Roboty ABB pomáhají výzkumným a diagnostickým centrům řešit problémy spojené s onemocněním covid-19

  • Robotické testování neutralizačních protilátek urychluje detekovat imunitní rezistenci na covid-19.
  • Díky tomuto systému lze provést více než 1000 testů denně.
  • Výsledná data umožňují vytvoření robustní škálovatelné metody ke zkoumání kolektivní imunity proti různým kmenům viru covid-19.

Společnost ABB Robotika vyvinula ve spolupráci s laboratořemi University of Texas Medical Branch (UTMB) automatizovaný systém pro testování neutralizačních protilátek, který je nejúčinnějším prostředkem pro stanovení individuální imunity vůči různým kmenům covidu-19.  Díky tomuto automatizovanému systému testování lze výrazně zvýšit počet prováděných testů na neutralizační protilátky, a to z 15 na více než 1000 denně. Imunita vůči různým kmenům viru covid-19 bude tedy zkoumána u většího počtu osob, což pomůže výzkumníkům UTMB lépe posoudit účinnost vakcín proti koronaviru.

Virus se od prvního výskytu na konci roku 2019 neustále mění, a tudíž představuje velkou výzvu pro lékaře, výzkumníky i vládní činitele, kteří hledají způsoby, jak kontrolovat a omezovat jeho šíření. Přestože byla vyvinuta řada očkovacích látek,  virus rychle mutuje, a proto je nalézání nejúčinnější ochrany proti jednotlivým variantám stále náročnější.

„Možnost provádět více testů každý den je klíčem k získání údajů o individuálních imunitních systémech, které pomohou další šíření viru kontrolovat,“ říká Dr. Michael Laposata, profesor a předseda katedry patologie na UTMB. „Automatizovaný systém, který jsme vyvinuli ve spolupráci se společností ABB, představuje přesný a flexibilní způsob, jak rychle a bezpečně testovat, protože díky němu nemusí být tak velký počet laboratorních pracovníků vystavován potenciálnímu riziku infekce.“

Cílem automatizovaných testů je konkrétně detekovat neutralizační protilátky proti SARS-CoV-2 bez zkřížené reakce s jinou infekcí. Tento test tedy představuje „zlatý standard“ pro sérologické testování covid-19. Výsledné údaje může využít jak testovaná osoba, tak výzkumní pracovníci k lepšímu posouzení imunity po očkování nebo prodělané infekci.  Na jejich základě mohou také příslušní vládní činitelé rozhodovat o tom, jak minimalizovat riziko další infekce, například jak se vyhnout ohniskům nákazy.

„Tento projekt je jasným příkladem toho, jak může robotika zvýšit rychlost a efektivitu celého procesu a zároveň zajistit bezpečnost práce výzkumných pracovníků,“ uvádí Daniel Navarro, Managing Director of Consumer Segments and Service Robotics ABB. „Společně s UTMB využíváme naše odborné znalosti z oblasti biologie, laboratorních procesů, automatizace a softwaru, abychom vyvinuli automatizovaný robotický nástroj, který významným způsobem přispívá k řešení problematiky této nákazy.“

Automatizovaný test neutralizačních protilátek byl vyvinut pomocí online a offline programovacího softwaru RobotStudio®, který umožnil naprogramovat a optimalizovat typy kombinací laboratorního vybavení a poloh robotu s cílem vyvinout co nejefektivnější pracovní koncept. Systém byl uveden do provozu za pouhých 18 měsíců, což je výrazně kratší doba, než je u projektů tohoto typu obvyklé.

„Podařilo se nám dosáhnout mimořádného úspěchu za velmi krátkou dobu – mnoha společnostem s mnohamilionovým obratem trvá několik let, než podobné řešení vytvoří,“ uvádí Juan Garcia, ředitel laboratorních služeb UTMB.

„Takového výsledku bychom bez pomoci společnosti ABB a dalších účastníků zapojených do tohoto projektu nedocílili.  Ve svém oboru pracuji již 35 let a tuto spolupráci od vytvoření a simulace funkčního konceptu v softwaru RobotStudio® až po dodání fyzických automatizovaných testovacích buněk, které se nyní používají v naší laboratoři, můžu jednoznačně označit za největší týmový projekt, s nímž jsem měl zkušenost,“ uvádí Laposata.

 Další výhodou automatizovaného systému je možnost jeho využití při testování dalších typů virů. Tento projekt je jen jedním z několika projektů, v nichž se roboty ABB užívají k nalezení způsobů ochrany proti koronaviru. Další informace naleznete na adrese https://new.abb.com/products/robotics/industries/healthcare.

ABB je technologický lídr v oblasti elektrotechniky a automatizace umožňující udržitelnější budoucnost. Spojením technického know-how a softwaru přináší řešení pro optimalizaci výroby, dopravy, rozvodu a distribuce energie a provozu budov. ABB je špičkou v oboru už přes 130 let a se svými 105 000 zaměstnanci přináší na trh inovace urychlující transformaci průmyslu. www.abb.com

ABB Robotika a automatizace je předním světovým poskytovatelem robotiky a procesní automatizace. Jako jediná společnost disponujeme komplexním a integrovaným portfoliem, které zahrnuje roboty, autonomní mobilní roboty a řešení procesní automatizace, navržené a řízené naším vlastním softwarem. Pomáháme společnostem všech velikostí a oborů – od automobilového průmyslu přes elektroniku až po logistiku – stát se silnějšími, flexibilnějšími a výkonnějšími. ABB Robotika a Automatizace podporuje zákazníky v přerodu na propojené a kolaborativní továrny budoucnosti. Divize zaměstnává přibližně 11 tisíc lidí ve více než 100 lokalitách v 53 zemích světa. go.abb/robotics

Odkazy

Kontaktujte nás

Stažení obsahu

Sdílení článku

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp