Nowoczesne zarządzanie energią obniży koszty i emisje we Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków

Sektor wodociągowo-kanalizacyjny to jedna z najbardziej energochłonnych gałęzi gospodarki. Z pomocą przychodzą jednak cyfrowe technologie. Zastosowanie znajdą niebawem m.in. we Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków „Janówek”, gdzie dzięki wdrożeniu systemu zarządzania energią ABB Ability™ OPTIMAX®, obiekt stanie się bardziej efektywny, zmniejszając zarówno koszty operacyjne, jak i emisje.

Credits: MPWiK Wrocław - Photo location of wastewater treatment plant/facility - WOŚ from a bird's eye view
Credits: MPWiK Wrocław - Photo location of wastewater treatment plant/facility - WOŚ from a bird's eye view
center

Według szacunków, procesy oczyszczania i przetwarzania ścieków odpowiadają aż za około 3% zużycia energii elektrycznej w krajach rozwiniętych, a przeciętna efektywność energetyczna oczyszczalni w Europie posiada spory potencjał do poprawy1. Konieczność minimalizowania śladu węglowego i odpowiadania na globalnie rosnące zapotrzebowanie na wodę skłania przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne do poszukiwania nowych sposobów zwiększenia wydajności swoich systemów, przy jednoczesnym minimalizowaniu emisji. Jednym z takich obiektów jest Wrocławska Oczyszczalnia Ścieków „Janówek”, która zdecydowała się na wdrożenie zaawansowanego systemu zarządzania energią ABB Ability™ OPTIMAX®.

- Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. we Wrocławiu już od ponad 10 lat realizuje zadania, których celem jest poprawa efektywności energetycznej oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej. Wrocławska Oczyszczalnia Ścieków to najbardziej energochłonny obiekt MPWiK – przyjmuje ścieki z całego miasta, czyli od blisko miliona mieszkańców. Oczyszczalnia jest obecnie rozbudowywana, by adaptować jej możliwości do rozwoju miasta i zmian klimatu, przy jednoczesnym obniżaniu śladu węglowego. Stawiamy m.in. na energię odnawialną, a naszym celem jest również wprowadzenie zarządzania przepływami zasobów energetycznych. – mówi Jerzy Zarówny, menedżer Działu Utrzymania Ruchu w MPWiK Wrocław.

ABB Ability™ OPTIMAX® pomoże zarządzać systemem energetycznym oczyszczalni i kierować działaniami związanymi z zagospodarowaniem energii elektrycznej, cieplnej i paliw do ich wytwarzania, aby optymalizować koszty oraz jeszcze lepiej wykorzystywać zasoby.  

Rozwiązanie posiada budowę modułową, co umożliwia modyfikację i dalszą rozbudowę bez konieczności rekompilacji całego środowiska. Gdy w oczyszczalni powstanie instalacja fotowoltaiczna i magazyny energii, system zostanie rozszerzony o kontrolę i optymalizację w czasie rzeczywistym, jak i interakcję z rynkiem energii. Umożliwi to monitorowanie i prognozowanie kosztów, dostarczając informacji, kiedy warto przechowywać wyprodukowaną zieloną energię, a kiedy opłacalne będzie odsprzedanie jej do sieci. Za to wszystko ma odpowiadać narzędzie informatyczne jakim jest Optimax.

- System OPTIMAX jest z powodzeniem wykorzystywany w sektorze wodociągowo-kanalizacyjnym. Przykładowym wdrożeniem w sektorze jest niemiecki obiekt w Schwarzenbruck – a rezultaty, które tam osiągamy, zainspirowały MPWiK Wrocław do realizacji podobnego projektu w stolicy Dolnego Śląska – mówi Marek Sulewski, kierownik obszaru sprzedaży ds. cyfryzacji w ABB. – W ostatnim czasie obserwujemy rosnące zainteresowanie polskich oczyszczalni ścieków potencjałem zaawansowanych technologii cyfrowych w zarządzaniu energią i bardzo nas to cieszy, bo ich zastosowanie jest kluczowe dla transformacji energetycznej sektora, a w szerszym kontekście – Polski. – dodaje.

Zakończenie realizacji wdrożenia we wrocławskiej oczyszczalni planowane jest na koniec 2025 roku.

1 https://cordis.europa.eu/article/id/386922-efficient-wastewater-treatment-plants-will-push-out-fewer-greenhouse-gases-save-europe-energy/pl?utm_source=chatgpt.com

Skontaktuj się z nami

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn X WhatsApp