Mise Harmony Evropské kosmické agentury bude spoléhat na infračervené snímače ABB

Mise Harmony Evropské kosmické agentury bude spoléhat na infračervené snímače ABB

  • ABB vyvine termální infračervené (TIR) zobrazovací přístroje pro dvě družice mise Harmony Evropské kosmické agentury (ESA), což pomůže výzkumné misi shromažďovat nová data o dynamických systémech Země. 
  • Technologie ABB přispějí k pokroku v klimatologii a umožní lépe pochopit a předpovídat extrémní povětrnostní jevy. 
  • Kombinace termálního a radarového zobrazování umožní hlubší pochopení energetických toků a výměnných procesů probíhajících na rozhraní oceánu a atmosféry. 

Společnost ABB byla vybrána německou vesmírnou a technologickou společností OHB System AG, aby vyvinula a vyrobila termální infračervené snímače pro družice použité v rámci mise Harmony programu Earth Explorer Evropské kosmické agentury (ESA). Start družic je naplánován na rok 2029 a společnost ABB tyto družice vybaví multispektrálními termálními infračervenými snímači schopnými měřit širokou škálu enviromentálních parametrů, včetně teploty mořské hladiny a polohy mraků a jejich pohybu. Finanční podrobnosti zakázky nebyly zveřejněny. 

Multispektrální TIR snímače společnosti ABB umožní ESA sledovat polohu a pohyb mraků z vesmíru s radiometrickou přesností, tedy přesností měření teploty získané infračervenými snímači ve srovnání se skutečnou teplotou povrchu (ať už jde o mraky nebo moře). Data získaná v rámci mise pomohou rozvoji klimatogie a také umožní lépe pochopit a předpovídat extrémní povětrnostní jevy, jako jsou například hurikány. Nad pevninou bude navíc mise Harmony poskytovat informace potřebné pro odhad malých posunů tvaru zemského povrchu, jako jsou ty, které vedou k zemětřesením a sopečné činnosti, a tím přispěje k přesnějšímu hodnocení rizik v geologicky aktivních oblastech. 

„Mise Harmony je připravena dále zlepšit naše znalosti o fungování naší planety tím, že poskytne cenné údaje, které budou přínosem pro vědu o zemském systému a pro výzkum klimatu," uvedla Florence Hélière, projektová manažerka mise Harmony ESA. „Odborné znalosti a odhodlání našich průmyslových partnerů jsou pro misi Harmony neocenitelným přínosem, který nám pomáhá dodržet časový harmonogram mise a dále posouvat vědecké poznání.“ 

„Společnost ABB jsme si pro tuto významnou misi vybrali pro její ověřené zkušenosti v technologiích infračervených snímačů,“ řekla Agustina Alvarez Toledo, projektová manažerka mise Harmony ve společnosti OHB System AG. „Spolupracujeme s ABB na několika vesmírných programech a víme, že jsou velmi schopní. Těšíme se na další spolupráci, která podpoří vědeckou komunitu ve prospěch této i následujících generací." 

„Posláním společnosti ABB je umožnit udržitelnější a efektivnější využívání zdrojů, a proto jsme hrdí na to, že můžeme být součástí tohoto vědeckého programu, který přispěje k pochopení klimatických změn," uvedl Jacques Mulbert, prezident ABB Measurement & Analytics. „Tato spolupráce nám umožní prokázat naši schopnost přesně změřit polohu mraků a měření teploty mořské hladiny z vesmíru, čímž přispíváme k hlubšímu vědeckému poznání naší planety s cílem uchovat ji pro budoucnost." 

Mise Harmony spoléhá na ABB technologii

Obě družice Harmony budou obíhat kolem Země v tandemu s družicí Sentinel-1 systému Copernicus, jejíž konfigurace se bude v průběhu mise Harmony na oběžné dráze měnit. V různých konfiguracích budou radary se syntetickou aperturou (SAR) družic mise Harmony přijímat radarové signály družice Sentinel-1, které se budou odrážet od zemského povrchu. Současně budou termální infračervené snímače mise Harmony provádět doplňková pozorování mořského hladiny a polohy a pohybu mraků nad ním.

Kombinace termálních a radarových snímků poskytne širokou škálu jedinečných dat, která umožní lépe nahlédnout do procesů výměny tepla v horní vrstvě hladiny oceánu, příčin extrémního počasí, a také lépe pochopit dlouhodobé dopady změn klimatu. Mise rovněž poskytne nové informace potřebné k lepšímu pochopení vlivu tání ledovců na zvyšování hladiny moří. 

  • Autor: vchal | Zdroj: Getty Images/iStockphoto: Umělecké znázornění pozorování mise Harmony.
  • Termální vakuové testování (TVAC) pro hardware v simulovaném vesmírném prostředí závodu ABB v kanadském Quebecu.
  • Laboratoř ABB pro vesmírnou technilogii v Quebecu, kde se vyrábí infračervené termální zobrazovací přístroje (TIR).
  • Zdroj OHB | Umělecké znázornění satelitů Harmony: Jejichž cílem je pozorovat malé pohyby a deformační pole na povrchu oceánů, ledovců a ledových příkrov, mořského ledu a pevné Země. ©OHB


ABB je globální technologický lídr v oblasti elektrotechniky a automatizace umožňující udržitelnější budoucnost. Spojením svých odborných znalostí v oblasti inženýrství a digitalizace ABB pomáhá průmyslovým odvětvím dosahovat vysokého výkonu. Současně jim umožňuje zvyšovat jejich efektivitu, produktivitu a udržitelnost, a být tak vždy o krok napřed. V ABB tomu říkáme „Engineered to Outrun". Společnost má více než 140letou historii a více než 105 000 zaměstnanců po celém světě. Akcie ABB jsou kótovány na švýcarské burze SIX Swiss Exchange (ABBN) a Nasdaq Stockholm (ABB). www.abb.com  

Odkazy

Kontaktujte nás

Stažení obsahu

Sdílení článku

Facebook LinkedIn X WhatsApp