Producent czujników wykorzystuje coboty ABB do poprawy jakości i zwiększenia produktywności do 97%

Producent czujników dla przemysłu motoryzacyjnego wykorzystuje coboty ABB, aby mieć pewność, że spełnia wysokie standardy jakościowe swoich klientów.

Zastosowanie
Montaż czujników klimatyzacji

Wyzwanie
Pobieranie komponentów czujnika i łączenie ich w gotowe produkty, przy jednoczesnej poprawie jakości i wykorzystania maszyn   

Rozwiązanie
Dwa roboty współpracujące GoFa™ od ABB są używane do przenoszenia komponentów, składania ich, zamykania korpusu czujnika, a następnie przekazywania ich do stacji końcowej w celu przetestowania

Włoski producent czujników ciśnienia i temperatury z sektora małych i średnich przedsiębiorstw zastosował roboty współpracujące GoFa marki ABB, aby zwiększyć produktywność jednej ze swoich linii produkcyjnych, podnieść jakość i zredukować ilość odpadów niemal do zera.

Firma Brimind jest producentem czujników ciśnienia i temperatury do zastosowań przemysłowych i motoryzacyjnych.  Działając jako dostawca Tier 1 dla przemysłu motoryzacyjnego, firma posiada certyfikat jakości motoryzacyjnej IATF 16949. Norma pomaga organizacjom utrzymać spójność jakości wyrobów i usług, ograniczyć zmienność i odpady oraz zapobiegać wadom.

Aby spełnić wysokie oczekiwania jakościowe swoich klientów z branży motoryzacyjnej, firma Brimind chciała zautomatyzować niektóre podprocesy w jednej ze swoich linii produkcyjnych.

Linia produkuje kombinowany czujnik ciśnienia i temperatury do samochodowych systemów klimatyzacji. Brimind zidentyfikował dwa zadania związane z obsługą maszyn, które robot mógłby wykonywać na linii.

Pierwsze zadanie polega na pobraniu elektronicznego rdzenia czujnika i wpasowaniu go w aluminiowy korpus. Drugim zadaniem jest zabranie zmontowanego korpusu czujnika i przeniesienie go na stanowisko do badania szczelności.

Angelo Leo, dyrektor zarządzający, powiedział: Stacje te były wcześniej obsługiwane przez operatorów, ale z powodu błędów ludzkich poziom jakości nie był tak wysoki, jak chcieliśmy. Wydajność ludzkich operatorów również może się wahać. Wprowadzając automatyzację, naszym celem było poprawienie i utrzymanie stabilnego poziomu jakości oraz zwiększenie wydajności linii.

Idealny dla cobotów

Firma Brimind miała już wcześniejsze doświadczenia z wykorzystaniem robotów w zadaniach montażowych i wybrała do tej aplikacji robota współpracującego GoFa firmy ABB. Linia produkcyjna dla tego produktu była idealna do wprowadzenia cobotów. - Ta linia montażowa jest modułowa ze stacjami rozdzielonymi po kolei na podprocesy - mówi Leo. - Wprowadzając automatyzację z wykorzystaniem robotów współpracujących, zachowaliśmy tę modułowość, ponieważ nie ma potrzeby, aby ogromne bariery ochronne oddzielały istniejące stacje lub zakłócały połączenie między tymi trzema stacjami a resztą linii.

Dzięki temu, że czujnik ma niewielkie wymiary i wagę, był również idealnym produktem do testowania zastosowania cobotów w procesie produkcyjnym firmy.

Dwa roboty GoFa zostały zainstalowane w grudniu 2021 roku.  Działają one na trzech stacjach. Pierwszy robot na pierwszej stacji składa dwa elementy, elektronikę i korpus, i przenosi je do drugiej stacji. Tutaj drugi robot GoFa całość w celu zabezpieczenia, a następnie przekazuje gotowy produkt do stacji testowej, gdzie jest sprawdzany pod kątem szczelności.

Lepiej niż oczekiwana wydajność

Coboty już przekroczyły oczekiwania dotyczące wydajności. Początkowa metoda ręczna pozwoliła osiągnąć OEE na poziomie bliskim 90 proc. Celem firmy Brimind było zwiększenie tego wskaźnika do około 95 procent - rzeczywiste wyniki pokazują, że stanowiska montażowe osiągają obecnie wydajność na poziomie 97 procent.

Daniele Bini, inżynier procesu w firmie Brimind powiedział: Roboty GoFa wnoszą do linii technologicznej wiele elastyczności i powtarzalności - mogą być wykorzystywane do obsługi szerokiej gamy elementów i oferują możliwość wyprodukowania małej próbki produktów o takiej samej jakości jak produkcja masowa na dużą skalę.

Roboty współpracujące GoFa są również łatwe do zaprogramowania. Bini powiedział: - Za pomocą jednego przycisku mogę przesunąć robota do nowej pozycji lub zmienić jego konfigurację po prostu ręką, a nie poruszając nim za pomocą kontrolera. Oznacza to, że możemy ograniczyć czas przestoju, gdy musimy przeprogramować robota.

- Ta łatwość programowania pozwoliła nam również na przeprowadzenie kilku różnych prób, aby zrozumieć najlepszą konfigurację dla danego zadania.

Aby pomóc w stworzeniu rekonfigurowanej linii produkcyjnej i skrócić czas instalacji przyszłych linii, firma Brimind sama skonfigurowała coboty, przy ścisłym wsparciu ze strony ABB. - Bardzo szybko otrzymywałem informacje, których potrzebowałem, na przykład schematy elektryczne lub informacje o ruchach czy instrukcjach programatora - dodaje Bini.

- Menu pomocy w RobotStudio było również bardzo przydatne podczas poszukiwania informacji.

Rola operatora zmieniła się z kierownika maszyny na kierownika linii, nadzorującego maszyny, a nie podającego im komponenty. Ponieważ potrzeba mniej osób, można je wykorzystać w innych rolach.

Patrząc w przyszłość, firma Brimind chętnie zastosuje roboty w innych częściach swojej produkcji. - Możemy zastosować automatyzację do kilku innych stacji w tej samej linii produkcyjnej oraz do dwóch dodatkowych linii produkcyjnych, które mamy dla czujników i zaworów - dodaje Leo.

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn X WhatsApp