4 sposoby na zmniejszenie zużycia energii w budynkach za pomocą Big Data

Według szacunków ponad połowa ludności świata zamieszkuje obszary miejskie a do roku 2050 ta liczba wzrośnie o 2,5 miliarda. To jakby wybudować 30 nowych miast wielkością dorównujących Paryżowi, powstających każdego roku przez kolejne 30 lat.

Przewiduje się, że rynek smart city wzrośnie o 20% w ciągu najbliższych 5 lat. Największym wyzwaniem dla właścicieli budynków i urbanistów będzie stworzenie większej ilości rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej i przestrzennej, które łączyłyby w sobie odnawialne źródła energii oraz komfort mieszkańców i użytkowników budynków smart. Patrz rozwiązania ABB – EDCS i ABB-free@home.

Przy takim scenariuszu, światowe zużycie energii elektrycznej wzrośnie o 60% w ciągu 20 lat, przy czym 60% tej energii będzie zużywane przez budynki.

Dlatego już dziś, należy przekształcać tradycyjne obiekty w budynki typu „smart”, które gwarantują szereg korzyści zarówno dla środowiska, jak i biznesu. Właściciele budynków cieszą się niższymi rachunkami za energię, a środowisko i mieszkańcy zyskują lepszą jakość powietrza, ponieważ spadek zużycia energii zmniejsza emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Budynki przyszłości będą w większym stopniu bazować na Systemach Zarządzania Energią i Mediami np. Cylon czy EDCS, wykorzystujących rozwiązania cyfrowe oparte na wspólnej architekturze oraz urządzeniach wykorzystujących Internet Rzeczy (ang. Internet of Things) połączonych z dedykowanymi sieciami i rozwiązaniami chmurowymi. Pozwala to uzyskać dostęp do danych z dowolnego miejsca i o dowolnej porze.

Zmniejszenie zużycia energii w budynkach za pomocą Big Data

Jeśli chciałbyś zainwestować w innowacyjne rozwiązania zarządzania energią i mediami, przygotowaliśmy dla Ciebie 4 wskazówki, które pomogą Ci zrealizować to założenie:

1. Monitoruj zużycie energii w budynkach

W pierwszej kolejności zidentyfikuj te systemy budynkowe, które zużywają najwięcej energii. Każdy budynek ma swój indywidualny profil zużycia energii, dzięki czemu łatwo sprawdzić, ile energii zużywają poszczególne systemy by w przyszłości móc je lepiej kontrolować.

Na przykład w budynkach przemysłowych zużycie energii wynika głównie z pracy urządzeń i infrastruktury wykorzystywanej w procesach produkcyjnych .

Po prześledzeniu i przeanalizowaniu parametrów, takich jak moc szczytowa i jakość zasilania, oraz sprawdzeniu, jaką ilość energii zużywają systemy, łatwiej można zidentyfikować czynniki, które na to wpływają. Następnym krokiem jest wdrożenie strategii kontroli, mających na celu zaoszczędzenie zużywanej energii . Na pierwszym etapie gromadzone i analizowane są informacje z heterogenicznych źródeł, co daje niewyrażony potencjał informacji o zużyciu energii w postaci Big Data.

2. Wdróż system zarządzania energią

Potencjał ten może zostać wykorzystany poprzez wdrożenie skutecznego narzędzia zdolnego do przechowywania i przetwarzania ogromnych ilości danych pozyskanych z systemu elektrycznego. Wykorzystując technologię Big Data, system identyfikuje, gdzie można wprowadzić oszczędności i pozwala wdrożyć usprawnienia zwiększające efektywność energetyczną budynku.

Właściciele budynków, administratorzy czy personel zarządzający energią mają wgląd w system energetyczny dzięki dostępności danych historycznych i informacji przekazywanych w czasie rzeczywistym za pośrednictwem interfejsu użytkownika. Mogą je przeglądać z poziomu zarówno komputerów stacjonarnych, jak i urządzeń mobilnych.

Jedną z największych zalet tego systemu jest możliwość bezproblemowego zarządzania wieloma inteligentnymi budynkami np. sklepami wielosieciowymi lub oddziałami , za pomocą rozwiązania dostosowanego do potrzeb aplikacji.

Inteligentne komponenty połączone ze wspólną architekturą umożliwiają generowanie raportów i analiz dotyczących budynków, mediów i obszarów, które w największym stopniu odpowiadają za marnotrawienie energii.

3. Zaplanuj kolejne działania

Wyobraź sobie interfejs operatora, który wysyła ostrzeżenia, gdy jeden z komponentów ulegnie awarii lub gdy jego stan techniczny zostanie oceniony jako niezadowalający. Albo rozwiązanie, które gromadzi dużą ilość danych pochodzących z różnych komponentów w całym systemie dystrybucji energii i ponownie je opracowuje w prostym, przejrzystym widoku, umożliwiającym przeglądanie kosztów utrzymania poszczególnych budynków i porównywanie ich wydajności. System może również zdecydować o potrzebie konserwacji budynku generującym najwyższe koszty lub o wymianie czy naprawie niektórych komponentów w celu zwiększenia wydajności danego budynku.

Podłączone urządzenia umożliwiają oszczędność energii i kosztów operacyjnych nawet o 30%.

4. Czerp korzyści!

Wykorzystanie Big Data oraz rozwiązań chmurowych do monitorowania budynków to doskonała okazja dla małych i średnich przedsiębiorstw, by zredukować swoje wydatki operacyjne. Ponadto, pojedynczy interfejs oparty na chmurze oraz system gromadzenia danych gwarantują szybki zwrot z inwestycji i zapewniają zgodność w zakresie norm efektywności energetycznej. Wykrywany jest brak wydajności, redukowane straty, koszt utrzymania i konserwacja budynków są optymalizowane z zaplanowanych na odpowiadające Twoim potrzebom, a rachunki za energię spadają nawet o 20%.

Endnotes

  1. World Urbanization Prospects: The 2018 Revision: key facts. Available at 
  2. Smart Cities Market Size, Share & Trends Analysis Report by Application (Governance, Environmental Solutions, Utilities, Transportation, Healthcare) by Region and Segment Forecasts, 2020 – 2027. A report by ResearchAndMarkets.com
  3. New Energy Outlook 2018. A report by BloombergNEF

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp