szolgáltatásokat, akkor az összes érintett tagállam joghatósága alá tartozik. Ha egy szervezet az EU-n kívül biztosítja a szolgáltatásait, vagy EU-n kívüli műveletektől függenek a szolgáltatásai, gondoskodnia kell az uniós szolgáltatások folytonosságáról abban az esetben, ha az EU-n kívüli műveleteiben zavar lép fel.

Érinti-e a NIS 2 irányelv az Ön ágazatát?

További tudnivalók

Milyen lépéseket kell tennie?

A NIS 2 irányelv olyan, 10 kategóriába sorolható kiberbiztonsági kockázatkezelési intézkedéseket ismertet, amelyeket a vállalatoknak végre kell hajtaniuk, valamint jelentős bejelentési követelményeket határoz meg velük szemben.
Kockázatelemzési és az informatikai rendszerek biztonságára vonatkozó szabályzatok.
 Az üzemeltetőknek kiberbiztonsági kockázatértékelést kell végezniük a termelési rendszerekhez kapcsolódóan, és meg kell határozniuk a kritikus alkotóelemeket.
Az ABB IEC 62443 szabványokon alapuló kockázatértékeléseket végez, termelési rendszertől és ICS-beszállítótól függetlenül.

További tudnivalók

Videó megtekintése
A biztonsági incidensek hatékonyabb kezelése.
Az üzemeltetőknek észlelniük kell a kiberbiztonsági veszélyeket és incidenseket, és jelenteniük kell ezeket az eseményeket a hatóságoknak.
Az ABB olyan eszközöket és szolgáltatásokat kínál, amelyek segítenek az incidensek észlelésében és megválaszolásában.
Hogyan segíthet az ABB?

További tudnivalók

Videó megtekintése
Az üzletmenet-folytonosság megfelelőbb megtervezése…
 Az üzemeltetőknek meg kell határozniuk azokat az eljárásokat, amelyekkel kiberbiztonsági incidensek esetén biztosítják a termelés gyors helyreállítását. Ehhez első lépésként üzleti hatáselemzést kell végezniük.

Az ABB megfelelő válaszidő garantálásával és technikai helyreállítási tervek kidolgozásával segít a partnereknek a szerződéses kötelezettségek teljesítésében. Hogyan segíthet az ABB?

További tudnivalók

Videó megtekintése
Az ellátási lánc biztonsága - beleértve az egyes szervezetek és a közvetlen beszállítóik vagy szolgáltatóik közötti kapcsolatokat érintő biztonsági szempontokat – kiemelten fontos, mivel ezek a leggyakoribb támadási felületek. Az üzemeltetőknek meg kell határozniuk a közvetlen beszállítóikra vonatkozó információbiztonsági követelményeket, és programokat kell kidolgozniuk a beszállítók ellenőrzéséhez és hitelesítéséhez (beszállítói auditok).

Az ABB a tanúsítványaival (ISO/IEC 27001, IEC62443-2-4) és a beszállítók nyomon követésével gondoskodik az Ön szervezetének védelméről.
További tudnivalók:

További tudnivalók

Videó megtekintése
A hálózati és információs rendszerek létesítésére, fejlesztésére és karbantartására (beleértve a sebezhetőségek kezelését és nyilvánosságra hozatalát) vonatkozóan az üzemeltetőknek a teljes életciklusra (tervezés, fejlesztés, tesztelés, karbantartás, csere) követelményeket kell meghatározniuk.

További tudnivalók

Videó megtekintése
A kiberbiztonság eredményességét garantáló kockázatkezelési intézkedések értékelésére szolgáló szabályzatok és eljárások. Az üzemeltetőknek eljárásokat kell kidolgozniuk az információbiztonság területén hozott védelmi intézkedések eredményességének értékeléséhez.
Az ABB különböző megoldásokkal és szolgáltatásokkal segít a biztonsági helyzet naprakész figyelemmel kísérésében.
További tudnivalók a következőről:

További tudnivalók

Videó megtekintése
Alapvető kiberbiztonsági képzés a szervezeti felkészültség és ellenállóképesség javítása érdekében.
Az Ön csapatai az ABB támogatásával hatékonyabban felismerhetik és leküzdhetik a kiberfenyegetéseket.
Hogyan segíthet az ABB?

További tudnivalók

Videó megtekintése
Az üzemeltetőknek a kriptográfia, a titkosítás és az információs rendszerekbe való bejelentkezés használatára vonatkozó meghatározásokat és dokumentumokat kell kidolgozniuk.
Az ABB segít a kriptográfiai intézkedések végrehajtásában, a titkosított kommunikációt, az aláírt szoftvercsomagokat és a biztonságos távoli hozzáférést is ideértve.
Hogyan segíthet az ABB?

