Jistič slaví 100 let od patentování. „Skrytý hrdina“ umožňující přechod na nové zdroje energie

Jistič slaví 100 let od patentování. „Skrytý hrdina“ umožňující přechod na nové zdroje energie

  • Technologiemi zajišťujícími elektrickou bezpečnost se ABB zabývá již 100 let. Vzhledem k tomu, že obnovitelné zdroje energie vyžadují řízení sítě, stávají se dnes inovace v této oblasti základem pro jejich bezpečný provoz i přechod k uhlíkové neutralitě. 
  • První instalační jistič vyrobený společností ABB dodnes stanovuje průmyslové standardy v oblasti výkonu, kompaktních rozměrů a konektivity. 
  • Design jističů a dalších instalačních přístrojů umožňuje snadnější instalaci a přináší úsporu času. 

První instalační jistič svého druhu, vyrobený společností ABB dosáhl významného milníku – 100 let od jeho patentování a chvíle, kdy došlo k zavedení této výrazné inovace v ochraně elektrických obvodů do výroby. 

Díky nepřetržitým inovacím se tento jistič i nadále vyvíjí tak, aby dokázal vyhovět potřebám udržitelnosti i v budoucnosti. Vzhledem k tomu, že téměř čtvrtina všech požárů vzniká v obytných budovách[1], instalační resetovatelný jistič (znovu „nahoditelný“) nejenže způsobil revoluci ve způsobu našeho života tím, že umožnil bezpečné bydlení, ale zajistil elektrickou bezpečnost obecně v celé společnosti, od železniční infrastruktury až po továrny, komerční budovy a datová centra. 

Instalační jistič je schopen detekovat elektrické poruchy, jako jsou zkraty a nadproudy, a odpojit obvod během 10 milisekund, tedy desetkrát rychleji než mrknutí oka. Poté jej lze rychle a snadno resetovat („nahodit“), aniž by bylo nutné jej vyměnit. A právě před 100 lety byl první takový jistič patentován.  

V současné době míříme k uhlíkově neutrální budoucnosti – aby se tento přechod zdařil, je nezbytné zvýšit elektrifikaci a integrovat více diverzifikovaných obnovitelných zdrojů energie. Ochranná zařízení proto budou muset zvládat ještě větší elektrické zatížení spolu s výkyvy v dodávkách a poptávce po energii. Společnost ABB poskytuje výrobky, systémy a řešení, které zajišťují nejen elektrickou bezpečnost pro širokou škálu výrobků od solárních panelů a tepelných čerpadel až po elektrická vozidla, ale i další ochranu proti poruchám, jako jsou reziduální proudy, přepětí, zemní proudy nebo obloukové zkraty.

Aldo Sciacca, ředitel produktového managementu a R&D divize Smart Buildings ABB Elektrotechnika, k události uvedl: „Portfolio našich produktů vyvíjíme s důrazem na energetickou účinnost a udržitelnost. 

Zaměřujeme se také na snadnou instalaci, která je v situaci, kdy se potýkáme s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků, opravdu nedocenitelná. Naše kompaktní, modulární a flexibilní výrobky a řešení umožňují modernizaci budov a integraci obnovitelných zdrojů energie, a to rychle a bezpečně. To hraje zásadní roli při zajišťování bezpečného rozvoje udržitelných, moderních komunit, měst a městské krajiny budoucnosti." 

Díky dnešním ochranným zařízením jsou nové i staré budovy na celém světě bezpečnější, chytřejší a udržitelnější. Kompaktní design umožňuje modernizaci i v historických budovách s omezenými prostorovými možnostmi. Velké nebezpečí požáru vinou nedostatečně zajištěné elektrické bezpečnosti hrozí zejména dřevěným konstrukcím mnoha světově významných historických budov, jako jsou například větrné mlýny Kinderdijk v Nizozemsku nebo katedrála v Cáchách v Německu. Proto byla do elektrických systémů těchto památek, zapsaných na seznam světového dědictví UNESCO, v rámci modernizace instalována kompaktní ochranná zařízení, jako jsou AFDD obloukové ochrany vybavená integrovaným proudovým chráničem s nadproudovou ochranou. Díky tomu budou schopna chránit tyto kulturní památky po další staletí.

  • Historie jističů
  • Jistič FlexLine2
  • Hugo Stotz
  • ABB Heidelberg Německo

Stručná historie 

V roce 1918 koupila společnost Brown, Boveri & Cie (BBC), předchůdce ABB, firmu Stotz Kontakt. Tato firma sídlila v německém Mannheimu a dodávala elektrické spotřebiče. Zakladatel společnosti Hugo Stotz zůstal v BBC a ve spolupráci s hlavním inženýrem Heinrichem Schachtnerem vynalezl první resetovatelný miniaturní jistič, který byl následně patentovaný v listopadu 1924. 

Tento patentovaný jistič kombinoval tepelnou a magnetickou spoušť v jednom opakovaně použitelném zařízení, umožňujícím vypínání vysokých proudů. Společnost ABB má dnes osm továren po celém světě, které vyrábějí jističe s více než 100 miliony pólů ročně. 

[1] https://ctif.org/news/ctif-world-fire-statistics-report-no-27-now-available-download 

ABB je technologický lídr v oblasti elektrotechniky a automatizace umožňující udržitelnější budoucnost. Spojením technického know-how a softwaru přináší řešení pro optimalizaci výroby, dopravy, rozvodu a distribuce energie a provozu budov. ABB je špičkou v oboru už přes 140 let a se svými 105 000 zaměstnanci přináší na trh inovace urychlující transformaci průmyslu. www.abb.com 

ABB Elektrotechnika je globálním technologickým lídrem, který přináší svým zákazníkům bezpečná, inteligentní a udržitelná řešení v oblasti distribuce a řízení elektrické energie od zdroje až po zásuvku. V reakci na stále rostoucí celosvětovou poptávku po elektřině pomáhá více než 50 000 našich zaměstnanců ve 100 zemích našim zákazníkům a partnerům měnit způsoby, jakými se lidé připojují k elektrické síti, jak žijí a pracují. Vyvíjíme inovativní produkty, řešení a digitální technologie, které umožňují energeticky efektivní a nízkouhlíkový provoz ve všech odvětvích. Unikátní kombinace globálního rozsahu a lokálně dostupných odborných znalostí nám umožňuje utvářet a podporovat globální trendy, poskytovat vynikající služby zákazníkům a podílet se na udržitelné budoucnosti celé společnosti. go.abb/electrification 

Odkazy

Kontaktujte nás

Stažení obsahu

Sdílení článku

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp