Elmak to globalna firma inżynierska założona w 1994 roku z siedzibą w Stambule w Turcji. Razem z Elmak Dubai Office zatrudniają obecnie około 50 pracowników. Firma specjalizuje się w systemach automatyki i sterowania, obsługując projekty od etapu projektowania elektromechanicznego do planu szkoleniowego. Przez wiele lat Elmak zdobył doświadczenie w zakresie wdrażania systemów sterowania dla infrastruktury i transportu, automatyki przemysłowej i sterowania procesami, zapewniając jednocześnie integrację systemów oraz autorskie rozwiązania w zakresie zarządzania energią i usługi wsparcia.
General Manager Ulvi Temel jest partnerem zarządzającym firmy Elmak od 2010 roku. Jest Inżynierem Elektroniki i Komunikacji z dużym doświadczeniem w technologiach automatyki, zarówno w części inżynierskiej, jak i zarządczej. Jest pionierem, który tworzy najnowocześniejsze architektury systemów, uważnie śledząc nowe technologie. Ponadto posiada bogate doświadczenie w systemach bezpieczeństwa oraz certyfikat bezpieczeństwa funkcjonalnego.
Panie Temel, co sprawiło, że Elmak odniósł sukces w projektach infrastruktury kolejowej i drogowej? Projekty sterowania metrem są dość wyrafinowanymi aplikacjami. Jak zdobył Pan know-how?
Projekty metra wymagają wielodyscyplinarnego podejścia, głębokiej wiedzy z zakresu sterowania przemysłowego i oczywiście wiedzy w zakresie zarządzania projektami, systemami sterowania budynkami, systemami zarządzania energią i systemami bezpieczeństwa/ochrony. Elmak zarządza tymi multidyscyplinarnymi projektami od ponad 17 lat. Włożyliśmy wiele wysiłku w posiadanie bibliotek aplikacji i przeprowadziliśmy wiele badań w celu stworzenia zaprojektowanych i stworzonych przez nas branżowych aplikacji specjalnych. Dzięki temu mamy do dyspozycji bogate doświadczenie branżowe.
Jak Elmak rozpoczął współpracę z ABB i jakie były jej główne powody?
Doskonale znamy systemy i produkty ABB. Mamy pewne techniczne i handlowe kryteria wyboru produktów, takie jak elastyczna architektura, łatwe dostarczanie produktów, konkurencyjne ceny i reputacja marki. ABB wspiera nas w naszych projektach, udzielając wsparcia technicznego, handlowego i marketingowego.
Dlaczego zaczęliście używać AC500 w swoich rozwiązaniach infrastrukturalnych? Jak widzi Pan pozycję AC500 w tym segmencie na tle produktów konkurencji?
W porównaniu z innymi aplikacjami projekty metra i tuneli są bardziej złożone ze względu na wymagany wysoki stopień integracji: do niezbędnych funkcji musimy dodać funkcjonalne rozwiązania bezpieczeństwa i funkcje RTU dla komunikacji rozległej. „Integracja” oznacza, że w jednym sterowniku muszą być obsługiwane różne dyscypliny (np. energetyka i automatyka budynkowa), a także różne marki, w tym wiele stron trzecich, muszą tworzyć jeden system. Od niedawna klienci również zaczęli prosić o systemy bezpieczeństwa.
Naszym zdaniem rodzina produktów AC500 doskonale spełnia te wymagania. Posiada wszechstronne możliwości sterowników komunikacyjnych, takie jak IEC104 (dla RTU), Modbus, IEC61850 (dla automatyki energetycznej), KNX (dla automatyki budynkowej) i Profibus. Oferuje redundancję dla wysokiej dostępności i jest dostarczany z pełną mocą platformy CODESYS. Standardowy sterownik można łatwo przekształcić w sterownik bezpieczny. AC500 jest wyposażony w dużą pamięć roboczą i wysoką prędkość procesora. Pomaga to, ponieważ ilość danych przypadająca na jednego kontrolera jest bardzo duża. I wreszcie, co nie mniej ważne, zapewnia możliwość korzystania ze zdalnych struktur I/O z topologią pierścieniową.
Połączenie tych cech sprawia, że AC500 jest bardzo silny w sektorze infrastruktury. W przyszłości preferowanych będzie więcej systemów połączonych IT. AC500 V3 jest już przygotowany do integracji IT z OPC UA i MQTT. Możemy więc śmiało powiedzieć, że będziemy mogli nadal korzystać z AC500 w przyszłości.
Ile projektów zrealizował Pan w Turcji z AC500 i jakie były największe wyzwania, które Elmak musiał pokonać dzięki rozwiązaniu PLC ABB?
Po raz pierwszy zaczęliśmy używać produktów ABB w tunelu Eurasia pomiędzy dwoma stronami Stambułu, później w dziesiątkach tuneli drogowych, a na końcu w naszych projektach metra. Do tej pory wdrożyliśmy ponad 300 sterowników AC500 w 15 różnych projektach. W każdej stacji metra znajdują się 3 zestawy sterowników PLC AC500 i zdalnych I/O w redundantnej konfiguracji. W projekcie obejmującym 20 stacji zintegrowaliśmy ponad 25 różnych podsystemów, a protokoły systemów energetycznych, przemysłowych i budowlanych zostały zintegrowane z główną architekturą. Wszystkie te funkcje mogliśmy zapewnić dzięki AC500.
Jakie są Pana zdaniem aktualne trendy technologiczne i biznesowe w świecie tuneli, autostrad i infrastruktury? Z jakimi wyzwaniami w przyszłości możemy się zmierzyć?
Platformy IoT zaczęły odgrywać większą rolę w integracji systemów automatyzacji z platformami IT lub analizy danych. Operatorzy metra i tuneli zaczęli szukać sposobu na połączenie systemów automatyki swoich linii lub tuneli w celu stworzenia „centrum centrów” kontroli infrastruktury.
AC500 będzie musiał dodatkowo ustawić się jako urządzenie brzegowe. Tak więc kolejne wyzwania związane z komunikacją MQTT/IoT lub modelami danych oraz zarządzanie aplikacjami/oprogramowaniem za pośrednictwem chmury będą kolejnymi wyzwaniami. A gdybyśmy byli w stanie używać go bardziej jak platformy PC, może moglibyśmy zintegrować niektóre aplikacje IT również z AC500. Wreszcie, wierzymy, że bezpieczeństwo funkcjonalne będzie w przyszłości wykorzystywane w większym stopniu. Jest już uwzględnione w projektach w niektórych krajach Europy i Bliskiego Wschodu, ale spodziewamy się, że będzie się dalej rozszerzać.
tekst oryginalny: Future-proof automation for metro lines and tunnels | ABB