Serwis ABB wspiera Heinekena w zrównoważonej produkcji piwa

  • Heineken Guadalajara modernizuje system zasilania, aby utrzymać jakość i ciągłość produkcji na poziomie 30 mln litrów miesięcznie
  • ABB wspiera browar m.in. w zmniejszaniu zużycia energii, realizując serwisową usługę konserwacji prewencyjnej
  • Branża piwowarska w Meksyku należy do największych na świecie, a kolejni producenci zwiększają moce produkcyjne zgodnie ze strategią zrównoważonego rozwoju

Meksykańskie alkohole to nie tylko tradycyjna tequila i mezcal, ale również – a może przede wszystkim – piwo. Według danych meksykańskiego rządu, w 2023 r. tamtejsze browary wyeksportowały piwo o wartości 6,1 mld USD, co uczyniło złoty trunek najlepiej sprzedającym się za granicą „produktem pochodzenia rolnego”1, popularniejszym niż tequila i pomidory.

center

Meksyk jest obecnie czwartym na świecie producentem piwa, tuż za Brazylią, Stanami Zjednoczonymi i Chinami. Mimo rosnącego udziału w rynku regionalnych browarów, to duże, w wielu przypadkach globalne, przedsiębiorstwa piwowarskie odpowiadają za chmielowy boom w Meksyku: Grupo Modelo, Constallation Brands czy Heineken. Ten ostatni zatrudnia w Meksyku 18 tys. osób. Dla porównania, we wszystkich działających w Polsce browarach pracuje bezpośrednio ok. 10 tys. osób.

Jednym z najważniejszych zakładów Heinekena jest produkujący 30 mln litrów piwa i cydru miesięcznie browar w Guadalajarze. Warzenie piwa na taką skalę, pod postacią ponad 20 różnych marek i gatunków, to wiele skomplikowanych i restrykcyjnych procesów. Od 13 lat pomaga w tym serwis ABB, który dostarcza i utrzymuje kluczowe urządzenia energetyczne, łącznie z systemami rozdzielczymi i zasilaczami UPS.

Według Ubertha Riosa, koordynatora utrzymania ruchu w Heineken Guadalajara, niezawodność zasilania, a tym samym ciągłość wszystkich procesów w browarze, jest kluczowa z perspektywy dość wyśrubowanych celów produkcyjnych.

– Mamy tu wiele krytycznych urządzeń, jak kadzie czy kompresory, które muszą działać cały czas. Każda, nawet najmniejsza awaria, wiąże się z koniecznością interwencji i wstrzymaniem produkcji. Aby zminimalizować to ryzyko, zdecydowaliśmy się na bieżącą konserwację prewencyjną, którą realizuje ABB. W ten sposób mamy pewność co do jakości i niezawodności zasilania, ale też jesteśmy w stanie zmniejszać zużycie energii – mówi Rios.

Współpraca między ABB a Heineken Guadalajara rozpoczęła się w 2012 roku od instalacji rozdzielnicy głównej. Z czasem relacje między obiema firmami pogłębiły się i przez lata z jednej strony serwisanci, a z drugiej lokalni operatorzy przeprowadzili wspólnie wiele instalacji, uruchomień i szkoleń.

– Cały czas staramy się wydłużać życie urządzeń działających w browarze poprzez modernizacje i bieżący serwis. Jednocześnie służymy radą i doświadczeniem inżynieryjnym. Cieszymy się, że możemy w ten sposób pomóc w usprawnianiu produkcji i obniżaniu koszów produkcji piwa – mówi Josue Cervantes z ABB w Meksyku.

Warzenie w obiegu zamkniętym

Zachowanie ciągłości produkcji ma oczywiście duże znaczenie również dla 300 pracowników zatrudnionych w browarze. W tego typu zakładach – gdzie trzeba kontrolować wiele procesów w ramach jednej linii produkcyjnej, a niezawodna automatyka i zasilanie decydują o jakości finalnego produktu – bieżący serwis jest równie ważny co warzenie zgodnie z rygorystyczną, niezmieniającą się od lat recepturą.

– W ABB stawiamy na długofalowe relacje z naszymi klientami bazując na długoterminowych umowach serwisowych. W ten sposób klienci uzyskują szybki i wydajny serwis, mają zapewnioną ciągłość działania naszych urządzeń oraz dostęp do nowoczesnych rozwiązań. My natomiast, znając bardzo dobrze obiekt klienta, jesteśmy w stanie w pełni odpowiedzieć na jego potrzeby, reagując szybko oraz stosując właściwe podejście do zaistniałej sytuacji – dodaje Marek Świątkowski, dyrektor serwisu w biznesie Elektryfikacji ABB w Polsce.

Obecnie browar w Guadalajarze wymienia wysłużoną aparaturę na nowoczesne szafy rozdzielcze i urządzenia zasilania awaryjnego ABB. Wdrożenie nowej technologii pomoże obniżyć zużycie energii, ale też zmniejszyć przestrzeń zajmowaną przez infrastrukturę energetyczną.

Heineken Mexico należy do jednych z największych kompanii piwowarskich w Meksyku. Posiada tam siedem browarów i zakład produkcji słodu. Niedawno firma ogłosiła, że kosztem około 480 mln USD zbuduje nowy browar w stanie Jukatan, w którym wiele procesów będzie odbywać się w obiegu zamkniętym. Ma to być technologia niestosowana dotychczas w meksykańskim przemyśle.

1https://www.gob.mx/agricultura/prensa/rompen-record-exportaciones-agroalimentarias-en-2023-superan-los-51-mil-mdd-agricultura?idiom=es#:~:text=En%20los%20resultados%20preliminares%20presentados,correspondi%C3%B3%20a%20las%20exportaciones%20nacionales.

Skontaktuj się z nami

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn X WhatsApp