Automatyka w mieszkaniu, która wytrzymała próbę czasu

Gadżet czy sprawne narzędzie, które pomaga obniżać rachunki za energię? Jak pokazuje jedna z flagowych inwestycji deweloperskich na warszawskim Powiślu, urządzenia automatyki domowej mogą spełniać obie te funkcje. Dodatkowo są czymś, co podnosi wartość mieszkania z perspektywy kupującego i najemcy.

– Chcielibyśmy, aby w naszej kolejnej inwestycji premium, automatyka domowa była dostępna w standardzie – mówi Rafał Misiak z firmy Volumetric. Deweloper ma już pozytywne doświadczenie wyniesione ze swojego wcześniejszego projektu. 2 lata temu oddał do użytku apartamentowiec przy ulicy Górnośląskiej 6 w Warszawie. Budynek przyciągał nie tylko lokalizacją i architekturą, nawiązującą do międzywojennego modernizmu. W środku każde mieszkanie wyposażone zostało w automatykę domową, co jak przyznaje Rafał Misiak, spotkało się z pozytywnym odbiorem wśród nabywców.

  • fot. arch. Volumetric Polska Sp. z o.o.
  • fot. arch. Volumetric Polska Sp. z o.o.
  • fot. arch. Volumetric Polska Sp. z o.o.

Deweloper zdecydował się na system ABB free@home. Za jego pomocą mieszkańcy mogą sterować oświetleniem, roletami zewnętrznymi, klimatyzacją czy ogrzewaniem (łącznie z grzejnikami kanałowymi) – w większości przypadków robią to za pomocą aplikacji w telefonie. W standardzie we wszystkich mieszkaniach znalazły się także łączniki oświetleniowe serii Sky ABB-Niessen oraz wideodomofony, a w dwóch apartamentach dodatkowo zaawansowany system KNX, który integruje praktycznie wszystkie instalacje elektryczne, nawet urządzenia audio.

Cały osprzęt został rozplanowany na wczesnym etapie projektu instalacji elektrycznej, dzięki czemu w każdej chwili mieszkańcy mogą w prosty i szybki sposób rozbudować swoją automatykę.

– Oczywiście, dla części mieszkańców tego typu technologia pozostaje pewnym gadżetem – instalujemy aplikację w telefonie i możemy z kuchni sterować tym, co znajduje się w salonie. Jednak dla większości jest to narzędzie, dzięki któremu można świadomie oszczędzać energię, dostosowując klimatyzację czy temperaturę do naszych rzeczywistych potrzeb. Wyjeżdżając na weekend nie musimy na przykład martwić się, że nie zakręciliśmy grzejników. Ten praktyczny aspekt zdecydowanie przeważa – uważa Rafał Misiak.

Jak dodaje, automatyka w inwestycji przy Górnośląskiej wytrzymała próbę czasu i decyzja podjęta ponad 2 lata temu, aby już na etapie wczesnego projektu zaangażować dostawcę kompleksowych rozwiązań tego typu, była strzałem w dziesiątkę.

  • fot. arch. Volumetric Polska Sp. z o.o.
  • fot. arch. Volumetric Polska Sp. z o.o.
  • fot. arch. Volumetric Polska Sp. z o.o.

– Dostrzegamy pozytywny trend na rynku. Deweloperzy coraz częściej włączają automatykę domową i budynkową do standardu wykończeniowego. Jednym z głównych motywatorów jest tworzenie wartości dodanej, która zwiększa atrakcyjność inwestycji w oczach kupujących. Ci bowiem są coraz bardziej świadomi zalet inteligentnych technologii, w kontekście funkcjonalnym i ekonomicznym – mówi Paweł Brochocki z ABB w Polsce.

Obecnie ABB realizuje projekt, obejmujący dostawę osprzętu i systemów automatyki na potrzeby nowobudowanego osiedla na warszawskim Wilanowie.

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp