- Robotické testování neutralizačních protilátek urychluje detekovat imunitní rezistenci na covid-19.
- Díky tomuto systému lze provést více než 1000 testů denně.
- Výsledná data umožňují vytvoření robustní škálovatelné metody ke zkoumání kolektivní imunity proti různým kmenům viru covid-19.
Společnost ABB Robotika vyvinula ve spolupráci s laboratořemi University of Texas Medical Branch (UTMB) automatizovaný systém pro testování neutralizačních protilátek, který je nejúčinnějším prostředkem pro stanovení individuální imunity vůči různým kmenům covidu-19. Díky tomuto automatizovanému systému testování lze výrazně zvýšit počet prováděných testů na neutralizační protilátky, a to z 15 na více než 1000 denně. Imunita vůči různým kmenům viru covid-19 bude tedy zkoumána u většího počtu osob, což pomůže výzkumníkům UTMB lépe posoudit účinnost vakcín proti koronaviru.
Virus se od prvního výskytu na konci roku 2019 neustále mění, a tudíž představuje velkou výzvu pro lékaře, výzkumníky i vládní činitele, kteří hledají způsoby, jak kontrolovat a omezovat jeho šíření. Přestože byla vyvinuta řada očkovacích látek, virus rychle mutuje, a proto je nalézání nejúčinnější ochrany proti jednotlivým variantám stále náročnější.
„Možnost provádět více testů každý den je klíčem k získání údajů o individuálních imunitních systémech, které pomohou další šíření viru kontrolovat,“ říká Dr. Michael Laposata, profesor a předseda katedry patologie na UTMB. „Automatizovaný systém, který jsme vyvinuli ve spolupráci se společností ABB, představuje přesný a flexibilní způsob, jak rychle a bezpečně testovat, protože díky němu nemusí být tak velký počet laboratorních pracovníků vystavován potenciálnímu riziku infekce.“
Image currently unavailable
Image currently unavailable
Image currently unavailable
Image currently unavailable
Image currently unavailable
Image currently unavailable
Image currently unavailable
Image currently unavailable
Image currently unavailable
Image currently unavailable
Image currently unavailable
Image currently unavailable
Image currently unavailable
Image currently unavailable
Image currently unavailable
Image currently unavailable
Image currently unavailable
Image currently unavailable
Cílem automatizovaných testů je konkrétně detekovat neutralizační protilátky proti SARS-CoV-2 bez zkřížené reakce s jinou infekcí. Tento test tedy představuje „zlatý standard“ pro sérologické testování covid-19. Výsledné údaje může využít jak testovaná osoba, tak výzkumní pracovníci k lepšímu posouzení imunity po očkování nebo prodělané infekci. Na jejich základě mohou také příslušní vládní činitelé rozhodovat o tom, jak minimalizovat riziko další infekce, například jak se vyhnout ohniskům nákazy.
„Tento projekt je jasným příkladem toho, jak může robotika zvýšit rychlost a efektivitu celého procesu a zároveň zajistit bezpečnost práce výzkumných pracovníků,“ uvádí Daniel Navarro, Managing Director of Consumer Segments and Service Robotics ABB. „Společně s UTMB využíváme naše odborné znalosti z oblasti biologie, laboratorních procesů, automatizace a softwaru, abychom vyvinuli automatizovaný robotický nástroj, který významným způsobem přispívá k řešení problematiky této nákazy.“
Automatizovaný test neutralizačních protilátek byl vyvinut pomocí online a offline programovacího softwaru RobotStudio®, který umožnil naprogramovat a optimalizovat typy kombinací laboratorního vybavení a poloh robotu s cílem vyvinout co nejefektivnější pracovní koncept. Systém byl uveden do provozu za pouhých 18 měsíců, což je výrazně kratší doba, než je u projektů tohoto typu obvyklé.
„Podařilo se nám dosáhnout mimořádného úspěchu za velmi krátkou dobu – mnoha společnostem s mnohamilionovým obratem trvá několik let, než podobné řešení vytvoří,“ uvádí Juan Garcia, ředitel laboratorních služeb UTMB.
„Takového výsledku bychom bez pomoci společnosti ABB a dalších účastníků zapojených do tohoto projektu nedocílili. Ve svém oboru pracuji již 35 let a tuto spolupráci od vytvoření a simulace funkčního konceptu v softwaru RobotStudio® až po dodání fyzických automatizovaných testovacích buněk, které se nyní používají v naší laboratoři, můžu jednoznačně označit za největší týmový projekt, s nímž jsem měl zkušenost,“ uvádí Laposata.
Další výhodou automatizovaného systému je možnost jeho využití při testování dalších typů virů. Tento projekt je jen jedním z několika projektů, v nichž se roboty ABB užívají k nalezení způsobů ochrany proti koronaviru. Další informace naleznete na adrese https://new.abb.com/products/robotics/industries/healthcare.
ABB je technologický lídr v oblasti elektrotechniky a automatizace umožňující udržitelnější budoucnost. Spojením technického know-how a softwaru přináší řešení pro optimalizaci výroby, dopravy, rozvodu a distribuce energie a provozu budov. ABB je špičkou v oboru už přes 130 let a se svými 105 000 zaměstnanci přináší na trh inovace urychlující transformaci průmyslu. www.abb.com
ABB Robotika a automatizace je předním světovým poskytovatelem robotiky a procesní automatizace. Jako jediná společnost disponujeme komplexním a integrovaným portfoliem, které zahrnuje roboty, autonomní mobilní roboty a řešení procesní automatizace, navržené a řízené naším vlastním softwarem. Pomáháme společnostem všech velikostí a oborů – od automobilového průmyslu přes elektroniku až po logistiku – stát se silnějšími, flexibilnějšími a výkonnějšími. ABB Robotika a Automatizace podporuje zákazníky v přerodu na propojené a kolaborativní továrny budoucnosti. Divize zaměstnává přibližně 11 tisíc lidí ve více než 100 lokalitách v 53 zemích světa. go.abb/robotics