Projekt realizowany przez Tramwaje Śląskie S.A. imponuje rozmachem: składa się z trzech etapów, obejmuje 43 zadania infrastrukturalne i realizowany jest na terenie 10 miast. Efektem końcowym ma być sieć tramwajowa na poziomie europejskim – łatwo dostępna dla pasażerów, szybsza oraz wydajna energetycznie i działająca niezawodnie bez względu na warunki środowiskowe.
Image currently unavailable
Image currently unavailable
Image currently unavailable
Image currently unavailable
Image currently unavailable
Image currently unavailable
Image currently unavailable
Image currently unavailable
Image currently unavailable
fot. arch. Tramwaje Śląskie S.A. fot. arch. Tramwaje Śląskie S.A. fot. arch. Tramwaje Śląskie S.A.
O te ostatnie aspekty dbają, najczęściej niezauważane przez pasażerów, podstacje trakcyjne, które odpowiadają za zasilanie linii tramwajowych. Projekt przewiduje m.in. modernizację wysłużonych podstacji, a tam gdzie powstają nowe torowiska – budowę obiektów zasilających praktycznie od zera. Również w tym przypadku zdecydowano się na najnowocześniejsze rozwiązania.
Pomyślna próba
Na sześciu podstacjach w pięciu różnych miastach swoją aparaturę energetyczną zainstaluje firma ABB, której urządzenia odpowiadają za zasilanie trakcji w wielu polskich miastach, m.in. na II linii metra w Warszawie. ABB dostarcza rozdzielnice prądu stałego oraz wyłączniki szybkie. To jedne z najważniejszych urządzeń w podstacji, odpowiadające za dystrybucję energii oraz ochronę ludzi i urządzeń na wypadek przeciążenia lub zwarcia.
Rozdzielnice produkowane są w zakładzie ABB w Bielsku-Białej, co pozwala przewoźnikowi liczyć na szybkie, lokalne wsparcie techniczne. Dopasowano je do specyficznych wymagań Tramwajów Śląskich – przewidziane na co najmniej 25 lat eksploatacji przy wysokim poziomie dostępności, wyposażone w cyfrowy sterownik automatyki Elester-PKP CZAT do zdalnego sterowania podstacją i szereg blokad zwiększających bezpieczeństwo obsługi.
Urządzenia przeszły już pomyślnie próbę generalną. W grudniu 2022 roku pierwsze tramwaje pojechały nową linią w sosnowieckiej dzielnicy Zagórze. Do tamtejszej podstacji ABB dostarczyła rozdzielnicę wraz z wyłącznikami. Taki sam zestaw trafił do podstacji „Chopina” w Dąbrowie Górniczej oraz „Bytom Centrum”, a w niedalekiej przyszłości zainstalowany zostanie również w podstacji „Niwka” w Sosnowcu. Z kolei pojedyncze wyłączniki zostały dostarczone do zainstalowania w podstacji „Andersa” w Sosnowcu i „Grundmana” w Katowicach.
Mniejsze koszty, prostsza eksploatacja
– Rozdzielnica ewoluowała od lat 90. Obecny kształt urządzenia, wyposażonego dodatkowo w napęd silnikowy, nowe sterowniki i niezawodne wyłączniki, to efekt wieloletniej współpracy z instalatorami, a także wymiany informacji z użytkownikami, czyli operatorami transportu miejskiego – mówi Jerzy Dusza z biznesu Elektryfikacji ABB w Polsce. – Tramwaje Śląskie doskonale znają ten produkt, ponieważ kilka naszych rozdzielnic trakcyjnych od 20 lat z powodzeniem działała w podstacjach aglomeracji. Z perspektywy użytkownika to kolejna zaleta. Nie otrzymuje on bowiem urządzeń, których musi „uczyć” się od zera, i do których musi stosować zupełnie różne części zamienne. To upraszcza eksploatację i obniża jej koszt.
Image currently unavailable
Image currently unavailable
Image currently unavailable
Image currently unavailable
Image currently unavailable
Image currently unavailable
fot. arch. Tramwaje Śląskie S.A. fot. arch. Tramwaje Śląskie S.A.
Niebagatelne znaczenie dla Tramwajów Śląskich miała również elastyczność zasilania, związana m.in. ze wspominanymi wyłącznikami, które są wyposażone w wysuwny wózek. Dzięki niemu wyłącznik można sprawnie przenieść z jednego pola rozdzielni do drugiego albo do zupełnie innej podstacji. To z kolei umożliwia bardzo szybką reakcję na wypadek awarii i utrzymanie ciągłości zasilania – a więc i ruchu tramwajów.
Wyposażone w taki wyłącznik rozdzielnice DC typu RPSplus to jedno z najbardziej znanych urządzeń na rynku infrastruktury dla trakcji. Przez blisko 25 lat GE Industrial Solutions z Bielska-Białej (obecnie ABB) dostarczyła do obsługi trakcyjnych podstacji tramwajowych w Polsce 115 takich rozdzielnic, które są wyposażone w ponad 1000 wyłączników prądu stałego. Tym samym Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia pod względem jakości zasilania dołączyła do takich miast jak Poznań, Wrocław, Gdańsk, Szczecin czy Warszawa.