W dobie wszechobecnej cyfryzacji oraz niemal nieograniczonego dostępu do internetu rzeczy, każdy obecny i przyszły właściciel systemu smart home zadaje sobie pytanie o bezpieczeństwo swojego domu przed zagrożeniami pochodzącymi z sieci.
Na ścieżce rozwoju systemu ABB-free@home® postanowiliśmy zadbać o zabezpieczenia dwutorowo: lokalnie i globalnie. Od samego początku jednostka centralna - System Access-Point® posiada bardzo ważną cechę jaką jest zabezpieczanie unikalnym hasłem. Każda osoba, zarówno instalująca jak i użytkownicy nie ma wglądu w ich dane logowania.
Każdy nasz system posiada możliwość pracy bez podłączenia do internetu, w związku z tym nawet najbardziej wymagający domownicy po zakończeniu konfiguracji, pobraniu aktualnego oprogramowania i instalacji potrzebnych dodatków mogą bezproblemowo wyjąć wtyczkę z gniazda LAN, lub rozłączyć połączenie WiFi w System Access-Point®, aby cieszyć się całkowicie autonomiczną pracą systemu.
Użytkownicy, którzy chcą korzystać z wielu udogodnień oferowanych przez ABB, w tym darmowy dostęp zdalny do systemu i możliwość integracji poprzez chmurę MyBuildings ABB, mogą w pełni zaufać zabezpieczeniom. Nasi najlepsi specjaliści dbają o bezpieczny i niezakłócony dostęp do usług zdalnych na bieżąco monitorując status i jakość usług dla poszczególnych rozwiązań chmurowych. Pochodną tego rozwiązania jest możliwość wykonania serwisu zdalnego przez integratora bez konieczności przyjazdu do domu. Za pomocą kilku prostych kroków możemy zestawić bezpieczne połączenie poprzez chmurę MyBuildings, podczas którego integrator wykona potrzebne zmiany w konfiguracji.
- System ABB ma rozproszone programowanie – w wypadku awarii centralnej włączniki zachowają swoje funkcjonalności.
Często pojawiającą się wątpliwością, ze strony użytkowników jest pytanie, co w przypadku awarii najważniejszej składowej systemu Access-Point. Odpowiedź kryje się w strukturze samego systemu. Podstawowa logika oraz zasady funkcjonowania sensorów, oświetlenia, rolet czy ogrzewania, zaszyte są w samych urządzeniach i do ich działania nie jest wymagana jednostka centralna. Zatem częściowa utrata zasilania w domu nie wiąże się z koniecznością podjęcia radykalnych działań. System z magistralą bezprzewodową może działać całkowicie niezależnie.
- Rozpięcie magistrali niekoniecznie spowoduje unieruchomienia całej instalacji.
Ponieważ system ABB-free@home® w wersji przewodowej bazuje na magistrali cyfrowej, będącej jednocześnie zasilaniem dla urządzeń, możemy łatwo stwierdzić, czy podłączone do niej urządzenia działają prawidłowo. Punkt centralny, czyli zasilacz systemowy zostały zaprojektowane w taki sposób, aby nawet przypadkowe zwarcie żył przewodu, czy odwrócenie polaryzacji połączeń nie będą dla niego niebezpieczne. W związku z tym, przypadkowe przewiercenie magistrali nie jest tak dużym problemem. Naszym integratorom od początku współpracy podpowiadamy jak najlepiej prowadzić magistralę, aby przygotować się na takie sytuacje. Ciąg wydarzeń jest zazwyczaj taki sam i wygląda następująco: system działa jak dotychczas, „gubiąc” jedynie odcięte od zasilania urządzenia, integrator lub elektryk ma za zadanie jedynie zidentyfikować miejsce gdzie doszło do uszkodzenia. Magistralę zalecamy układać w taki sposób, aby z danego piętra domu lub jego części sprowadzić dwa końce tworząc otwartą pętlę. W ten sposób nawet przerwany obwód można naprawić podając zasilanie z drugiego jej końca. W przypadku podłączenia urządzenia do magistrali z odwrotną polaryzacją również szybko zidentyfikujemy pomyłkę. W przypadku sensora ściennego nie zaświecą się jego diody ani nie uruchomi się samodzielnie. Aktuator wmontowany w rozdzielnicę dodatkowo ułatwia prawidłowe podłączenie specjalnie zaprojektowaną kolorową złączką, co eliminuje pomyłkę.
