- ABB rozszerza współpracę z Edgecom Energy, zwycięzcą konkursu ABB Startup Challenge 2024
- Obie firmy będą pracować nad rozwiązaniami sztucznej inteligencji (AI) dla przemysłu, szczególnie w obszarze zarządzania energią
- Zarządzenie i monitorowanie energii staje się kluczowe w kontekście zmieniających się regulacji unijnych
Kanadyjska firma Edgecom opracowała pierwszą na rynku platformę do zarządzania energią z wbudowaną funkcją copilot, wykorzystującą generatywną sztuczną inteligencję. Narzędzie może więc tworzyć zupełnie nowe treści, takie jak teksty i grafiki, w oparciu o dostarczane, „suche” dane. W przypadku aplikacji monitorujących zużycie, wytwarzanie i odpowiedni rozdział energii, takich danych może być tysiące. Zaprzęgnięcie do zarządzania energią sztucznej inteligencji jest zatem dużym krokiem w stronę zautomatyzowania i uproszczenia skomplikowanych analiz i procesów.
Rozwiązanie o nazwie AI Energy Copilot analizuje dane zebrane z całego systemu energetycznego na obiekcie. Może to być pobór mocy przez poszczególne odbiorniki, czy też ilość wygenerowanej energii przez instalację fotowoltaiczną, w podziale na godziny i pory dnia. Dostosowując się do wartości oczekiwanych przez użytkownika, system może zasugerować drobne korekty w dystrybucji lub wykorzystaniu tej energii.
Dzięki wbudowanym algorytmom sztucznej inteligencji, nowe narzędzie z jednej strony zwiększa funkcjonalność i automatyzuje skomplikowane procesy analityczne, a z drugiej staje się prostsze w obsłudze.
– Wraz z postępującą adopcją sztucznej inteligencji, tego typu narzędzia stają się bardziej egalitarne, w tym sensie, że nie będą wymagać atencji osób po studiach technicznych. Można wprowadzić proste, opisowe zapytanie i otrzymać konkretną odpowiedź, bazującą na liczbach i wartościach. W tym krótkim czasie między zapytaniem a odpowiedzią wykonane zostaną procesy i działania, które dla człowieka wiązałyby się z nawet godzinami żmudnej pracy analitycznej – mówi Radosław Dudzik z biznesu Elektryfikacji ABB w Polsce.
Jak dodaje ekspert, system z wbudowaną generatywną sztuczną inteligencją będzie „uczył się” użytkownika. To z kolei przełoży się na możliwość tworzenia rozbudowanych modeli predykcyjnych, np. w zakresie zużycia energii w szczycie zapotrzebowania. Dodatkową zaletą może być skalowalność i interoperacyjność, która umożliwi prostą integrację z innymi narzędziami i systemami.
AI pomoże też w domu
Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej, należy podwoić tempo działań w zakresie efektywności energetycznej, jeśli w ciągu najbliższej dekady chcemy zrealizować cele zeroemisyjności. Kluczową rolę w tym procesie odegrają cyfrowe systemy zrządzające energii. Tego typu rozwiązania mają coraz większe znaczenie również w kontekście zmieniających się regulacji w UE, które narzucają na firmy – lub będą narzucać, w zależności od wielkości przedsiębiorstwa – obowiązek raportowania zużycia energii. Zarządzenie energią staje się nieodzowne także w odniesieniu do tzw. dyrektywy budynkowej czy też zmian w kierunku taryf dynamicznych.
– Chociaż nowe narzędzie, nad którym pracują Edgecom i ABB, jest kierowane do firm przemysłowych, to w niedalekiej przyszłości z tego typu rozwiązań będą mogły korzystać również gospodarstwa domowe. W przypadku wprowadzenia dynamicznych taryf za energię, wirtualny asystent będzie śledził na bieżąco rynek energii i podpowie, czy w danym momencie opłaca się podłączyć samochód do ładowarki albo po prostu włączyć pranie. Nic też nie będzie stało na przeszkodzie, aby taki system był połączony z automatyką budynkową i uruchamiał te pranie za nas – dodaje Radosław Dudzik.
ABB wykupiła pakiet mniejszościowy Edgecom poprzez ABB Electrification Ventures. Od 2021 r. spółka zainwestowała 80 mln euro w 15 firm. Łącznie, od 2010 r. ABB zainwestowała 450 mln euro w 70 startupów działających w obszarach elektryfikacji i automatyzacji.
– Proces transformacji energetycznej trwa, a takie innowacyjne partnerstwa stają się kluczowe jeśli chodzi o zwiększanie efektywności w przemyśle. Razem możemy pomóc energochłonnym przedsiębiorstwom w obniżaniu kosztów i emisji – powiedział Behdad Bahrami, prezes i współzałożyciel Edgecom.