Bezpieczeństwo funkcjonalne w aplikacjach napędowych

Bezpieczeństwo maszyn i procesu dzięki napędom ABB.

Do zaprojektowania układu bezpieczeństwa w aplikacji maszynowej potrzebujesz odpowiednich narzędzi oraz urządzeń, takich jak przemienniki częstotliwości ze zintegrowaną funkcją bezpiecznego wyłączenia momentu (STO) aby dostarczyć rozwiązanie o wysokim stopniu wydajności i bezpieczeństwa. W układzie napędowym bardzo istotne jest również aby wszystkie urządzenia wchodzące w jego skład komunikują się ze sobą w sposób niezawodny i szybki. Im więcej funkcji bezpieczeństwa jesteś w stanie zintegrować w systemie sterowania maszyny, tym wyższe oszczędności jesteś w stanie osiągnąć. Nasze przemienniki częstotliwości wraz z rozwiązaniami w zakresie bezpieczeństwa funkcjonalnego pomogą Ci osiągnąć wymagane rezultaty w tym zakresie.
Przemienniki wykorzystywane w rozwiązaniach bezpieczeństwa
Komunikacja bezpieczeństwa napędów z PLC
Narzędzie do projektowania układu bezpieczeństwa
Typowe funkcje bezpieczeństwa wspierane przez napędy ABB
Zintegrowane funkcje bezpieczeństwa w przemiennikach częstotliwości

Nasze przemienniki częstotliwości posiadają w standardzie zintegrowaną podstawową funkcję bezpieczeństwa: Bezpieczne Wyłączenie Momentu (STO). Ta zintegrowana funkcja bezpieczeństwa może zostać dodatkowo rozszerzona poprzez zastosowanie odpowiednich opcji, w skład których wchodzi: moduł funkcji bezpieczeństwa FSO-12 lub -21 dla przemysłowych i maszynowych przemienników z serii ACS880. Ten moduł może realizować funkcje bezpieczeństwa zarówno bez jak i z wykorzystaniem sygnału sprzężenia z enkodera i nie wymaga przy tym żadnego zewnętrznego układu logicznego. Jest bardzo prosty w integracji z przemiennikiem i oferuje 10 różnych certyfikowanych funkcji bezpieczeństwa zapewniając bezpieczne funkcjonowanie aplikacji napędowych.

Tutaj znajdziesz informacje na temat różnych serii przemienników i funkcjach bezpieczeństwa przez nie obsługiwanych.

Poznaj moduły funkcji bezpieczeństwa FSO-12 i -21

Komunikacja w układzie bezpieczeństwa po PROFIsafe

Gdy układ napędowy zawiera kilka przemienników częstotliwości, sterownik bezpieczeństwa PLC bardzo często jest wykorzystywany do sterowania i monitorowania pracy napędów i innych urządzeń wchodzących w skład maszyny, z jednego, wspólnego źródła. Różne funkcje bezpieczeństwa mogą być realizowane i kontrolowane z poziomu aplikacji za pomocą wspólnego sterownika PLC. Nasze przemysłowe i maszynowe napędy serii ACS880 wspierają komunikację po protokole PROFIsafe z wykorzystanie warstwy PROFINET, co oznacza, że komunikacja między przemiennikami, a sterownikiem jest bezpieczna, szybka i bardziej niezawodna. Dodatkowo taki układ umozliwia komunikację diagnostyczną. Komunikację ze sterownikiem PLC zapewnia adapter komunikacyjny FPNO-21, a funkcje bezpieczeństwa są realizowane przy pomocy modułu funkcji bezpieczeństwa FSO-12 lub -21.

Więcej informacji na ten temat znajduje się tutaj: Safety functions modules (FSO-12 and -21) and Pulse encoder interface module (FSE-31)

Dowiedz się więcej na temat sterownikach safety PLC AC500-S od ABB

Narzędzie wspomagające projektowanie układów bezpieczeństwa od ABB

Projektując układ napędowy i funkcje bezpieczeństwa dla aplikacji, stosowne obliczenia poziomu bezpieczeństwa muszą zostać wykonane w sposób zgodny z międzynarodowymi normami bezpieczeństwa (EN ISO 13849-1 i IEC 62061).Narzędzie to pomaga w przeprowadzeniu estymacji ryzyka, zdefiniowaniu wymagań dla poziomu SIL / PL dla funkcji bezpieczeństwa, zweryfikować osiągnięte poziomy bezpieczeństwa i wygenerować raport.

Pobierz za darmo program FSDT-01 functional safety design tool

Typowe funkcje bezpieczeństwa dla napędów

Typowe funkcje bezpieczeństwa
Więcej informacji na temat funkcji m.in. bezpiecznego wyłączenia momentu (STO), safe stop 1 (SS1), safe stop emergency (SSE), safely-limited speed (SLS), safe maximum speed (SMS) i safe brake control (SBC) można znaleźć tutaj.

Czytaj więcej na temat typowych funkcji bezpieczeństwa wspieranych przez napędy ABB.

Referencje i artykuły związane z bezpieczeństwem funkcjonalnym

Produkty związane z bezpieczeństwem funkcjonalnym

Loading documents
Select region / language