Roboty umożliwiają precyzyjną i łatwą w adaptacji produkcję elektroniki

Roboty umożliwiają precyzyjną i łatwą w adaptacji produkcję elektroniki

Roboty mogą pomóc producentom elektroniki zoptymalizować produkcję oraz szybko i elastycznie dostosować swoje procesy, aby dotrzymać kroku krótkim cyklom życia produktów konsumenckich. HT Choong, menedżer ds. sprzedaży i marketingu w segmencie elektroniki Robotyki ABB, wyjaśnia, w jaki sposób.

Od urządzeń typu wearable i telefonów komórkowych po domowe systemy rozrywki i inteligentne pojazdy - współcześni konsumenci uwielbiają elektroniczne gadżety. Entuzjazm ten nie wykazuje oznak słabnięcia, a globalny rynek elektroniki użytkowej ma przekroczyć wartość 1050 miliardów dolarów do 2030 roku*.

Branża stoi jednak przed wyzwaniami związanymi z zaspokojeniem rosnącego popytu.

Produkcja elektroniki jest niezwykle złożona. Wysoka liczba komponentów, wielowarstwowe struktury i małe, delikatne części wymagają ogromnej precyzji podczas montażu. Dokładność i powtarzalność są niezbędne, podczas gdy rozwiązania produkcyjne muszą być również szybkie, wydajne, kompaktowe i niezawodne.

W międzyczasie konsumenci pozostają głodni najnowszych urządzeń „must have”, zmuszając producentów do ciągłych zmian linii produkcyjnych, aby sprostać ciągłemu zapotrzebowaniu na nowe produkty. Tylko najbardziej elastyczne rozwiązania mogą dotrzymać kroku zmieniającym się potrzebom rynku i zabezpieczyć istniejące inwestycje.

Roboty idealnie nadają się do wspierania branży elektroniki użytkowej na każdym etapie produkcji, od wytwarzania komponentów i montażu płytek drukowanych (PCB) po testowanie i pakowanie gotowych produktów. Co więcej, najnowsza generacja oprogramowania symulacyjnego pozwala użytkownikom „uczyć” roboty nowych zadań wirtualnie przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian na fizycznej linii produkcyjnej. Skutkuje to płynniejszym wdrażaniem nowych zadań i procesów, umożliwiając producentom szybsze i bardziej elastyczne dostosowanie się do potrzeb.

Sprostaj wyzwaniom, wykorzystaj szanse

Roboty są zazwyczaj bardziej elastyczne niż tradycyjne maszyny, ponieważ można je zaprogramować do wykonywania nowych zadań w zależności od potrzeb. Oprogramowanie do planowania i programowania robotów RobotStudio® firmy ABB przenosi tę zdolność adaptacji na wyższy poziom.

Najlepsza w swojej klasie technologia wirtualnego kontrolera RobotStudio wykorzystuje symulację na ekranie (lub cyfrowego bliźniaka), aby dokładnie naśladować sposób, w jaki robot będzie poruszał się w prawdziwym życiu. Model ten umożliwia firmom budowanie, testowanie i udoskonalanie instalacji zrobotyzowanych w środowisku wirtualnym przed zastosowaniem jakichkolwiek zmian na rzeczywistej linii produkcyjnej. Przyspiesza to uruchomienie, minimalizuje zakłócenia i może zwiększyć produktywność o rzędy wielkości.

center

Ale korzyści płynące z zastosowania robotów ABB na tym się nie kończą.

Części elektroniczne są maleńkie i każda niedokładność podczas montażu może mieć negatywny wpływ na wydajność produkcji i wskaźnik awaryjności. Roboty ABB są precyzyjne i oferują wysoce powtarzalne pozycjonowanie i stabilność, a wszystko to razem zwiększa wydajność, efektywność i przepustowość produktu. Jest to możliwe dzięki technologiom sterowania ruchem TrueMove i QuickMove firmy ABB, które zapewniają wysoką dokładność, szybkość, czas cyklu, programowalność i synchronizację z urządzeniami zewnętrznymi.

Szybkość i dokładność są również dodatkowo zwiększone dzięki pionierskiemu oprogramowaniu High Speed Alignment, które zapewnia wizualną technologię serwonapędów dla sześcioosiowych robotów typu robot. Opracowana z myślą o produkcji elektroniki, ta niezrównana technologia skraca czas cyklu o 70 procent, jednocześnie zwiększając dokładność o 50 procent, aby zapewnić wysoką precyzję w zastosowaniach obejmujących montaż, wyrównywanie komponentów, pobieranie lub umieszczanie obrabianego przedmiotu w narzędziu oraz umieszczanie części w uchwycie.

Portfolio robotów ABB obejmuje modele odpowiednie do użytku w pomieszczeniach czystych, które posiadają elementy minimalizujące ryzyko skażenia. Jest to m.in. zastosowanie wytrzymałej farby zewnętrznej, która nie ulega degradacji pod wpływem środków czyszczących oraz konstrukcja minimalizująca szczeliny, w których mogłyby gromadzić się bakterie. Filtr cząstek stałych i w pełni uszczelniona konstrukcja zapobiegają zanieczyszczeniu produktów tłuszczem, olejem i cząstkami stałymi.

ABB oferuje również roboty wyposażone w ochronę przed wyładowaniami elektrostatycznymi (ESD).

Oferta kompaktowych robotów ABB jest szczególnie przydatna przy produkcji mniejszych urządzeń elektronicznych. Obejmuje ona IRB 1010, który obsługuje ładunki o masie do 1,5 kg i zapewnia wiodącą w swojej klasie powtarzalność na poziomie 0,01 mm. Jest również o 30 procent mniejszy niż poprzednie modele. Podobnie, IRB 1100 został zoptymalizowany z 10-procentowym zmniejszeniem powierzchni podstawy i ponad 20-procentową redukcją masy, co ułatwia rozmieszczenie w ciasnych przestrzeniach.

Jako wiodący globalny dostawca, Robotyka ABB oferuje globalne wsparcie serwisowe i solidne portfolio robotów, celi zrobotyzowanych i pakietów funkcyjnych, które zostały zaprojektowane w celu ułatwienia specyfikacji i wdrożenia. Specjalne pakiety serwisowe mogą być tworzone w celu zapewnienia najwyższego poziomu wydajności, czasu pracy i żywotności, niezależnie od tego, czy chodzi o pojedynczego robota, komórkę aplikacyjną czy kompletny system. Globalna sieć wsparcia obejmująca ponad 1300 specjalistów serwisowych w ponad 53 krajach i ponad 100 lokalizacjach zapewnia szybkie rozwiązywanie wszelkich problemów i pytań oraz całodobowy dostęp do pomocy ekspertów.

* Globalny rynek elektroniki użytkowej według typu produktu (urządzenia domowe, urządzenia inteligentne, urządzenia przenośne i inne), zastosowania (osobiste i profesjonalne), kanału sprzedaży (online i offline) oraz regionu, prognoza na lata 2023-2030, REPORTSINSIGHTS CONSULTING PVT LTD.

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn X WhatsApp