Kaip papuošti namus Kalėdoms nerizikuojant sukelti gaisro

Šventinis laikotarpis būtų ne toks šventiškas be lempučių, girliandų ir šviečiančių dekoracijų, kurios puošia ne tik namus, bet ir kiemus, balkonus. Ugniagesiai dėl šių vis labiau intensyvėjančių dekoracijų lenktynių šiek tiek nerimauja, ir ne be pagrindo.

Praėjusių metų šventiniu laikotarpiu (nuo gruodžio 1 iki sausio 6 d.) Lietuvoje kilo 827 gaisrai, kuriuose žuvo 15 žmonių, o 17 patyrė traumas. Viena dažniausių gaisro priežasčių – elektros instaliacijos ir elektros prietaisų gedimai. Gera žinia ta, kad šio pobūdžio gaisrų galima lengvai išvengti.

Vėstant orams ir artėjant šventėms pranešimų apie gaisrus vis daugėja
Vėstant orams ir artėjant šventėms pranešimų apie gaisrus vis daugėja
center

„Mes, specialistai, kasdien dirbantys su elektra, turime tokį posakį: Gaisro lengviau išvengti, nei jį užgesinti. Manau, kad tam, jog apsisaugotume nuo gaisro, verta pasitelkti visas šiuo metu prieinamas priešgaisrinės saugos priemones. Daugelis žmonių jau įsirengė dūmų detektorius, bet dar nedaugelis žino apie kitą priemonę – elektros lanko apsaugą – kuri leidžia išvengti daugumos su elektros gedimais susijusių gaisrų. ABB asortimente turime net kelis lanko gedimų aptikimo įrenginius, kurie patikimai apsaugo žmones, jų turtą ir pastatus“, – sako ABB elektrifikacijos produktų specialistas Dmitrijus Lomonosovas.

Dėmesio namų saugumui skiriame vis dar per mažai

Valstybinės priešgaisrinės priežiūros organizavimo skyriaus viršininkas Aurimas Gudžiauskas pastebi, kad gaisrų prevencijos situacija Lietuvoje pamažu gerėja, tačiau savo namų saugumui dėmesio derėtų skirti daugiau.

„Skaičiuojame, kad autonominius dūmų detektorius Lietuvoje turi apie 60 proc. gyvenamųjų būstų, tačiau jie yra privalomi visiems. Apie 5 proc. eksploatuojamų šildymo sistemų yra netvarkingos ir kelia gaisro pavojų, panašiai tiek yra netvarkingų elektros instaliacijų”, – sako A. Gudžiauskas. Jo teigimu, kiekvienais metais šventiniu laikotarpiu ugniagesiai sulaukia pranešimų apie kibirkščiuojančias, besilydančias elektrines dekoracijas.

Viena dažniausių gaisro priežasčių – elektros instaliacijos ir elektros prietaisų gedimai
Viena dažniausių gaisro priežasčių – elektros instaliacijos ir elektros prietaisų gedimai
center

Gaisrą gali sukelti ir mylimas triušiukas

„Problema yra ta, kad niekada negalime būti visiškai tikri dėl laidų ar prie jų prijungtų įrenginių saugumo, net jei patys juos sumontavome. Užtenka tik vieno silpno komponento visoje grandinėje ir jau kyla rizika. Vis dėlto dažniausios elektros lanko atsiradimo priežastys yra kabelio izoliacijos pažeidimai, pvz., judantys varžtai, vinys ar baldai, taip pat netinkamas kabelių montavimas ir tvirtinimas. Tačiau net ir tokie atvejai, apie kuriuos tikriausiai retas susimąstome, pavyzdžiui, UV spinduliuotė arba pelių, žiurkių, naminio triušiuko ir kitų graužikų padaryta žala kabeliams gali sukelti gaisrą. Norėdama užkirsti kelią tokiems nelaimingiems atsitikimams, ABB sukūrė elektros lanko gedimo aptikimo įrenginį“, – sako D. Lomonosovas.

Gaisrą gali sukelti ne tik gedimai instaliacijoje, bet ir graužikų kabeliams padaryta žala
Gaisrą gali sukelti ne tik gedimai instaliacijoje, bet ir graužikų kabeliams padaryta žala
center

Toks įtaisas, esantis elektros skyde, išjungia elektros grandinę, jei linijoje atsiranda lanko gedimas (arba kibirkščiuoja laidų sujungimas ar pan.). Įprastas automatinis jungiklis arba skirtuminės srovės relė (RCD) tokio gedimo neaptinka. Dėl elektros lankų gedimų prevencijos ir pažeistos grandinės nutraukimo prietaisas užtikrina patikimą ir visišką visų tipų pastatų apsaugą.

„Elektros lanko apsaugos jungiklį rekomenduojama įrengti ne tik privačiuose būstuose, bet, neabejotinai, ir visuomeniniuose pastatuose: vaikų darželiuose, mokyklose, sporto salėse, prekybos centruose ir kt., taip pat įmonėse. Šiuos įrenginius lengva montuoti tiek naujame pastate, tiek esamoje elektros instaliacijoje“, – teigia ABB atstovas.

Simuliacija: kaip dėl elektros lankų gedimų prevencijos ir pažeistos grandinės nutraukimo prietaisas užtikrina patikimą ir visišką visų tipų pastatų apsaugą.

Kaip puošti namus, kad būtų išvengta nelaimių (ugniagesių patarimai):

● Atkreipti dėmesį, kad visos elektrinės girliandos ar dekoracijos būtų tvarkingos, nepažeistais laidais.

● Prieš kabinant girliandas ar kitas elektrines dekoracijas, reikėtų patikrinti, ar jos tinkamai veikia, ar nekibirkščiuoja ir nekaista laidai.

● Jeigu dekoracijos kabinamos lauke, tuomet derėtų įsitikinti, ar jos tinkamos naudoti žemoje temperatūroje, ar atsparios drėgmės poveikiui, tai turėtų būti nurodyta gamintojo instrukcijoje.

● Dekoracijų laidus svarbu tiesti taip, kad per juos nevaikščiotų žmonės, neperspaustų varstomos durys, langai ar baldai.

● Žvakes deginti reikėtų atokiau nuo degių medžiagų, specialiose žvakidėse arba ant nedegaus pagrindo. Užmiršus užgesinti žvakę, jos liepsna priartėja prie degių dekoracijų ir jas lengvai uždega.

● Einant miegoti arba išvykstant iš namų reikėtų išjungti visas elektrines dekoracijas, užgesinti žvakes.

3 dažniausios gaisrų priežastys šventiniu laikotarpiu (Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenys 2020 gruodžio 1– sausio 6 d.):

Iš viso kilo 827 gaisrai, kuriuose žuvo 15 žmonių, o 17 patyrė traumas.

241 gaisras – dėl krosnių, židinių ir dūmtraukių eksploatavimo. Pavyzdžiui, dėl netvarkingai, netinkamai įrengtų krosnių, dūmtraukių ir nesaugaus jų naudojimo.

138 gaisrai – dėl neatsargaus žmonių elgesio.

88 gaisrai – dėl elektros instaliacijos ir elektros prietaisų gedimų arba nesaugaus jų naudojimo.

Nuorodos

Susisiekite su mumis

Atsisiuntimai

Dalintis šia informacija

Facebook LinkedIn X WhatsApp