Technologie ABB w Szpitalu Bielańskim: przywrócenie zasilania w milisekundy

Dla placówek medycznych skutki przerw w dostawie energii elektrycznej mogą być opłakane. Dlatego w nowo powstającym skrzydle Szpitala Bielańskiego w Warszawie, budowanym przez STRABAG, czas od detekcji utraty zasilania do przełączenia na zastępcze źródło może wynieść w niektórych przypadkach zaledwie kilkadziesiąt milisekund. Cyfrowe technologie zapewniające pacjentom bezpieczeństwo dostarczy firma ABB.

fot. arch. STRABAG Sp. z o.o.
fot. arch. STRABAG Sp. z o.o.

Położony na skraju Lasku Bielańskiego szpital to obecnie największa placówka medyczna samorządu warszawskiego. Co roku jest w nim hospitalizowanych około 35 000 chorych. A będzie jeszcze więcej. Nowe skrzydło składa się z pięciu kondygnacji o łącznej powierzchni 10 tys. m2, na której ma znaleźć się nowoczesny blok operacyjny z 10 salami, oddziały pooperacyjne, intensywnej terapii, psychiatrii, rehabilitacji oraz laboratorium. W tym przypadku nie może być mowy o choćby chwilowej przerwie w dostawach prądu. Dlatego zdecydowano się na naszpikowany cyfrowymi rozwiązaniami układ zasilania ABB, wykorzystujący rozbudowaną automatykę czy technologię chmury obliczeniowej.

Rozdzielnice średniego napięcia UniSec oraz niskiego napięcia typu pro E power, które mają odpowiadać za niezawodną dystrybucję energii elektrycznej, otrzymają cyfrową „nadbudowę”. W porównaniu do konwencjonalnych rozwiązań da to o wiele większe możliwości w zakresie m.in. zdalnej diagnostyki, co pozwoli skuteczniej zarządzać infrastrukturą. Z kolei wyłączniki Emax 2, które chronią sieć przed skutkami zwarć czy przeciążeń (i w konsekwencji groźnymi awariami), będą monitorowane w systemie ABB Ability™ Energy and Asset Manager. System wykorzystuje technologię chmury obliczeniowej udostępniając dziesiątki informacji i statystyk, odnośnie tego m.in. gdzie i kiedy doszło do zakłóceń w sieci czy też ile energii oraz w jakim okresie pobiera infrastruktura. Możemy śledzić trendy, mediany i prognozy, dowiedzieć się ile energii zaoszczędziliśmy, a ile jest marnotrawionej.

  • fot. Urszula Czapla, arch. ABB
  • fot. Urszula Czapla, arch. ABB
  • fot. Urszula Czapla, arch. ABB

− Przy projektowaniu systemów zasilania dla szpitali bezpieczeństwo pacjentów jest na pierwszym miejscu. Dlatego w projekcie wykorzystamy rozdzielnice, które są szeroko stosowane w placówkach medycznych na całym świecie i zapewniają odpowiednią ochronę systemu w przypadku wystąpienia awarii. To oczywiście kwestia zabezpieczeń mechanicznych, ale również monitoringu, zdalnej diagnostyki oraz zastosowanej konserwacji prewencyjnej – wyjaśnia Radosław Dudzik, kierownik ds. rozwoju rynku rozwiązań cyfrowych w biznesie Elektryfikacji ABB w Polsce.

Szpital Bielański będzie też jedną z niewielu placówek medycznych w Polsce wyposażonych w zaawansowany system zarzadzania budynkiem (BMS). Rozwiązanie oparte na platformie ABB Cylon pozwoli sterować instalacjami technologicznymi, m.in. ogrzewaniem czy windami, monitorować ich stan oraz utrzymywać zdefiniowane wcześniej parametry. Wszystkie dane dostępne będą zarówno lokalnie, w pomieszczeniu operatora BMS w szpitalu, jak i zdalnie, z dowolnego miejsca i o dowolnej porze – na platformie chmurowej.

Ponieważ ostrożności nigdy za wiele, dodatkowy system cyfrowy ma kontrolować obciążenie układu zasilania w różnych scenariuszach, działając niezależnie od systemów Cylon oraz Energy & Asset Management, jednocześnie jednak komunikując się z nimi.

– Nowe skrzydło Szpitala Bielańskiego wpisuje się w ideę inteligentnego budynku. Mam na myśli nie tylko opartą na cyfrowych rozwiązaniach automatykę. Szpitale to obiekty, które zużywają stosunkowo duże ilości energii elektrycznej, dlatego postawiliśmy na rozwiązania pozwalające w szerszym zakresie tę energię oszczędzać. Przekłada się to na redukcję kosztów działalności, co jest bardzo istotne z punktu widzenia budżetu miasta – wyjaśnia Katarzyna Zapotoczna, kierownik obszaru sprzedaży w biznesie Elektryfikacji ABB w Polsce.

Za modernizację i rozbudowę Szpitala Bielańskiego odpowiada STRABAG Sp. z o.o. Jak podaje spółka, placówka powstaje zgodnie z zasadami BIM, które umożliwiają, na każdym etapie realizacji budowy, stały dostęp do cyfrowego modelu 3D obiektu oraz platformy komunikacyjnej w celu zarządzania pracami projektowymi, realizacyjnymi i prowadzeniem dokumentacji. Pierwsi pacjenci będą mogli zacząć korzystać z nowego skrzydła szpitala w 2023 r.

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp