Energijos vartojimo efektyvumas – geriausias būdas pramonei sumažinti išlaidas ir išmetamų teršalų kiekį jau dabar

Energijos vartojimo efektyvumas – geriausias būdas pramonei sumažinti išlaidas ir išmetamų teršalų kiekį jau dabar

  • Nepriklausomų ekspertų ataskaita išskiria 10 dalykų, kurie jau dabar padėtų pramonei pagerinti energijos vartojimo efektyvumą
  • Energijos efektyvumo didinimas per trumpą ar vidutinį laikotarpį gali žymiai sumažinti taršą bei sąskaitas už energiją, bet neįtakoti našumo
  • Pramonei tenka 42 proc. visos elektros energijos, ir ji yra didžiausia pasaulyje elektros, gamtinių dujų ir akmens anglies vartotoja

Visame pasaulyje patiriamas precedento neturintis spaudimas dėl energijos kainų bei klimato kaitos. Nauja „Energy Efficiency Movement“ ataskaita rodo, kad energijos vartojimo efektyvumo pramonėje didinimas yra greičiausias ir veiksmingiausias būdas sumažinti energijos sąnaudas bei sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijas. „Energy Efficiency Movement“ – tai tarptautinis forumas, kuris jungia apie 200 organizacijų besidalijančių idėjomis, geriausia praktika ir įsipareigojimu kurti energiją taupantį pasaulį.

Neseniai paskelbtoje ataskaitoje Industrial energy efficiency playbook įtraukta 10 veiksmų, kurių įmonės galėtų imtis jau dabar ir taip pagerintų savo energijos vartojimo efektyvumą, sumažintų energijos sąnaudas ir išmetamų teršalų kiekį. Joje pagrindinis dėmesys skiriamas jau veikiantiems, plačiai prieinamiems technologiniams sprendimams, kurie užtikrintų greitus rezultatus ir investicijų grąžą.

„Energijos vartojimo efektyvumas yra svarbus ir įmonėms, ir klimatui“, – sakė Tarptautinės energetikos agentūros (International Energy Agency, toliau tekste IEA) vyresnysis energijos vartojimo efektyvumo programos vadovas Kevinas Lane'as. „Nors pramonė turi spręsti klimato kaitos problemas visais aspektais, pvz., didinti atsinaujinančios energijos naudojimą, investuoti į mažai anglies dioksido į aplinką išskiriančius procesus, bei plėtoti žiedinio verslo modelius, tačiau energijos efektyvumas yra išskirtinė galimybė. Dešimt veiksmų, įvardintų šioje ataskaitoje, yra žinomi ekonomiški veiksmai, kurie galėtų būti įgyvendinti jau dabar.“

Pramonė yra didžiausia pasaulyje elektros, gamtinių dujų ir akmens anglies vartotoja, ir pagal IEA, ji suvartoja 42 procentus visos elektros energijos1. Geležies, plieno, chemijos ir naftos pramonės yra didžiausios energijos vartotojos penkiose daugiausiai energijos suvartojančiose šalyse: Kinijoje, JAV, Indijoje, Rusijoje ir Japonijoje. Esant dabartinei infliacijai, šis energijos suvartojimas reikalauja didelių sąnaudų. Pasak IEA, jos taip pat yra atsakingos už devynias gigatonas CO2, t.y. 45 proc. visų 2021 metais išmetamųjų teršalų kiekio.

Apklausoje dalyvavo tokios organizacijos kaip ABB, „Alfa Laval“, „DHL Group“, IEA, Microsoft, „ETH Zürich“ ir Šveicarijos federalinis technologijų institutas. Jų rekomendacijos apima spektrą nuo energetinio audito iki tinkamo dydžio pramoninių mašinų, kurios dažnai yra per didelės atliekamam darbui, parinkimo, nes taip jos eikvoja energiją. Duomenų perkėlimas iš vietoje esančių serverių į „debesį“ galėtų padėti sutaupyti apie 90 procentų IT sistemų suvartojamos energijos2. Greitesnis iškastinio kuro atsisakymas, auto parko elektrifikavimas, dujinių katilų pakeitimas šilumos siurbliais arba šilumokaičių naudojimas taip pat padidintų efektyvumą. 

center

Sekantys veiksmai būtų - jutiklių įdiegimas, energijos monitoringas realiu laiku, kuris atskleistų vadinamuosius „vaiduoklius“, budėjimo režimu naudojančius energiją. Naudojant išmaniuosius pastatų sprendimus elektros sistemų, apšvietimo, žaliuzių, šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo (HVAC) valdymui taip pat pramonės objektuose būtų sutaupyta energija.

Kitos rekomendacijos - kintamo greičio pavaros, kurios gali padidinti variklių varomos sistemos energijos vartojimo efektyvumą iki 30 procentų, taip ne tik sumažinant sąnaudas, bet ir išmetamųjų teršalų kiekį. Jei daugiau nei 300 milijonų pramoninių elektros varikliais varomų sistemų būtų pakeista optimizuotais, efektyvesniais varikliais, elektros suvartojimas pasaulyje galėtų sumažėti iki 10 procentų.

„Turime energijos efektyvumo sprendimus, kurie gali padėti pramonei sušvelninti įtaką klimato kaitai bei sumažinti elektros energijos sąnaudas, nemažinant našumo“, – sakė ABB el.variklių ir pavarų verslo prezidentas Tarak Mehta. „Dėl pažangių naujausių technologijų turime didžiules galimybes patobulinti pramonės energijos vartojimo efektyvumą. Ir tos technologijos yra plačiai prieinamos. Taigi, siekiant sutaupyti, vietoj išjungtų šviesų, ar gamybos sustabdymo, ši nauja ataskaita nurodo praktinius žingsnius, kuriuos vadovai galėtų įgyvendinti ir taip sumažinti energijos suvartojimą bei sąskaitas, o kartu išlaikyti esamas darbų apimtis."

Verslo lyderiai ir ekspertai, norintys sužinoti daugiau apie energijos sąnaudų bei teršalų išmetimo mažinimą, kviečiami dalyvauti specialiame renginyje, kuriame išsamiai bus pristatytos ataskaitoje pateiktos galimybės ir kaip jomis pasinaudoti. Renginys vyks gruodžio 13, antradienį 17 val Lietuvos laiku (4PM CET). Vėliau bus pasiekiamas vaizdo įrašas pagal poreikį. Registruotis čia.

[1] https://www.iea.org/reports/electricity-market-report-december-2020/outlook-2021  [2] https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=56950

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) yra pasaulinė technologijų lyderė, kuri skatina visuomenės ir pramonės virsmą link produktyvesnės ir tvaresnės ateities. Apjungdama programinę įrangą su elektrifikacijos, robotikos, automatikos ir pavarų produktų asortimentu, ABB praplečia technologijų ribas ir perkelia efektyvumą į naują lygmenį. ABB patirtis siekia daugiau nei 130 metų, o sėkmę lemia apie 105 000 aukštos kvalifikacijos darbuotojų daugiau nei 100 šalių.  www.abb.com

Nuorodos

Susisiekite su mumis

Atsisiuntimai

Dalintis šia informacija

Facebook LinkedIn X WhatsApp