Az ABB „Kőbe zárt zene” (Frozen Music) című építészeti videósorozata ezúttal a szaúd-arábiai St. Regis Red Sea Resortba kalauzol.
A fenntarthatóság és a környező ökoszisztéma védelme kulcsfontosságú motívumok az üdülőhely szellemiségében. Az üdülőhely teljes egészében megújuló energiával működik, a napelemek egy hatalmas szárazföldi energiatárolóra vannak kötve.
Az energia elosztását az ABB System pro E hálózati elosztó berendezései és Minicenter elosztószekrényei, továbbá az ABB Ability™ eszközkezelő megoldásai biztosítják.
Egy korallzátony melletti homokos szigeten fekszik egy káprázatos nyaralóhely, ahol kagylószerű, fából készült villák cölöpökön emelkednek a türkizkék víz fölé, és gyönyörű tengerparti házak alkotnak egységet a környező dűnékkel, ez a szaúd-arábiai Ummahat-szigeten található St. Regis Red Sea Resort. Ezen a helyszínen a kifinomult formatervezés és a modern technológia ötvöződik egy távoli, a közműhálózatokon is kívül eső, varázslatos hangulatú környezettel.
A fejlesztés a Red Sea Projekt része: ez Szaúd-Arábia egyik nagyratörő vörös-tengeri gigaprojektje a NEOM mellett. Számos új luxusszállodával és üdülőhellyel, a tengerpart és a közeli szigetek világszínvonalú turisztikai célponttá alakulnak át. A vízió mögött hatalmas építészeti precizitás áll.
A Vörös-tenger partján elhelyezkedő St. Regisben minden részletet aprólékosan, a legmagasabb szintű szakértelem és fenntarthatóság mellett terveztek meg.
A kivitelező, a Red Sea Global japán szemléletet hozott a projektbe Kengo Kuma és társai révén, akik olyan kulturális nevezetességekről váltak híressé, mint például a V&A Dundee Skóciában, a Hans Christian Andersen Múzeum Koppenhágában, és az Exchange központ Sydneyben. A St. Regis Red Sea Resort volt Kengo Kuma első munkája Szaúd-Arábiában. Nicola Maniero, a projektcsapat vezetője, elmondta, hogy az egész csapat izgalommal várta az új kihívást: új ország, más éghajlat, másféle életmód, és egy átlagosnak korántsem nevezhető helyszín.
Miután a terv formát öltött, magát a megoldást az anyagválasztás ihlette, ami a világ másik felére vezet, hiszen itt minden szerkezethez legfőképpen közönséges lucfenyőt használtak. A faelemek gyártását és felületkezelését Blumer Lehmann végezte Svájcban, majd a kész elemeket hajón szállították a szigetre. Ezáltal az építészek drasztikusan lecsökkentették az öntött beton mennyiségét.
A hely elkötelezett a „regeneratív turizmus” mellett. Ez nem csupán karbonsemlegességet jelent, hanem a környező ökoszisztéma aktív fejlesztését is. Ez már magára a szigetre is érvényes, amely az emelkedő tengervízszint és az ár-apály erózió miatt veszélyeztetetté vált. A sziget néhány éven belül eltűnhetett volna a tengerben, ezáltal teknősök és madarak fészekrakó helye, és egy hatalmas mangrove erdő is víz alá került volna. A sziget talajszintjét homokfeltöltéssel a tengerszint fölé emelték, ezzel megőrizve annak épségét és biológiai sokféleségét. A villák is magasabban helyezkednek el: 47 található a tengerparton,43 pedig közvetlenül a víz felett. Amellett, hogy a villák a naplemente lenyűgöző látványa miatt épültek a sziget nyugati partjára, az is cél volt, hogy csökkentsék a keleti oldalon elhelyezkedő korallzátonyra gyakorolt környezeti hatást. A természet iránti felelősség ugyanis kulcsfontosságú motívum az üdülőhely szellemiségében.
Az üdülőhely teljes egészében megújuló energiával működik. A napelemek egy hatalmas szárazföldi energiatárolóra vannak kötve. Az energia elosztásához a kivitelező az ABB-hez fordult, amely System pro E hálózati elosztó berendezéseket és Minicenter elosztószekrényeket, továbbá ABB Ability™ eszközkezelő megoldást biztosított. Minden elemet úgy terveztek meg, hogy az megfeleljen a telepítési hely által jelentett egyedi kihívásoknak, miközben megbízhatóságot, átláthatóságot és nyugalmat biztosít.
A St. Regis Red Sea Resort koncepciója, hogy a lélegzetelállító szépségen túl kivételes luxust, valamint a villák, éttermek és wellness létesítmények által nyújtott kényelmet biztosítson a látogatóinak és annak a megtapasztalását, hogy milyen összhangban létezni a környezettel anélkül, hogy bármit elvennének a természettől vagy hulladékot hagynának maguk után.
Nicola Maniero azt reméli, hogy a projekt hatására az építészetre és a környezetre egy nagy egység egymást tökéletesen kiegészítő két részeként lehet tekinteni.
A „Kőbe zárt zene” sorozat további részei magyar felirattal ide kattintva tekinthetők meg, az angol eredeti nyelvűek pedig itt találhatók.
Az ABB technológiai vezető szerepet tölt be az energetika és az automatizálás területén, egy fenntarthatóbb és erőforrás-hatékonyabb jövő kialakítását segíti elő. Mérnöki és digitalizációs szakértelmének összekapcsolásával az ABB segít az iparágaknak abban, hogy nagy teljesítményt érjenek el, miközben hatékonyabbá, termelékenyebbé és fenntarthatóbbá válnak, és így túlszárnyalják korábbi termelési eredményeiket. Az ABB-nél ezt "Engineered to Outrun"-nak nevezzük. A vállalat több mint 140 éves múltra tekint vissza, és világszerte több mint 105 000 alkalmazottat foglalkoztat. Az ABB részvényeit a SIX Swiss Exchange (ABBN) és a Nasdaq Stockholm (ABB) tőzsdén jegyzik. www.abb.com
Magyarországi vállalata, az ABB Kft. 1991-ben alakult és azóta az egyik vezető szállítóként van jelen a hazai közmű, gyógyszer- és élelmiszeripari, valamint energetikai szektorokban.
ABB weboldal: http://new.abb.com/hu
Facebook oldal: https://www.facebook.com/ABBMagyarorszag
Instagram: abb_magyarorszag/