- Łatwy w serwisowaniu, dobra dostępność części zapasowych u naszych partnerów
Serwis automatyki domowej to zagadnienie szybko zyskujące uwagę wszystkich przyszłych integratorów. Należy pamiętać, że domowa instalacja elektryczna wymaga regularnych przeglądów co 5 lat. W przypadku wielu instalacji z automatyką ABB-free@home® przegląd ten można wykonać szybko i sprawnie, ponieważ często okablowanie występuje w topologii gwiazdy. Magistralę w instalacji rozproszonej badamy jeszcze szybciej dzięki wbudowanym w system funkcjom pomiarowym. W przypadku konieczności wykonania serwisu na przykład po uszkodzeniu systemu przez przepięcia sieciowe lub zdarzenia losowe, gdzie istnieje konieczność wymiany poszczególnych urządzeń, z pomocą przychodzi sama jego architektura. Poszczególne moduły można łatwo zastąpić nowymi, a jedyną czynnością po stronie oprogramowania jest wskazanie, który stary moduł powinien być zastąpiony. Całość ustawień przenoszona jest automatycznie, co pozwala nam oszczędzić czas oraz mieć pewność, że odtworzymy stan pierwotny. Pomocą jest także ujednolicony standard ABB. Moduły systemowe są łatwo dostępne w dystrybucji i u naszych parterów. Dodatkowo, decydując się na współpracę z ABB budujemy własny „magazynek” składujący się z urządzeń jednej firmy, minimalizując ilość niezbędnych części zapasowych. Wszystko to, czyni serwisowanie czynnością szybką i bezpieczną.
- Stabilność działania systemu, regularnie aktualizowana baza sprzętowa.
Instalacja systemu automatyki domowej od podstaw jest dobrym rozwiązaniem dla wszystkich instalatorów chcących rozwinąć swoje kwalifikacje. Organizowane przez ABB szkolenia w praktyczny sposób przedstawiają ten proces, zapewniając niezbędną wiedzę przyszłym integratorom, a dzięki aktualnej wiedzy technicznej, instalatorzy mogą poszerzyć swoje portfolio usług. Podczas szkoleń ze szczególną uwagą studiujemy kwestie związane ze stabilnością działania systemu ABB-free@home®. Każdy przyszły integrator poznaje zasady tworzenia prawidłowej topologii okablowania, sposobu wykorzystania urządzeń systemowych oraz dobre praktyki związane z tworzeniem kopii zapasowych oraz aktualizacji oprogramowania systemu. ABB ze szczególną uwagą rozwija technologie cyfrowe, dzięki czemu nasz system automatyki domowej oraz rozwiązania chmurowe są na bieżąco aktualizowane. Zaufanie i bezpieczeństwo we współpracy są dla nas priorytetem, dlatego ABB-free@home® posiada tak wiele zabezpieczeń, dając użytkownikom bezpieczeństwo.
ABB na bieżąco prezentuje nowości techniczne z zakresu automatyki domowej ABB-free@home®. Przy okazji ostatnich targów Light+Building we Frankfurcie zaprezentowane zostały nowe urządzenia systemowe, które wynoszą sterowanie domem na wyższy poziom. Nowoczesne sensory ścienne, ekrany dotykowe i rozwiązania cyfrowe otwierają każdemu integratorowi drogę do zaoferowania swoim klientom aktualizacji istniejących systemów o nowe, zawsze kompatybilne rozwiązania.