Fotovoltaika získává stále významnější podíl na energetickém mixu, dochází také k neustálému bilančnímu rozvoji technologických systémových komponent, které pomáhají snižovat náklady na výrobu energie. V posledních několika letech došlo v tomto odvětví k obrovskému skoku od stejnosměrných vstupů 600 V ke vstupům 1000 V DC, které představují většinu fotovoltaických instalací ve veřejném měřítku. Mezi další krok v tomto probíhajícím trendu patří systémy se vstupy 1500 V DC, které zvýšením napěťové úrovně umožňují zvýšit výkon až o 50 %, a takto snížit ztráty v systému a zlepšit nákladovou bilanci závodu.
Mezi hlavní výzvy v případě tohoto trendu patří:
- problémy související s vyšším napětím, které ovlivňují konstrukci systému a zvyšují nároky na izolaci;
- teplota. Fotovoltaické elektrárny často pracují při vysokých teplotách dosahujících 70 °C;
- komponenty pro stejnosměrné fotovoltaické instalace v energetické síti s napětím 1500 V musí být navrženy pro obousměrný tok proudu;
- komponenty musí být schopny bezpečně zvládat stejnosměrné napětí 1500 V, mít nižší výkonové ztráty, menší počet pólů, integrovaný odvod tepla a obsahovat moderní technologie zhášení oblouku;
- komponenty musí také zvládat větší proud až do hodnoty 6000 A, v závislosti na použitém zařízení.
Díky tomuto trendu jsou fotovoltaické slučovače (combiner boxy) a střídače schopny zpracovat větší výkon, a některé z nových výrobků zvládají i dva stejnosměrné vstupy s napětím 1500 V současně.
Pro zvládání vyšších výkonů vyvinula ABB nízkonapěťové komponenty 1500 V DC. Mezi na patří spínače, kompaktní jističe, stykače, svodiče přepětí a senzory napětí/proudu. Některé komponenty jsou navrženy na jmenovitý proud až 3000 A / 1500 V DC a jsou opatřeny různými certifikáty, včetně UL a IEC.