Cukroval Mirpurkhas snížil spotřebu své energie o více než 40 procent
Přechod na moderní motor ABB v kombinaci s frekvenčním měničem u drtiče třtiny pomohl společnosti Mirpurkhas Sugar Mills v Pákistánu snížit spotřebu energie o více než 40 procent.
V roce 2015 uvedla ABB v Pákistánu svůj nový typ motoru, se žebrováním, motor NXR a společnost Mirpurkhas Sugar Mills se rozhodla stát se první společností v zemi, která se jej rozhodla ve své výrobě využít.
„Odstávka je pro cukrovar zásadní,“ říká Muhammad Kazim, technik prodeje a podpory v divizi Automatizace a pohybu ABB v Pákistánu. „Proto jsme pro provoz drtiče upřednostnili spolehlivé řešení ABB s jedním pohonem. Rozhodnutí Mirpurkhas Sugar Mills bylo také ovlivněno globální sítí ABB na podporu prodeje, prokázanou kvalitou, technickými znalostmi a vynikajícími aplikačními znalostmi, které zajišťují na míru přizpůsobený balíček motorového pohonu.“
Motor NXR se skříňovým frekvenčním měničem ACS800 byl uveden do provozu v listopadu 2015 a ihned začal dosahovat působivých výsledků z hlediska efektivity. Zatímco k pohonu drtiče ve starém systému bylo zapotřebí 650 až 700 kilowattů parní energie, nové elektrické řešení vyžaduje pouze 350 až 400 kilowattů. To představuje úsporu energie o více než 40 %.
„Motor je také méně hlučný a jedním z nejpřínosnějších aspektů pro zákazníka je velmi vysoký záběrný moment motoru,“ říká Kazim. „Je to typ motoru zajišťující velmi vysoké úspory energie, což je dalším velkým přínosem.
Starý systém nebyl efektivní
Společnost Mirturkhas Sugar Mills, založená v roce 1964, je jedním z předních pákistánských výrobců cukru. Závod společnosti v provincii Sindh v centrálním Pákistánu zpracovává cukrovou třtinu od 4 500 pěstitelů, kteří se nacházejí ve třech provinciích, a je schopen rozdrtit přibližně 7 500 tun cukrové třtiny denně.
Od svého vzniku využívala společnost parní energii k pohonu mlýnů na drcení používaných v první kritické fázi procesu výroby cukru. Vedlejší produkt z výroby cukru, bagasa, se spaloval ve velkých kotlech na místě a výsledná pára byla použita k roztáčení turbín, které zase poháněly silný drtič.
I když systém fungoval, byl staromódní a nebyl tak účinný, jak by mohl být. V roce 2013 začala společnost Mirpurkhas Sugar Mills zkoumat možnosti elektrické alternativy k turbínám jako způsob zlepšení procesů a snížení spotřeby energie.
ABB prokázala kvalitu a technickou odbornost
„Díky spalování bagasy je továrna energeticky zcela soběstačná,“ vysvětluje Kazim. "Ale provozovatelé elektrárny chtěli nasměrovat páru, kterou kotle produkují, do elektrárny, aby vyráběla elektřinu, namísto toho, aby roztáčela parní turbíny na drtiči."
Společnost Mirpurkhas Sugar Mills prostudovala zařízení používaná v jiných podobných provozech v dané oblasti a setkala se s různými dodavateli motorů a frekvenčních měničů ve snaze najít správné řešení. ABB dokázala poukázat na podobné elektrifikační projekty, které provedla pro jiné cukrovary v Pákistánu, a strávila dva roky odpovídáním na otázky provozního týmu cukrovaru ohledně toho, jak by takový přechod fungoval.
Spolehlivost je v tvrdých podmínkách klíčová
Kazim vysvětluje, že motor NXR nemá problém s mimořádně tvrdým provozním prostředím. „V případě drtiče je třtina před lisováním zbavena vláken, takže ve vzduchu jsou výpary a kusy vláken, které by mohly vést ke zkratům,“ říká. „Avšak kvůli inovativnímu designu nedochází ke kontaktu vlákna s provozními díly motoru.“
Zákazník je spokojen s elektrifikací drtiče natolik, že nyní usiluje o výměnu ostatních parních turbín používaných v továrně za produkty ABB. Doufáme, že jim to umožní ušetřit více parní energie a přeměnit ji na elektřinu pro vývoz do energetické sítě. „Zákazník je spokojený a nyní s ním pracujeme na plánu pro rok 2016,“ říká Kazim.