Vafos Pulp, norweski producent niebielonej masy celulozowej do produkcji tektury, zmieni energochłonny proces suszenia z oleju na energię elektryczną, co znacznie zmniejszy emisje dwutlenku węgla w zakładzie. Firma zastąpi 9-megawatowy (MW) kocioł olejowy grzałkami elektrycznymi, sterowanymi przez technologię ABB.
Celulozownia Kragerø, która produkuje 80 000 ton celulozy rocznie, wyeliminuje 14 000 ton CO2 rocznie od lata 2022 r. Odpowiada to rocznej emisji około 7 000 samochodów z silnikami spalinowymi.
Nowe nagrzewnice powietrza wymagają znacznej ilości energii, a zarządzanie nimi ma kluczowe znaczenie dla utrzymania bezpieczeństwa zakładu, wydajnej pracy i zminimalizowania przestojów. Są one sterowane przez dziesięć sterowników mocy ABB DCT880, które zarządzają energią dostarczaną do elektrycznych elementów grzewczych.
Kontrolery są montowane w kontenerach i wykorzystują funkcję Power Optimizer do tworzenia stałego obciążenia, które minimalizuje zakłócenia w lokalnej sieci elektrycznej. Integracja systemów była wspólnym wysiłkiem ABB i norweskich integratorów systemów EAS i Actemium Electro.
Sterowniki mocy DCT880 są produktem o długiej żywotności i zawierają najnowszą technologię sterowania oraz interfejsy. Umożliwi to operatorom zakładu Kragerø bardziej precyzyjne kontrolowanie procesu suszenia niż w przypadku stosowania ropy. Przejście na energię elektryczną oznacza również, że zakład nie potrzebuje już przechowywania ropy na miejscu.
„Epoka spalania ropy w Norwegii się skończyła”, mówi Roar Paulsrud, dyrektor generalny Vafos Pulp. „Klienci oczekują, że będziemy częścią zielonej transformacji dzięki zrównoważonej produkcji. Ważne jest również, aby nasz przemysł pomagał zmniejszyć emisje tutaj w Norwegii”.
„Projekt w Kragerø jest doskonałym przykładem na to, jak organizacje mogą dokonywać dekarbonizacji przy użyciu nowoczesnych alternatyw elektrycznych”, mówi Lars-Fredrik Mathiesen, szef biznesu Systemów Napędowych ABB w Norwegii. „Ponieważ norweska sieć jest prawie w całości zasilana energią odnawialną, ruchy takie jak ten wykonane przez Vafos Pulp wytyczają kierunek innym w przemyśle i będą kluczem do osiągnięcia założonego przez rząd celu, polegającego na zmniejszeniu emisji CO2 o połowę do 2030 r.”
tekst oryginalny: https://new.abb.com/news/detail/91305/pulp-plant-decarbonizes-by-switching-to-electric-drying