ABB pomohla masné společnosti snížit spotřebu energie při uzení klobás
Německý výrobce uzenin hledal způsob, jak ušetřit elektrickou energii ve své výrobě. Ukázalo se, že nahrazením ventilátorových motorů v udírnách motorem ABB s účinností IE4 snížilo spotřebu energie ventilátorů na polovinu.
Výrobce uzenin Rügenwalder Mühle klade důraz nejen na vyšší jakost svých produktů, ale také na udržitelnost své výroby. Když tedy firma hledala způsob, jak zvýšit energetickou účinnost ventilátorů ve svých 30 udírnách, našla řešení u ABB.
Nový balíček s účinností IE4 zahrnující synchronní reluktanční motor a frekvenční měnič ACS880 přinesl úsporu energie téměř o 50 procent. Investice společnosti Rügenwalder Mühle se tedy vyplatí za několik málo let.
Rügenwalder Mühle má řadu značek, díky nimž se stal jedním z nejznámějších výrobců uzenin v Německu, vyrábějící mj. produkty Rügenwalder Teewurst, Pomoranian Gutsleberwurst (játrové klobásy) a Schinken Spicker (šunkové párky). Díky novým produktům vysoké kvality a inovativnímu způsobu balení je Rügenwalder Mühle, sídlící v Bad Zwischenahn v Dolním Sasku významným hráčem na trhu.
Úsilí o úspory energie
Udržitelnost je nedílnou součástí firemní kultury této rodinné firmy, která podniká již více než 180 let. Systém hospodaření s energií certifikovaný podle normy DIN ISO 50001 a provozovaný od roku 2013 je důležitou součástí závazku podniku k udržitelnému využívání energie.
Rügenwalder Mühle Carl Müller GmbH & Co. KG je rodinným podnikem již po šest generací a zaměstnává přibližně 450 osob. V roce 2013 vykázala společnost tržby ve výši 175 milionů EUR.
„Při implementaci systému jsme zkoumali, zda je ve výrobním procesu nějaké místo, kde by bylo ještě možné energii ušetřit, a právě tehdy jsme si uvědomili, že potenciál úspor by mohly být u elektromotorů v udírnách,“ vysvětluje elektroinženýr Walter Strömer, který dohlíží na hospodaření s energií na Rügenwalder Mühle.
„S běžnýn motorem bychom nikdy nedokázali udržet tak nízkou rychlost. To bylo možné pouze s motorem ABB IE4 SynRM.“
V udírnách se udí především proslulá vepřová klobása Rügenwalder Teewurst. Po rozemletí masa jsou složky nasoleny, ochuceny a plněny do střev. Díky solení a pomalému procesu sušení a uzení dochází k jeho zralosti a charakteristické chuti.
„Co se týče kvality Teewurstu, záleží především na udírnách,“ říká Strömer. „Jestliže se tam něco pokazí, může dojít ke zničení mnoha tun uzenin.“
Synchronní reluktanční motory nahradily klasické indukční motory
Rügenwalder Teewurst se tradičně udí na bukovém dřevu. Bukové dřevo je pro tento účel ideální, protože zaručuje jemný, aromatický kouř, který je snadno absorbován masem.
Dřevný kouř vzniká v kouřových generátorech a je foukán ventilátory do udírny, v níž jsou uloženy potraviny. Od roku 1992 jsou ventilátory poháněny dvoupólovými indukčními motory. Bylo rozhodnuto je nahradit moderními synchronními reluktančními motory IE4 k dosažení významného snížení spotřeby energie.
„Vypočítali jsme, kolik energie by motor IE4 ušetřil,“ říká Strömer. „ABB byl jediným výrobcem, který dokázal nabídnout motor o výkonu 11 kW.“
Synchronní reluktanční motor ABB je vybaven inovativním rotorem v kombinaci s konvenčním statorem. Na rozdíl od tradičních motorů nemá rotor žádné vinutí a magnety. Výsledkem je, že ztráta energie, která představuje přibližně 40 % ztráty energie v elektrickém motoru, je prakticky eliminována.
Optimální přesnost
Rügenwalder Mühle používá jediný měnič ACS880. Jeho výkon je založen na řízení přímého krouticího momentu (DTC), což je optimální řešení pro přesné řízení motoru.
Šetří energii a peníze
První zkušební přestavba udírny proběhla v květnu 2014. Zahrnovala změnu mechanického hnacího systému a montáž klínového řemenu místo pohonu ozubeným řemenem. Poté, co byl výkon nového motoru porovnán s výkonem starého motoru, dosáhly úspory energie téměř 50 %.
„Proces uzení probíhá ve dvou fázích,“ vysvětluje Strömer.
„75 % provozní doby jsme motor ventilátoru nastavili pouze na padesáti procentní výkon. S běžným motorem bychom nikdy nedokázali udržet tak nízkou rychlost. To bylo možné pouze s motorem ABB IE4 a s frekvenčním měničem. K tomu se přidává zvýšená účinnost nového řemenového pohonu, což nám dává další 2 nebo 3 procenta.“
Při počáteční zkoušce splňující všechna očekávání došlo v témže roce k výměně pohonů ventilátorů ve čtyřech dalších udírnách. Zbývajících 25 udíren bude upraveno do konce roku 2015. Mimochodem, Teewurst („čajová klobása“) ve skutečnosti nikdy neobsahovala čaj. Ale byla konzumována spolu s odpoledním čajem a odtud pochází její název.