További tudnivalók

Videó megtekintése
Fokozott humánerőforrás-biztonság, hozzáférés-szabályozási irányelvek, valamint eszközgazdálkodás a kiberbiztonsági tudatosság kultúrájának ösztönzése érdekében. A szolgáltatóknak jegyzéknyilvántartást kell létrehozniuk és vezetniük, és biztosítaniuk kell, hogy automatizálási megoldásaik támogassák a fiókkezelést.
Az ABB közreműködésével olyan eljárásokat dolgozhat ki, amelyek előmozdítják a kiberbiztonságon alapuló kultúrát, valamint a felhasználók és a fiókok biztonságos kezelését.
További tudnivalók a következőről:

További tudnivalók

Videó megtekintése
Többfaktoros hitelesítés vagy folyamatos hitelesítést biztosító megoldások, biztonságos hang-, videó- és szöveges kommunikáció, valamint hatékony védelemmel ellátott vészhelyzeti kommunikációs rendszerek, amelyek megóvják a hálózatokat a legújabb fenyegetésektől. A szolgáltatóknak az eszközök tulajdonosai által előírtak szerint támogatniuk kell a többfaktoros hitelesítést az automatizálási megoldások munkaállomásai esetében.
Az ABB támogatja a HMI-szintű többfaktoros hitelesítést.
Hogyan segíthet az ABB?

További tudnivalók

Videó megtekintése
Azonnali bejelentési kötelezettség. A tudomást szerzést követően 24 órán belüli bejelentés a biztonsági incidensről.
Az első lépés az incidensek észlelése, valamint ideális esetben annak megakadályozása, hogy rosszindulatú szereplők férjenek hozzá a rendszerekhez. Az ABB nyomonkövetési megoldásai segítséget nyújthatnak ebben.
További tudnivalók a következőről:

További tudnivalók

Videó megtekintése

Hogyan vitelezhető ki?


Mit kell tennie a továbbiakban a szervezetének (és ki segíthet ebben)?

A Kibertan törvény hatálya alá tartozó szervezeteknek tisztában kell lenniük a megfelelési és bejelentési teendőikkel, és lehetséges, hogy keresniük kell egy olyan partnert, aki végigkalauzolja őket a folyamaton. Indokolatlan késedelem nélkül értesítenie kell például a megfelelő hatóságokat minden olyan komoly, azonosított kiberfenyegetésről, amely jelentős biztonsági incidenshez vezethetett volna.
 
Szabványosítás (az irányelv 25. cikke)
 A 21. cikk (1) és (2) bekezdése végrehajtásának előmozdítása érdekében a tagállamok – anélkül, hogy előírnák vagy előnyben részesítenék egy adott típusú technológia alkalmazását – ösztönzik a hálózati és információs rendszerek biztonsága tekintetében releváns európai és nemzetközi szabványok és műszaki előírások alkalmazását.
Értesítés az incidensekről

A NIS 2 irányelv szakaszos bejelentési kötelezettséget ír elő a szervezetek számára a szolgáltatásaik biztosítására „jelentős hatást” gyakorló incidensekre vonatkozóan.
Az illetékes hatóságnál vagy a CSIRT-nél (számítógép-biztonsági eseményekre reagáló csoportnál) kell bejelentést tenni.

További tudnivalók

Kiberbiztonsági szabályozás és támadásészlelés: útmutató a megfeleléshez.

Brosúra letöltése

Mikor?

Mikor kell intézkedéseket tenni?
Ha az Ön vállalata a Kibertan törény hatálya alá tartozik, 2024. október 18-ig alkalmazni kell az összes Elektronikus Információs Rendszerre a védelmi intézkedéseket.

Az ABB által kínált támogatás és megoldások

Ha együttműködik az ABB-vel, magabiztosan nézhet elébe a NIS 2 irányelvnek

Az ABB Ability™ kiberbiztonsági portfólió csökkenti a kiberkockázatokat, mivel védhető architektúrát bocsát rendelkezésre biztonsági kontrollok bevezetésével. Ezzel pedig lehetővé teszi az ügyfelek számára a kiberfenyegetések azonosítását és kezelését, mielőtt még kárt okoznának.
Wondering where to start

Nem tudja, hogyan vágjon bele?

Valószínűleg felmerült néhány kérdése a NIS 2 irányelvvel, a Kibertan törvénnyel valamint a szervezetére gyakorolt hatással kapcsolatban. Az ABB Ability™ kiberbiztonsági portfólió átfogó megoldást kínál. Ágazati kiberbiztonsági szakértőink segíthetnek csökkenteni a kiberbiztonsági incidensek valószínűségét és hatásait, és nagyfokú jártassággal kalauzolják végig az ügyfeleket az ilyen jellegű megfelelési átállásokon.
 
Működjünk együtt, és gondoskodjunk arról, hogy vállalata meg tudjon felelni az uniós NIS 2 irányelvnek és a Kibertan törvénynek!

Wondering where to start

* Jogi nyilatkozat: Fontos tudni, hogy az oldalon szereplő információk nem minősülnek jogi tanácsadásnak. Alapjukat az EU NIS 2 irányelve valamint a Kibertan törvény képezi. Fontos megjegyezni, hogy csak azután ítélhető meg véglegesen, hogy egy vállalat érintett-e, ha a NIS 2 irányelvet átültették a nemzeti jogba. Ajánlásaink csupán egy kis részét fedik le a szükséges előkészületeknek. Minden igyekezetünk ellenére előfordulhatnak hibák a tartalomban, az ebből eredő károkért az ABB nem vállal felelősséget.

Select region / language