Verimlilik için DC

Dünya genelinde, veri merkezleri hali hazırda her yıl yaklaşık 80 milyon MWh enerji tüketmekte ve küresel karbondioksit emisyonlarının yaklaşık yüzde ikisini üretmektedir. Yakında, veri merkezlerinin talepleri Arjantin veya Hollanda'nın toplam elektrik tüketimine yaklaşacak. Her yıl dünyada 5,75 milyon yeni sunucu çevrimiçi oluyor ve hiçbir önlem alınmadığı takdirde 2020 yılına kadar kendilerini barındıran veri merkezlerindeki karbon salınımının dört katına çıkması bekleniyor.

Bu montaj enerji harcamaları ve emisyonları, büyük veri merkezleri kuran şirketlerin, elektrik dağıtım kaynakları arasındaki ticari bir savaşta 100 yıldan daha uzun bir süre önce alternatif akıma kaybedilen doğru akımı göz önünde bulundurmaları için en önemli iki neden oldu. Sunucular, depolama, ağ cihazları ve veri merkezlerindeki diğer sistemler DC tüketirken güneş enerjisi ve yakıt hücresi beslemeleri gibi alternatif enerji kaynakları da DC üretiyor. Bu nedenle, elektriğin binaya girişinden sunuculara ulaşana kadar veri merkezlerinde DC kullanımının ekipman kurulum ve bakım maliyetlerinin yanı sıra enerji kayıplarını azaltabileceği öngörülmektedir. Daha az enerji kullanımı ise daha az emisyon anlamına geliyor. ABB, bu yaklaşımın mantığını göstermek için yola çıktı.

Zürih'in batısında, ABB tamamen DC güç ile çalışan tanıtım amaçlı bir MW güç sistemi yarattı. Sistem, kayıpları ve gereken bakır miktarını en aza indirmek için 400 V'ta çalışacak şekilde tasarlandı. Avrupa'nın en büyük İnternet servis sağlayıcısı olan green.ch'in veri merkezi operatörü Green Datacenter AG için inşa edilen merkez, yedek güç kaynağı sistemi, merkezi bir doğrultucu, güç dağıtım üniteleri ve ABB panolar kullanarak geleneksel UPS cihazlarına ve çoklu güç çevrimlerine duyulan ihtiyacı ortadan kaldırıyor. Sonuçlar

  • Enerji verimliliğinde yüzde 10 iyileşme
  • Elektrik bileşenleri için yüzde 15 daha düşük yatırım maliyeti
  • Yüzde 25 daha az alan gereksinimi
  • Kurulum maliyetlerinde yüzde 20 tasarruf

Zurich-Westdemosu, DC'nin daha az ekipman ve daha düşük kurulum ve işletme maliyetleri gerektiren daha basit ve daha güvenilir bir mimariye yol açabileceğini gösterdi.

Bilgi ve kaynaklar

Select region / language

Çok izlenen bağlantılar