Biuro Cavatiny w Krakowie z nowym, cyfrowym rozwiązaniem ABB

Biuro, które reaguje na potrzeby użytkowników i dba o optymalne, komfortowe warunki, automatycznie dopasowując temperaturę, natężenie oświetlenia czy jakość powietrza – to już było. Ale dodajmy do tego rozwiązanie, które w zarządzaniu budynkiem posługuje się inteligentnymi algorytmami…

Cavatina Holding to największy polski deweloper powierzchni biurowych. Od niedawna to również właściciel i użytkownik jednego z najnowocześniejszych firmowych biur.

  • fot. arch. Cavatina Holding
  • fot. arch. Cavatina Holding
  • fot. arch. Cavatina Holding
  • fot. arch. Cavatina Holding

Equal Business Park jest kompleksem biurowym klasy A na krakowskim Podgórzu. Inwestycję zrealizowała Cavatina, tutaj też znajduje się siedziba firmy. W zmodernizowanych przestrzeniach biurowych zaaranżowano dużo zieleni, małej architektury i… automatyki budynkowej, która służy do zarządzania i sterowania instalacjami oświetlenia oraz klimatyzacji, a także urządzeniami audio-video. Nad całością czuwa nadrzędny system automatyki budynkowej firmy ABB. To wielofunkcyjny „kombajn”, który w zarządzaniu instalacjami idzie o krok dalej niż standardowe rozwiązania tego typu.

Biuro czujnikami stoi

Budynkowy system zarzadzania (BMS) ABB wykorzystuje inteligentne algorytmy sterowania instalacjami: jeżeli zadziało się coś, należy wykonać konkretne działanie. Przykładowo, gdy obłożenie powierzchni biurowej spada do 80 proc., system automatycznie obniży wydajność klimatyzacji, tym samym zmniejszając zużycie energii. Oczywiście to użytkownik tworzy założenia, ustalając warunki brzegowe i zależności, jakie muszą wystąpić.

Inteligentne biuro to jednak nie tylko wydajność, ale i komfortowe warunki pracy. W krakowskich przestrzeniach Cavatiny czujniki, umieszczone w praktycznie każdej części biura, wykrywają obecność osób w salach, ale też analizują warunki środowiskowe. Na podstawie tych informacji system reguluje natężenie oświetlenia, poziom temperatury i jakość powietrza. Oczywiście użytkownicy mogą wszystko zmienić ręcznie – w pomieszczeniach zainstalowano panele dotykowe z funkcją przesuwanych ekranów, które znamy ze smartfonów.

Monitoring urządzeń i obecności

Instalacje w inteligentnym biurze mają również szereg innych, opcjonalnych funkcji: mogą np. działać według ustalonego harmonogramu. Gdy zbliża się czas urlopów w trakcie przerwy świątecznej, można przyjąć ekonomiczną strategię „strefowego” zarządzania instalacjami, dopasowując ich moc do zmniejszonej frekwencji w poszczególnych pomieszczeniach.

Dodajmy do tego, że recepcja ma wgląd w aktywną, trójwymiarową wizualizację biura wraz monitoringiem wszystkich urządzeń i systemów, łącznie z dokładnymi parametrami oraz historią ustawień.

– Widoczny jest między innymi status i tryb zajętości pomieszczeń, indywidualna temperatura i wilgotność czy poziom natężenia oświetlenia. System informuje też o stanie pracy urządzeń oraz alarmuje, gdy pojawią się zmiany w tym aspekcie, co pozwala szybciej dostosować komfortowe warunki – mówi Krzysztof Grodzki z biznesu Elektryfikacji ABB w Polsce.

Najnowszy w portfolio ABB cyfrowy system automatyki przeznaczony jest do zarządzania dużymi obiektami komercyjnymi, takimi jak biurowce, hotele czy budynki specjalne. System obejmuje nadzorem praktycznie dowolną liczbę urządzeń i podsystemów. Integruje najważniejsze instalacje, w tym także systemy bezpieczeństwa, kontroli dostępu, systemy przeciwpożarowe i ewakuacyjne.

Krakowska siedziba firmy Cavatina pokazuje, że zaangażowanie takiego systemu do współpracy z budynkowymi instalacjami usprawnia funkcjonowanie inteligentnego biura.

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn X WhatsApp