Więcej ciepła i tańsze wytwarzanie energii dla Elektrowni Łagisza

Grupa Tauron przeprowadziła kompleksowy projekt uciepłownienia Elektrowni Łagisza w Będzinie. Inwestycja obejmowała dostosowanie bloku grzewczego 460 MWe do wytwarzania ciepła oraz modernizację stacji ciepłowniczej, w której wymieniono system sterowania oraz aparaturę.

Do regulacji pracy silników turbiny zastosowano dwa przemienniki częstotliwości średniego napięcia ABB, które przyniosą oszczędności energii na poziomie 175000 kWh rocznie.

Ciepło popłynie do 20 tysięcy mieszkań

Elektrownia Łagisza stanowi strategiczne źródło ciepła w regionie Zagłębia Śląsko-Dąbrowskiego i zaopatruje w ogrzewanie 20 tysięcy gospodarstw domowych głównie z Dąbrowy Górniczej i Będzina. Celem inwestycji w Łagiszy była wymiana pracujących od przeszło 20 lat technologii i zastąpienie ich nowymi rozwiązaniami, spełniającymi rygorystyczne wymagania regulacji BAT. Bloki klasy 120 MWe w Łagiszy będą sukcesywnie wygaszane, a w produkcji ciepła zastąpi je zmodernizowany blok 460 MWe.

Przedsięwzięcie podzielono na trzy etapy. W pierwszym dostosowano turbiny do pracy w kogeneracji, co wpłynęło na znaczną poprawę sprawności wytwarzania energii. Następnie zabudowano podgrzewacze ciepłownicze, a także zmodernizowano stację ciepłowniczą, w której wymieniono aparaturę wraz z układem sterowania. Wśród zainstalowanych, nowych rozwiązań znalazły się dwa przemienniki częstotliwości średniego napięcia ACS580MV ABB, które pozwalają na precyzyjną regulację obrotami silnika pomp ciepłowniczych.

Oszczędne wytwarzanie energii i ciepła

– Przemienniki częstotliwości umożliwiają obsłudze pełną kontrolę nad procesem poprzez regulację obrotami silnika pompy. Urządzenia nie pracują więc w trybie ciągłym, ale dostosowują się do bieżących, realnych potrzeb. Dzięki temu uzyskujemy 20 proc. oszczędności energii. W przypadku silnika pomp w Łagiszy daje to 175000 kWh rocznie, a przy dwóch maszynach to nawet 200 tys. zł. – mówi Andrzej Olszenko, dyrektor ds. kluczowych klientów w Biznesie Systemów Napędowych ABB.

Wykorzystanie falowników do sterowania silnikami pomp ma także wpływ na wydłużenie cyklu życia układu. – W przypadku Elektrowni Łagisza mówimy o głównym źródle ciepła w regionie. Nowa aparatura musiała, więc cechować się niezawodnością, a także wysoką sprawnością. Falowniki w tym wypadku wpływają na zmniejszenie ryzyka awarii pomp, ponieważ urządzenia nie są eksploatowane na stałym poziomie, a ich praca dostosowuje się do wytwarzania energii w zależności od sezonu grzewczego i potrzeb - dodaje Tomasz Wiśniewski, dyrektor ds. realizacji, J.T.C. Spółka Akcyjna w Będzinie wykonawca branży elektrycznej i AKPiA. 

Trzeci etap inwestycji w Elektrowni Łagisza dotyczył zabezpieczenia dostaw ciepła. W tym celu wybudowano szczytowo rezerwowe źródło ciepła w postaci czterech kotłów olejowych, które mogą być także dostosowane do spalania gazu. W efekcie przeprowadzenia projektu udało się stworzyć układ wytwarzający ciepło o łącznej mocy 150 MWt. Dzięki inwestycjom zmodernizowany blok w Łagiszy ma osiągnąć 47 proc. sprawności wytwarzania energii elektrycznej, co wpłynie na zmniejszenie ilości spalonego paliwa i zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery.

tekst: Agata Adamczewska

zdjęcia dzięki uprzejmości TAURON Wytwarzanie S.A., Jaworzno  

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp