Nauka poprzez rywalizację?

Robothon, cykl spotkań ze studentami, ogrom wiedzy i dostęp do nowoczesnego sprzętu. To wszystko otrzymali od Robotyki ABB, a dokładniej od zespołu Centrum Szkoleniowego Robotyki ABB, studenci kierunku Automatyka i robotyka Politechniki Łódzkiej z Wydziału Mechanicznego.

Jeszcze w listopadzie ubiegłego roku w siedzibie firmy ABB w Warszawie, gdzie znajduje się przestrzeń pokazowa Globalnego Centrum Rozwiązań Zrobotyzowanych oraz Centrum Szkoleniowe Robotyki ABB (wyposażone wspólnie w kilkanaście stanowisk zrobotyzowanych), studenci kierunku Automatyka i robotyka z Politechniki Łódzkiej, pod opieką dr inż. Agnieszki Kobierskiej, w podziale na grupy, wzięli udział w Robothonie zorganizowanym specjalnie dla nich. Zmierzyli się z zadaniem zaproponowania rozwiązania dla klienta, dla którego ABB wdrażała wówczas duży projekt robotyzacji. Grupy dostały prawdziwe dane, którymi dysponowała ABB, ekspertów pracujących przy projekcie do dyspozycji przez cały dzień, a także narzędzie do tworzenia symulacji stanowisk RobotStudio® i cały dzień na przygotowanie wstępnych koncepcji.  

Rywalizujący ze sobą mieli później okazję zobaczyć zaproponowane przez zespół inżynierów ABB rozwiązanie w trakcie wdrażania, a niemałym zaskoczeniem było, że niektóre prace grup były bardzo do niego zbliżone. Największą wartością dla studentów, oprócz samej zabawy i frajdy z zadania, była możliwość pracy z realnym wyzwaniem, jakie postawiła firma produkcyjna przed firmą inżynieryjną. Mieli możliwość przygotować rozwiązania w oparciu o wiedzę zdobytą na uczelni, a następnie zweryfikować je z realiami rynkowymi – oprócz wyboru najlepszego zespołu, każdy projekt otrzymał uwagi dotyczące jego słabych stron -  potencjalnych przeszkód przy próbie realizacji koncepcji, bariery kosztowe, czy zbyt długiego czasu realizacji, które są niezwykle istotne dla klienta w procesach inwestycyjnych. Wiedza ta jest najczęściej zdobywana już na etapie pracy zawodowej, więc tego typu spotkania pozwalają na szybszy rozwój i przełożenie teorii na praktykę. Z punktu widzenia ABB, niezwykle ciekawie było zobaczyć pomysły młodych ludzi, a eksperci oceniali, że niektóre z nich miały realne szanse na sprawdzenie się, zwłaszcza że czasu na przygotowanie propozycji, zespoły miały naprawdę niewiele.    

Janusz Korsan, starszy specjalista ds. projektowania z Robotyki ABB, który był jednym z ekspertów obecnych podczas Robothonu i jednocześnie jest specjalistą pracującym przy projekcie klienta, nad którym główkowali studenci, podkreśla: „Na tego typu spotkaniach uczą się nie tylko studenci, ale i my, pracujący przy projektach. Mamy swoje przyzwyczajenia, mocne strony i w związku z tym często skupiamy się na jednym rozwiązaniu, które pierwsze przyszło nam do głowy lub po prostu jesteśmy w tym dobrzy. Dlatego zapraszanie do zespołów projektowych młodych ludzi, czasem bez doświadczenia biznesowego, jest naprawdę rozwijające. Ich głowy są otwarte na nowe pomysły, my jesteśmy w stanie zweryfikować możliwość ich zastosowania w realu. Możemy bardzo dużo czerpać od siebie wzajemnie”.    

Po rywalizacji przyszedł czas na naukę 

Tak naprawdę Robothon okazał się tylko początkiem cyklu spotkań ABB z Politechniką Łódzką. Studenci z  kierunku Automatyka i robotyka  Wydziału Mechanicznego odwiedzili ABB jeszcze czterokrotnie. Wzięli udział w szkoleniach prowadzonych przez profesjonalnych trenerów Centrum Szkoleniowego Robotyki na najnowszym sprzęcie, a po zakończonych spotkaniach otrzymali certyfikaty potwierdzające zdobytą przez nich wiedzę. 

 - Edukowanie młodych ludzi jest dla nas niezwykle istotnym elementem strategii rozwoju firmy - podkreśla Paweł Dziedzic, kierownik Centrum Szkoleniowego Robotyki ABB w Polsce. - Z jednej strony mamy świadomość, że znajomość technologii, jakie produkujemy wpłynie pozytywnie na przyszłość rynku robotyki, a z drugiej jesteśmy po prostu przekonani, że część z tych osób, które mają z nami styczność już na tym etapie edukacji, będzie kiedyś częścią naszego zespołu lub będzie pracowała z naszym sprzętem u klientów. Mamy nadzieję, że to nie ostatnie spotkania z młodymi inżynierami w takim formacie i liczymy na więcej”.   

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp