Fotovoltaické systémy pro komerční a průmyslové aplikace bývají instalovány buď na střeše budovy, nebo na zemi. Jejich výkon se obvykle pohybuje od 20 kW do 1000 kW. V návaznosti na snižující se investiční náklady na zřízení fotovoltaického systému a také nutnost zvýšené ochrany životního prostředí, průběžně narůstá trh s fotovoltaikou integrovanou do budov, kde solární panely jako zdroj výroby elektřiny slouží současně jako vnější obložná vrstva budovy.
Hlavní problémy v komerčních a průmyslových aplikacích jsou následující:
- Zpětný tok energie
Elektrická síť obvykle není navržena tak, aby na úrovni distribuce zvládala obousměrné toky energie. Distribuční sítě jsou navrženy jako radiální systém, kde energie proudí z velkého centralizovaného generátoru jednosměrně na velké vzdálenosti k velkému počtu odběrů (zákazníků) na konci distribuční sítě. V poslední době, kdy distribuovaná fotovoltaická výroba energie na střechách domů je stále rozšířenější, by se zpětný tok energie mohl vracet do rozvoden a transformátorů a způsobovat značné problémy na síti, zejména při koordinaci ochran a fungování regulátorů napětí.
- Gradient výkonového náběhu (ramp rate)
Vzhledem k tomu, že výroba energie ve fotovoltaickém systému závisí na slunečním záření, mohou rychlé výkyvy výkonu ve fotovoltaickém systému způsobit nežádoucí úroveň kolísání napětí ve vývodovém poli distribučního rozváděče. Tato kolísavost napětí zhoršuje stabilitu sítě v důsledku přechodné nerovnováhy mezi zátěží a výrobou. Důsledkem je, že napětí a frekvence mohou překročit stanovené limity, protože centralizované generátory nejsou schopny dostatečně rychle naběhnout, aby vyrovnaly variabilitu fotovoltaických systémů. To má za následek frekvenční nesoulad mezi FV zdrojem a sítí, a někdy vede k výpadkům.
Do sortimentu výrobků ABB, navržených speciálně pro prevenci a zvládání problémů uvedeného druhu, patří jističe, odpínače, pojistkové odpínače, proudové chrániče, relé pro připojení k síti, svodiče přepětí, senzory napětí a proudu, a dálkově spínané stykače.