Czym jest Dyrektywa NIS2?
Unia Europejska wprowadziła Dyrektywę w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa w całej Unii (NIS2) w grudniu 2022 r. jako aktualizację pierwotnych unijnych przepisów dotyczących cyberbezpieczeństwa z 2016 r. Dyrektywa NIS2 jest aktem prawnym, który modernizuje istniejące ramy prawne, aby dotrzymać kroku postępującej cyfryzacji i ewoluującemu krajobrazowi zagrożeń dla cyberbezpieczeństwa.
NIS2 rozszerza zakres unijnych przepisów dotyczących cyberbezpieczeństwa na nowe sektory i podmioty w celu poprawy odporności i zdolności reagowania na incydenty przez podmioty publiczne i prywatne, właściwe organy i całą UE. Nowa dyrektywa jest również pozytywnym krokiem dla wszystkich obywateli UE, ponieważ ma na celu zabezpieczenie infrastruktury krytycznej.
Jaka jest różnica między NIS a NIS2?
Wprowadzona w 2016 r. dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1148 (Dyrektywa NIS) była pierwszym ogólnounijnym aktem prawnym dotyczącym cyberbezpieczeństwa. Wprowadziła ona znaczącą zmianę w podejściu państw członkowskich UE do cyberbezpieczeństwa. NIS2 zastępuje Dyrektywę NIS, wprowadzając środki prawne mające na celu zwiększenie ogólnego poziomu cyberbezpieczeństwa w UE. NIS2 odnosi się również do kilku słabych punktów, które uniemożliwiły Dyrektywie NIS wykorzystanie jej pełnego potencjału. NIS2 rozszerza zakres przepisów na więcej branż, wzmacnia zarządzanie ryzykiem i postępowaniem w przypadku incydentów oraz współpracę, a także wprowadza surowsze kary i inne wymogi zgodności w celu osiągnięcia wysokiego, wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa w całej Unii.